s-pankin lainasta

Kysyvätkö lainaa hakiessa muista pankeista asiakastietoja? eli, kun minulla on olemassa opintolainan lisäksi toinen pieni kulutusluotto toisessa pankissa, jos ilmoitan vain lainojen yhteissumman niin saavatko jostain selville että minulla on myös toisessa pankissa tili, jossa siis tämä kulutusluotto?

Ja kiitos, en tarvitse moralisointeja!
6629
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

kellään tietoa??? eli tiivistettynä kysymys kuuluu pystyvätkö pankit "vaihtamaan" asiakastietoja tai näkevätkö jostain/pystyvätkö tarkistamaan asiakkaan aiemmat lainat?

Äänestä
  • Pankkia kiinnostaa enemmän se mitä sinulla ennestään velkaa, ja mitä velkaa. Se missä pankeissa olet asiakkaana on epärelevanttia tietoa, ja ehkä siksi moni ei jaksa vasta aloitus kysymykseesi.

    Itse en ole hakenut lainaa, mutta kuvittelisin, että jos laina hakemuksessa on kohta jossa kysytään muut velat ja mistä ne ovat, niin silloin myös hakemuksessa lause joka sanoo, että hyväksyt laina hakemuksella myös sen, että pankki voi tarkistaa ilmoittamasi asioiden oikeellisuuden. Jos näin on, niin eiköhän silloin pankki voi varmistaa asian oikeellisuuden, ihan vain soittamalla ja faksaamalla hakemuksesi toiseen pankkiin. Jos hakemuksessa ei kysytä mistä laitoksista se muu velka on, niin silloin ei varmaan ole pelkoa siitä, että pankki voisi tarkistaa asian oikeellisuuden.

    Normaalisti pankit eivät vaihda asiakas tietoa, eli se tosiaan vaatii aina sen asiakkaan hyväksynnän.

    Äänestä

S-pankki ei ole samassa reittaussysteemissä Nordean, OP:n ja Sampon kanssa. Näiltä pankeilta suoraan ei S-pankki saa asiakastietoja (nämä pankit vaihtavat tietoja keskenään) , mutta eri rekistereistä tietysti sinusta saa yllättävän paljon tietoa, tällaista se on nykyään... ei ole enää niin paljon yksityisyyttä.

Äänestä
  • tietoja keskenään

    Äänestä

ei pankit tänä päivänäkään eikäs ennenkään ole kilpailijoidenkaan kanssa vaihtaneet tietoja veloista/saldoista.!!!!

Äänestä
  • p....tähän saa täällä puhua "netti on tälläineinen tieto lähde välillä asiaa ja suurin osa p...." mutta meillä ole edellenkään luottorekisteriä mistä kaikki rahoituis laitokset näkisivät - saldot muualla..pl.veroilmosta!!!!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


niikkis kirjoitti:

Kysyvätkö lainaa hakiessa muista pankeista asiakastietoja? eli, kun minulla on olemassa opintolainan lisäksi toinen pieni kulutusluotto toisessa pankissa, jos ilmoitan vain lainojen yhteissumman niin saavatko jostain selville että minulla on myös toisessa pankissa tili, jossa siis tämä kulutusluotto?

Ja kiitos, en tarvitse moralisointeja!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu