Tulin aikani kuluksi vilkaisseeksi tuota Puolustusvoimien sivun Jalkaväen kalustoesittely ja ajattelin kysyä, että saako siellä armeijassa itse päättää, mitä asetta käyttää, esim. RK62:en ja RK95:en väliltä?
Vai lyödäänkö siellä harjoituksissa vaan ase käteen, ja kerrotaan, mitä tehdä?
Määrätäänkö konekiväärimieheksi?
Entäs tarkka-ampujaksi?
Määrätänkö siellä ylipäätään aselaji?
Sanotaanko siellä, että: "Sinusta poika tulee seilori!", "Tai nyt poika pääse räjäyttämään sormensa pioneerinä."
Saako ARMEIJASSA päättää itse palvelusaseensa?
5
950
Vastaukset 5
- .
Siis tuota: http://www.mil.fi/maavoimat/kalustoesittely/index.dsp?level=63 Kalustoesittelyä.
- RK-mies I/09
Kutsunnoissa voi esittää toivomuksia palveluspaikasta ja aselajista, mutta tietysti niihin voidaan myös määrätä, kun joka paikkaan on tietyt kiintiöt täytettäväksi. Ensimmäiset 8 viikkoa kestävällä peruskoulutuskaudella kaikki saavat aselajista riippumatta jotakuinkin samanlaisen koulutuksen. P-kauden aikana tulee joitain haastatteluja ja listoja, joissa voi esittää toiveensa tehtävästä. Tietysti taaskaan ei ole käytännössä mahdollista, että kaikki pääsisivät toivomaansa tehtävään.
Panssarintorjunta- ja sinkomiehen tehtäviä kannattaa ainakin omien kokemuksieni perusteella välttää, koska käytännössä ne tarkoittivat sitä, että saa kantaa metsässä aina mukanaan ~10kg:n tyhjää muoviputkea.- RK-mies I/09
Rynnäkkökivääriään tuskin saa itse valita missään. Ainakin meillä oli aselajikohtaista saako 95:en vai 62:n eli jääkärit, jotka RK:n kanssa eniten touhuavat, saivat 95:en ja melkeinpä kaikilla muilla taisi olla RK62. Riippuu kuitenkin varmaan myös palveluspaikasta, mitä siellä on annettavana.
- asdfassfeaaetata
RK-mies I/09 kirjoitti:
Rynnäkkökivääriään tuskin saa itse valita missään. Ainakin meillä oli aselajikohtaista saako 95:en vai 62:n eli jääkärit, jotka RK:n kanssa eniten touhuavat, saivat 95:en ja melkeinpä kaikilla muilla taisi olla RK62. Riippuu kuitenkin varmaan myös palveluspaikasta, mitä siellä on annettavana.
"Ainakin meillä oli aselajikohtaista saako 95:en vai 62:n eli jääkärit, jotka RK:n kanssa eniten touhuavat, saivat 95:en ja melkeinpä kaikilla muilla taisi olla RK62."
Juuri tuollainen järjestely oli ainakin Kajaanissa, missä itse palvelin.
- ____________________________________________________
minkä rynkyn saat, ne on kuitenkin niin huonoja ja vanhentuneita aseita, että vastapuoli heittelee vaikka kivillä sinut hengiltä.
Muutenkin käsityksesi suomen armeijasta on lapsenomainen, mutta eiköhän se muutu kun aikanaan sinne joudut ja pääset jonkun homoalikessun maskotiksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"
Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va1092280Mitä tapahtuu?
Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???23903- 103896
- 71892
- 48845
Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...
...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha563816- 82718
Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti
Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk76660Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen
Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik24612- 57571