Mites se nyt noin?

1373
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Varmaan kyseessä ovat tämän palstan vakiokysyjät...

Hyvät merimiestavat ovat pe....stä, kuten kurssit ja itseopiskelukin... Se asenne täällä vallitsee :(

Sen voin sanoa, että minulle on aivan turha vinkua veneen uppoamista, seurannan puutteen/huonon merikelpoisuuden omaavan veneen/kokemuksen puutteesta johtuvista onnettomuuksista.

1. Ostetaan merikelpoinen vene, joka kestää vesialuueen olosuhteet (eikä halpaa "joulukuusta")
2. Seurataan sääennusteita, ja siirretään vene turvalliseen satamaan tarvittaessa
3. Mikäli vene on kiinnitettynä myrskylle alttiiseen paikkaan, niin tilanne tarkistetaan paikan päällä 30 min välein
4. Vene selviää paremmin allokosta liikkuessaan, eli on parempi siirtä vene turvasatamaan, kuin jättää kiinnitettynä aallokon armoille.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kaukolijukolia kirjoitti:

http://www.mtv3.fi/uutiset/kotimaa.shtml/arkistot/kotimaa/2009/10/967609

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu