http://www.iltalehti.fi/uutiset/2009100410354473_uu.shtml
Suurin menoerä olivat siis palkat. Niissä riittääkin maksamista, sillä vuoden 2008 lopussa Ylessä työskenteli täyspäiväisesti yli 3 200 ihmistä ja viime vuonna keskimäärin lähes neljätuhatta. Pelkästään toimitusjohtaja Mikael Jungnerin palkkapussiin kilahti viime vuonna 190 000 euroa. Muu johtoryhmä tienasi yhteensä noin 1,3 miljoonaa euroa.
Ylen henkilökuntamäärä on Suomen oloihin suhteutettuna suorastaan jättimäinen. Väestömäärään suhteutettuna esimerkiksi Britannian yleisradioyhtiö BBC on jopa puolet pienempi kuin mammuttitaudista kärsivä Suomen Yle.
Kansainvälisesti vertailtuna Ylellä olisi siis kuitenkin varaa potkia pellolle pikemminkin yli tuhat henkilöä.
Kohtuuttoman suuri osa rahoista valuu myös suomenruotsalaisiin ohjelmiin, kun varat suhteutetaan suomenruotsalaiseen väestöön saati sitten ohjelmia katsovien määrään. Peräti 15 prosenttia tv-kanavien kustannuksista palaa ruotsinkieliseen FST5-kanavaan, vaikka sen katsojaluvut rämpivät pohjalukemissa.
Ylen miljoonia palaa lähivuosina roppakaupalla myös surullisenkuuluisaan Musiikkitaloon. Ympäri Suomea asuvat tv-lupamaksun maksajat kustantavat siis korkeakulttuurin areenan pääkaupunkilaisille.
YLE:n suojatyöpaikat kyseenalaistetaan
3
1010
Vastaukset
- rtt 4535 srtrt 45635
Juttu oli Almamedian lehdestä- Vuoden 2008 liikevaihto oli 341 miljoonaa euroa ja Alma Media Oyj:n toimitusjohtajalle maksettiin vuonna 2008 palkkaa ja luontoisetuja 338 988
euroa ja palkkioita 116 454 euroa. Yli kaksinkertainen palkka kaikkinensa Jungerin palkkaan verrattuna.
Yle_n uutistuotanto on maailmanlaajuista, ydinalue koko media-alalla on toki suomessa. Alma toimii suomessa ja euroopassa, ei muualla.
BBC pyörittää rakenteellisesti samanlaista organisaatiota kuin YLE, 26 000 ihmisen voimin, pelkästään briteissä. Yle:ssä siis 4000. Mikä liennee tuo paljon puhuttu hyötysuhde?
Palkkamenot muuten ovat ihan kaikissa yrityksissä ne suurimmat. Paljonkohan Nokialla palkkamenot lienevät kaikkinensa, pitääkin joskus koittaa selvittää. Mitenkähän muuten joku paikallislehti pärjää parin tuhannen levikillä kun henkilöluntaa toimituksessa on kymmenenen? Ylellä on levikkialueena koko suomi ja lisäksi ulkomaat seuraavat etenkin uutistoimitusta ihan globaalisti. Hmmm Jokatapauksessa yli 5 miljoonaa. Tuon kaavan mukaan Ylellä pitäisi olla töissä 25 000 ihmistä. Hox. Mietippä toiminnan laajuutta ja siihen käytettävissä olevia voimavaroja BBC tekee samat jutut vähintään viisinkertaisella työvoimalla.
Yle kuuluu tokikin mediaan, mutta on eräs harvoista ei kaupallisista toimijoista maassa, tärkein kyllä. Ihmeellistä, että Alma hyökkää noin rajusti, vartauskelvottomilla perusteila kilpailijan kimppuun. Tainnut ottaa omistuspohjan laajeneminen suorituspaineita.
Tuo Ruotsinsuomalaisten kehiin vetäminen oli lähinnä mautonta. Montako ruotsinkielistä julkaisua Almalla muuten on. No on, pari pientä.
Referoit kyllä Iltiksen jutun. Aika heikosti, kun kirjoitus oli yhtä pitkä kuin alkuperäinenkin. Mutta kyllä sun pitää oppia lukemaan mediaa. Ei kaikkea pidä uskoa, mitä lehdessä lukee. Ja sivumennen sanottuna, ei lehdessä mitään lue, lehteen on kirjoitettu.
Vaan mikäpä tässä, onneksi on olemassa Yle. Ja Ooppera ja musiikkitalokin. Ikinä ajatellut, millainen suuri menestys suomalaiset klassisenmusan tekijät on olleet maailmamalla. Joo EP Salonenkaan ollut kuin Losissa pääkapellimestarina tai Mattila voittanut Grammyn tai Donner saanut Oscarin. Mitäpä se kulttuurin vaaliminen tähän kuuluu, kasalliselle telkkarikanavalle musiikkitaloineen tai tv-elokuvineen...... - muutoksia ilmaåiiris
http://yle.fi/uutiset/kotimaa/2009/10/jungner_ei_aio_erota_1088999.html?origin=rss
Jungner on valittu tehtäväänsä sosiaalidemokraattina. Enää YLEn toimitusjohtaja ei hänen mielestään tarvitse minkään puolueen jäsenkirjaa. Hänen oma sosialisminsa on karissut.
- Henkilökohtaisessa elämässäni sosialismin aika on ohi, koska se ei oikein toimi enää tässä ajassa.
- Näyttää siltä, että YLE saa vuonna 2012 35 - 40 miljoonaa euroa vähemmän kuin mitä Lintilän työryhmä lupasi. Vaihtoehdot ovat, että saamme lisää rahaa tai vähennämme porukkaa, sanoi Jungner.
- Mutta raha löytyy ja YLE pärjää, uskoi Jungner. - pomojen palkat
http://www.hs.fi/kulttuuri/artikkeli/BBC vähentää johtajia ja jäädyttää pomojen palkat/113525...
Samoin moni muu Euroopan yleisradioyhtiö, useampi maa on jo ilmoittanut jättävänsä Euroviisut väliin säästötoimenpiteiden takia.
Mitä enemmän ylen toimintoja leikataan, sitä pienempi mediamaksusta tulee....
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP jo 100 % suositumpi kuin persut
Kertoo Hesarin uusin kannatuskysely. Demareiden kannatus on miltei tuplat verrattuna persuihinl. Suomen kansa ei selväst9910702- 2474606
SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa
SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah1753983Orpo: Velkajarrua vastustavaa puoluetta vaikea ajatella hallitukseen
No Minja Koskelan kommunistipuolue jäi ulos tuosta. Kaikki eduskuntapuolueet vasemmistoliittoa lukuun ottamatta sopivat1723470PS ylivoimainen nousija myös HS:n gallupissa, SDP laskee taas
https://www.verkkouutiset.fi/a/hs-gallup-sdpn-suosio-laskee-ps-nousussa/#0a7d2507 Ylivoimainen viime kuukausien nousija753295Valtavasti suomalaisia asunnottomina, mutta ei yhtään somalia
tai muuta kehitysmaalaista. Mites tässä näin kävi? Tiedän hyvin, että esim. somaleita lentää ulos mm. Hekan asunnoista,783087Mikä tämä henkilö mahtaa touhuta Parkanossa
Kamalaa https://www.ylasatakunta.fi/teksti/pirkanmaan-karajaoikeus-vangitsi-koiran-tappamisesta-epaillyn-6.68.127794.b58342876Ikävä sinua mies
Vuosia kuluu, mutta tunteet ei ole hävinnyt. Tasoittuneet toki, kun ei olla nähty. Järki palannut päähän kuitenkin. Se i272440Hienoa! Eduskunta luopui käteisen käytöstä
Nyt tuo sama muutos pitää saada myös muuhun yhteiskuntaan. Käteistähän ei tarvitse tänä päivänä enää kuin rikolliset.651786Kiinnostaa - ei kiinnosta - kiinnostaapas
Selittäkää hämmentyneelle miksi miehiä ei ikinä kiinnosta silloin, kun sitä olisi itsekin kiinnostunut? Sitten kun siirt1691545