onko naisilla pitkät kynnet syntiä vaikkei niitä lakkaakkaan ja onko miehillä pitkät hiukset syntiä.
Pitkät kynnet ja pitkät hiukset
syntiäkö?
7824
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
No kuinka ne nyt syntiä olisivat? Ovatko tavallista pidemmät sormet syntiä?
Lyhyet hiukset miehillä juontavat juurensa Rooman armeijaan. Lyhyistä hiuksista ei voinut tarttua lähitaistelussa.
Tapa on siis peräisin a) armeijalta (joka miekkaan tarttuu se miekkaan hukkuu!) ja b) Roomalaislta (pakanoilta).
Jeesuksen aikanakaan juutalaiset miehet eivät juurikaan leikanneet hiuksiaan lyhyiksi. Muistaakseni Vanhassa testamentissa se jopa kiellettiin.
Hyvin tuntuu Tieturi tuntevan raamattua.
Kynsistä en löytänyt haulla mitään, muttta tämä löytyi hiuksista.
P. Paavalin 1. Epistola Korintilaisille 11
14. Eikö luontokin sitä teille opeta, että se on miehelle häpiäksi, jos hänellä on pitkät hiukset?
15. Mutta vaimolle on se kunniaksi, että hänellä on pitkät hiukset; sillä hiukset ovat hänelle peitteeksi annetut.
Kiitos! :)
Kolmas Mooseksen kirja, 19. luku, 27: "Älkää leikatko hiuksianne lyhyiksi ohimoilta älkääkä leikkaamalla turmelko parran reunaa."
Muistelisin, että Paavali oli entinen kristittyjen vihaaja, pakana, jolla oli Roomalaisia tapoja. Oliko peräti Rooman sotilas?
Saulus, josta tuli Paavali oli juutalainen. Kuten alla olevasta tekstistä näkyy:
P. Paavalin Epistola Philippiläisille 3
1. Vielä, minun veljeni, iloitkaat Herrassa. Että minä teille yhdellä tavalla kirjoitan, en minä siitä suutu; sillä se tekee teidän vahvemmaksi.
2. Kavahtakaat teitänne koirilta, kavahtakaat teitänne pahoilta työmiehiltä, kavahtakaat poisleikkaamisesta.
3. Sillä me olemme se ympärileikkaus, jotka Jumalaa hengessä palvelemme ja kerskaamme meitämme Kristuksessa Jesuksessa, ja emme turvaa lihaan,
4. Ehkä minulla on, johon minä lihassakin turvaan. Jos joku näkyy lihaan uskaltavan, minä paljoa enemmin.
5. Joka kahdeksantena päivänä ympärileikattu olen, Israelin kansasta, Benjaminin suvusta, Hebrealainen Hebrealaisista, lain jälkeen Pharisealainen,
6. Kiivaudesta seurakunnan vainooja, vanhurskaudessa, joka laista tulee, laittamatoin.
7. Mutta ne, mitkä minulla olivat voittona, olen minä Kristuksen tähden vahingoksi lukenut;
8. Sillä minä luen kaikki vahingoksi sen ylönpalttisen Kristuksen Jesuksen, minun Herrani tuntemisen suhteen, jonka tähden minä olen kaikki vahingoksi lukenut, ja ne raiskana pidän, että minä Kristuksen voittaisin,
9. Ja hänessä löydettäisiin, ettei minun vanhurskauteni laista olisi, vaan joka tulee uskosta Kristuksen päälle, nimittäin se vanhurskaus, joka Jumalalta uskolle omistetaan,
10. Häntä tutakseni, ja hänen ylösnousemisensa voimaa ja kärsimisensä osallisuutta, koska minä tulen hänen kuolemansa kaltaiseksi;
11. Jolla muodolla minä kuolleitten ylösnousemisessa tuleva olen.
12. Ei niin, että minä sen jo käsittänyt olen, eli jo täydellinen olen; mutta minä ahkeroitsen suuresti, että minä sen myös käsittäisin, niinkuin minäkin Jesuksessa Kristuksessa käsitetty olen.
.. voiko tämä kysymys olla totta ja vakavissaan kysytty 2000- luvulla.
ei tietenkään pitkät kynnet ole syntiä. Mutta miehillä pitkät hiukset ovat todella epäsiistin näköiset. Samoin pitkät kynnet.
olen itse vl.
Makuasia. Itselläni on pitkät hiukset, eikä kukaan muu ole vielä epäsiistiksi sanonut. Kuinka ne sitten naisilla olisivat siistimmän näköiset? Kulttuurisidonnainen asia, jolla ei todellisuudessa ole mitään tekemistä synnillisyyden eikä siisteyden kanssa.
Pitkät hiukset voivat olla samalla tavalla siistit tai epäsiistit kuin lyhyetkin. Riippuu niiden hoidosta.
Sitä paitsi Jeesuksen aikana useimmilla miehillä oli pitkät hiukset, kuten täälläkin on monesti mainittu. Ja lyhythiuksisuus on todellakin Roomalaista pakanaperua :)
Mutta masentavaa tietää, että te (ainakin jotkut teistä) pitäisivät minua epäsiistin näköisenä huolimatta hyvästä hygienian tasostani :(