Dogo irti Teijon retkeilyalueella!

RW

Ikävää tälläiset tapaukset. Huomautin isäntää että koira pitäisi olla kytkettynä.
Vastaus oli vähintääkin ylimielinen, koira kyllä käyttäytyi ihan mallikkaasti ja antoi kiinni heti pyydettäessä. Koira on kuitenkin eläin vietteineen.

Oma koirani on huonosti käyttäytyvä pentu, mutta kytkettynä aina yleisillä paikoilla.

Alueella liikkui lauantaiana paljon lapsia ja toisia koiria.

Tutkailin rotuyhdistyksen sivuja, että tälläinen:

"Dogo Argentinolla on muutama selkeä ominaisuus, jotka vaikuttavat kaikkeen mitä tämän koiran kanssa tehdäänkin:

- erittäin voimakas laumavietti; kiintyminen omaan perheeseen
- todellinen norsun muisti
- ohjaajaherkkyys, miellyttämisenhalu
- nopeus, voimakas riistavietti

Dogo on samalla enkeli ja paholainen. Ulkona remmissä Dogo kuitenkin menee vaikka kaivinkonetta vastaan jos se kokee sen uhkaavan elämänsä keskipistettä; omistajaa.
Suurin mahdollisesti esiin tuleva ongelma Dogo Argentinon kanssa on inho vieraita koiria ja eläimiä kohtaan."

Toivottavasti nämä toppelit ei tuo koirantuontikieltoa näille ihanille alueille!

5

474

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • olli43

      Kyllä yhden hurtan retkikirveellä ja puukolla hoitelee jos päälle tulee.Ja retkeily ja alueella sekä kaikissa vaellukseen sopivissa saa pitää puukkoa vaikka metrin mittaista vyöllä ja samoin kirvestä.

      • Rampo'

        kerran tai pari ihan varmuuden vuoksi oli iso tai pieni rakki ja nasauttaa taluttajaa nokkaan.


      • Kouluttaja 30
        Rampo' kirjoitti:

        kerran tai pari ihan varmuuden vuoksi oli iso tai pieni rakki ja nasauttaa taluttajaa nokkaan.

        Veikkaan kyllä vahvasti, että jos esim. Belgianpaimenkoira jostain syystä haluais sinua vahingoittaa, niin se kyllä sen tekee, oli sinulla puukko tai ei.


      • Bukali.
        Kouluttaja 30 kirjoitti:

        Veikkaan kyllä vahvasti, että jos esim. Belgianpaimenkoira jostain syystä haluais sinua vahingoittaa, niin se kyllä sen tekee, oli sinulla puukko tai ei.

        Kusipäät kuvittelee pärjäävänsä koiralle puukolla.Kiitos KOULUTTAJA 30 vaikka ei ne sua usko.Antaa niitten yrittää,sitte ne kyllä uskoo.


      • koiran hoiteluun...
        Bukali. kirjoitti:

        Kusipäät kuvittelee pärjäävänsä koiralle puukolla.Kiitos KOULUTTAJA 30 vaikka ei ne sua usko.Antaa niitten yrittää,sitte ne kyllä uskoo.

        Olin kerran kävelyllä pellolla, kun läheisestä talosta tuli terrieri kimppuun. Ilmeisesti se tulkitsi minun olevan reviirillä tai ei vain pitänyt naamastani. Juuri kun se hyökkäsi kohti, potkaisin koiraa rintaan ja koira lennähti takaisin. Tämä toistui useamman kerran. Ajattelin jo kenkäistä koiralta nirrin pois, mutta se erehty perääntymään, jolloin hyökkäsin karjuen koiraa kohti ja se pakeni paikalta.

        Koiran onni oli, että jalassa oli Nokian-saappaat eikä esimerkiksi kovakärkiset buutsit. Netissä on muuten video vähä samantyylisestä tilanteesta, mutta tässä koira saa sähkölamauttimesta:

        http://www.youtube.com/watch?v=LyYCuvKfff8

        Valitettavasti kaikki eivät siedä tällaista painetta eivätkä kykene tositilanteessa vaistomaiseen toimintaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kunpa minä tietäisin

      Olisipa minulla tietoa, siitä oletko sinä nainen kiinnostunut minusta, miehestä joka tätäkirjoittaa, vai olenko minä aiv
      Ikävä
      25
      2416
    2. paras asia kaivatussasi?

      ❤️‍🔥
      Ikävä
      113
      2031
    3. Vihaan sua todella paljon.

      Tiedoksi vaan 🙃
      Ikävä
      113
      1657
    4. Syitä välttelyyn

      En ennen ole kokenut tällaista. Miksi vältellään jos on ihastunut vai onko se aina merkki siitä ettei kiinnosta?
      Ikävä
      42
      1523
    5. Yksi päävastuullinen heitti lusikan nurkkaan.

      Toivottavasti omaisuuden hukkaamiskielto tulee välittömästi.
      Ähtäri
      9
      1457
    6. Miksi kaivattunne

      ei pystynyt koskaan kertomaan tunteistaan? Teitkö oikean valinnan kun lähdit etääntymään? Kuinka kauan olisi pitänyt odo
      Ikävä
      90
      1065
    7. Purrasta tehty huoli-ilmoitus

      Näin lehti kertoo https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/0f1cfaf0-d4e4-4a97-9568-c27b3199b016
      Maailman menoa
      120
      1006
    8. Pelottaa kohdata hänet

      En tiedä jaksanko tai kykenenkö. Tuntuu jättimäiselle vuorelle kiipeämiseltä. Pitäisikö luovuttaa. Pitäisi. En jaksa nyt
      Ikävä
      87
      965
    9. Olisin halunnu vaan tutustua

      Ja kevyttä olemista... Mutta ei sitten. Ehkä mies säikähti, että haluan heti kaiken. 😅 Kävisi ihan sellainen kevyt meno
      Ikävä
      35
      947
    10. Tiedätkö ketään toista jolla on sama kaivattu

      Eli joka ikävöisi samaa henkilöä tällä palstalla? Tai muualla? Tiedätkö miten kaivattu suhtautuu tähän toiseen verrattu
      Ikävä
      15
      939
    Aihe