Olen tässä kauppaan lähdössä ja haluaisin ostaa jonkun Helsingin kaupungissa valmistetun Hi-Tec tuotteen. Voisitteko joku kertoa minulle, mitä voisin ostaa?
Olen koulutukseltani agrologi ja tarvitsisin aivan upouuden traktorin. Koska tuloni ovat taas ensi talvenakin täysin riippuvaisia helsinkiläisistä veronmaksajista, haluan tukea heitä ostamalla heidän tuotteitaan.
Niin siis urakoin Helsingin kaupungille katujen ja pihojen aurausta.
Olen koulutukseltani agrologi ja tarvitsisin aivan upouuden traktorin. Koska tuloni ovat taas ensi talvenakin täysin riippuvaisia helsinkiläisistä veronmaksajista, haluan tukea heitä ostamalla heidän tuotteitaan.
Niin siis urakoin Helsingin kaupungille katujen ja pihojen aurausta.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Hitech-tuotteita ei valmisteta jossain tietyssä paikassa vaan niiden tuotantokaari sijoittuu maantieteellisesti ympäri palloa, alkaen eri yliopistoissa tehdystä pohjatutkimuksesta päättyen eri suunnittelutoimistojen ja komponenttitehtaiden kautta johonkin kokoonpanolaitokseen. Olet reilu sata vuotta myöhässä ostosreissussasi, tervetuloa nykyaikaan.
Jaahas, eli vielä sata vuotta sitten olisin voinut ostaa jonkun Hi-Tec tuotteen, joka oli valmistettu Helsingin kaupungissa?
"pääkaunkiseudulla jalostetaan noista myytäviä tuotteita ja huipputekniikkaa."
Kyllä tässä nyt selvästi sanotaan, että pk-seudulla valmistetaan huipputekniikkaa. Voisitko mainita jonkun tuotemerkin, jonka voisin kaupasta etsiä ja ostaa? Haluaisin niin kovin auttaa helsinkiläisiä ja muita maalaisjunttien riistämiä pk-seutulaisia.
, ettei maamieskoulun oppimäärällä lypsykonetta käynnistelevät agraarisosialistit niitä ole kuitenkaan suunnitelleet tai valmistaneet.
, taitavat siinä alueella suunnitella tekniikkaa, josta keskiverto kepulainen jyväjemmari tietää yhtä paljon kuin porsas mikroaaltouunista.
En muista nähneeni missään kaupassa "esim. Pitäjänmäki"-nimistä tuotetta. Mitä sellaista Hi-Tec-tuotetta voisin siis ostaa, joka on valmistettu esim. Pitäjänmäellä ja jonka tuotantoprosessiin ei yksikään kirottu agronomi varmasti ole osallistunut?
Miksi tuo paikannimi muuten on noin maalaismainen, eikös pitäjä ole yleensä joku junttien reservaatio? Minua hävettäisi työskennellä sen nimisessä paikassa, ainakin jos valmistaisin uusinta Hi-Tec-teknologiaa. Merde.
osaisitko mainita jonkun tuotemerkin vai pitääkö minun päätellä että olet keskiverto kepulainen jyväjemmari?
Minulla on muuten traktorissani sellainen Garminin GPS-laite, osaisitko hieman selittää perustuuko sen toiminta jonkinlaiseen säteilyn interferenssiin? Minä kun en noista tajua, en ole siellä Atomitiellä koskaan käynytkään.
Mutta useat anti-kepulaiset nettidiletantit ovat töissä aivan siinä naapurissa muuttolaatikkofirmassa. Tai ne on kuulleet, että siellä jotain sellaista tehdään. Ne ei ookkaan niin tyhmiä kuin jyväporat.
, kun olet niin v-tun tyhmä.
Kai sen tiedät, että Helsingin seudulla on yksi korkeimmista elintasoista Euroopassa. Ja se ei ole tullut jyviä jemmaamalla eikä sian sontaa levittämällä.
maaseutua riistämällä.
ja miten ?. Maksamalla tukiaisia a) jyväjemmareille b) joka ikiselle kunnalle ?.
No siksihän kysyin kun täällä vaikuttaa olevan niin paljon viisaampia ja tietävämpiä liikkeellä. Etkö nyt milään voisi kertoa jotain pk-seudulla valmistettua Hi-Tec-tuotetta? Valion juusto?
"Ja se ei ole tullut jyviä jemmaamalla eikä sian sontaa levittämällä."
Eikö? Jos elintaso on Euroopan korkeimpia, ovat elintarvikkeet keskimääräistä halvempia ja ne on kasvatettu suomalaisen maanviljelijän korkeaa tietotaitoa käyttäen. En silti toki epäile etteikö keskimääräinen Keskustan vastustaja olisi paljon sivistyneempi ja tietäväisempi, sellainen kuin sinä. Kyllä sinä varmasti tiedät, mutta et kerro. Auta nyt tiedonjanoista.
hi-tec tavaraa?
http://intiimi.fi/rocks-off-ass-berries-blackberry.html
Vaikuttaa mielenkiintoiselta. Antavatkohan lestanttikepujen hallitsemat S- ja K-ketjut edes myydä tuollaisia liikkeissään? Pitänee kysäistä tuota marketin neuvonnasta.
Onhan tuo sillä tavalla jotenkin maan- ja metsänläheinenkin tuote, että aivan agronominkin mieltä liikuttaa. Uskaltaisinko vielä kysyä käytetäänkö tätä pelkästään vai naisen tyydyttämisen yhteydessä? En nimittäin löytänyt laitteen manuaalia netistä vaikka etsin.
...siis persereikään. Se voi aiheuttaa hikoilua ja hajua niin, että kärpäset alkaa turraamaan pään ympärillä
niin niin työnnetään, mutta kummin päin? Tuleeko ne kärpäset siinä mukana vai pitääkö ne erikseen ostaa?