Elisa Kotikaista ADSL puhelinjohto

Elisa ei suosittele käyttämään kotiboksiinsa jatkojohtoa tai yli 2m pituista puhelinjohtoa perustellen tämän saattavan heikentää linjan laatua.
Itse kuitenkin tarvitsisin n. 5m puhelinjohdon, jotta johdot eivät menisin pitkin poikin kämpän lattiaa. (vanha talo, yksi puhelinpistoke, sähköpistokkeitakin hyvin harvakseltaan).
Onko kellään kokemusta Elisan kotiboksista ja suositusta pidemmästä johdosta? Heikkeneekö linjan laatu paljonkin?
31137
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Ei se niin merkittävästi huononna linjaa, etteikö sitä voisi käyttää. Toinen vaihtoehto on käyttää lyhyttä puhelinkaapelia ja pitkää cat6 ethernetkaapelia. Ethernet kaapelissa signaali ei ainakaan mene huonoksi tuolla matkalla.

Äänestä

samaisen Elisan ohjeen ja hiukan hymyilytti kun talon nurkalta
puhelinkaapeli menee ohuehkona muovisena parikaapelina pylväitä pitkin
parisen kilometriä ennenkuin kylän keskustassa sukeltaa
puhelinlaitoksen jakokaappiin.

Niinkuin siinä sitten jotain vaikuttaisi on talon sisällä muutama
metri enempi tai vähempi jatkokaapelia.

Elisa ennakkoon vaan etsii syytä mitä saa syyttää jos yhteys tökkii, ensimmäiseksi
puhelineuvoja aina kysyy raivostuttavasti "onko sinulla jatkokaapeli" ja jos
menee myöntämään niin siinähän se syy...

Äänestä
  • Sehän on ihan yleistä faktaa toi seinästä modeemiin tulevan johdon suosituspituus. Mulla se johto on 15 cm. Ei se ole Elisan keksintöjä, mutta sitä en tiedä onko Elisan liittymissä sitten jtn heikkoutta että linja kusee heti jos sen johdon pituus ylittää jnkn tietyn pituuden. Elisa sucks btw:) jos niillä ei olis monopoliasemaa tälläkin alueella vaihtaisin Soneraan takaisin. Elisassa nyppii paska palvelu, hälläväli asenne ja kökkö HIGH latency verkosto.

    Jos sais jonkun päättämään niin että nettiverkosto olis avoin niin ihmiset vois itse päättää keneltä liittymän tilaa. Tällainen Elisan monopoliasema monilla paikkakunnilla on järjetön.

    Arkadianmäki hoi! Ihmiselle vapaus valita!!! Ja pls ihan vtn äkkiä. Vai onko sitä vietetty mukavia sauna/lahjus -iltoja Elisan johdon kanssa? Mitä häh?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Occo kirjoitti:

Elisa ei suosittele käyttämään kotiboksiinsa jatkojohtoa tai yli 2m pituista puhelinjohtoa perustellen tämän saattavan heikentää linjan laatua.
Itse kuitenkin tarvitsisin n. 5m puhelinjohdon, jotta johdot eivät menisin pitkin poikin kämpän lattiaa. (vanha talo, yksi puhelinpistoke, sähköpistokkeitakin hyvin harvakseltaan).
Onko kellään kokemusta Elisan kotiboksista ja suositusta pidemmästä johdosta? Heikkeneekö linjan laatu paljonkin?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu