Elisa ei suosittele käyttämään kotiboksiinsa jatkojohtoa tai yli 2m pituista puhelinjohtoa perustellen tämän saattavan heikentää linjan laatua.
Itse kuitenkin tarvitsisin n. 5m puhelinjohdon, jotta johdot eivät menisin pitkin poikin kämpän lattiaa. (vanha talo, yksi puhelinpistoke, sähköpistokkeitakin hyvin harvakseltaan).
Onko kellään kokemusta Elisan kotiboksista ja suositusta pidemmästä johdosta? Heikkeneekö linjan laatu paljonkin?
Elisa Kotikaista ADSL puhelinjohto
3
1136
Vastaukset 3
- juhakorkeapudas
Ei se niin merkittävästi huononna linjaa, etteikö sitä voisi käyttää. Toinen vaihtoehto on käyttää lyhyttä puhelinkaapelia ja pitkää cat6 ethernetkaapelia. Ethernet kaapelissa signaali ei ainakaan mene huonoksi tuolla matkalla.
- kin sain
samaisen Elisan ohjeen ja hiukan hymyilytti kun talon nurkalta
puhelinkaapeli menee ohuehkona muovisena parikaapelina pylväitä pitkin
parisen kilometriä ennenkuin kylän keskustassa sukeltaa
puhelinlaitoksen jakokaappiin.
Niinkuin siinä sitten jotain vaikuttaisi on talon sisällä muutama
metri enempi tai vähempi jatkokaapelia.
Elisa ennakkoon vaan etsii syytä mitä saa syyttää jos yhteys tökkii, ensimmäiseksi
puhelineuvoja aina kysyy raivostuttavasti "onko sinulla jatkokaapeli" ja jos
menee myöntämään niin siinähän se syy...- Plkreztmnb
Sehän on ihan yleistä faktaa toi seinästä modeemiin tulevan johdon suosituspituus. Mulla se johto on 15 cm. Ei se ole Elisan keksintöjä, mutta sitä en tiedä onko Elisan liittymissä sitten jtn heikkoutta että linja kusee heti jos sen johdon pituus ylittää jnkn tietyn pituuden. Elisa sucks btw:) jos niillä ei olis monopoliasemaa tälläkin alueella vaihtaisin Soneraan takaisin. Elisassa nyppii paska palvelu, hälläväli asenne ja kökkö HIGH latency verkosto.
Jos sais jonkun päättämään niin että nettiverkosto olis avoin niin ihmiset vois itse päättää keneltä liittymän tilaa. Tällainen Elisan monopoliasema monilla paikkakunnilla on järjetön.
Arkadianmäki hoi! Ihmiselle vapaus valita!!! Ja pls ihan vtn äkkiä. Vai onko sitä vietetty mukavia sauna/lahjus -iltoja Elisan johdon kanssa? Mitä häh?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Uskallanko laittaa sulle viestiä?
Se viesti on tossa valmiina ja lähettämistä vaille valmis. Kun ei kauhee sti tunneta niin eipä sillä olisi niin väliä. S61925- 34857
Lehtikankaan oppilas kuolema
Mistä lie tyttöparka löytyny, mikä ajaa tekemään itsemurhan tuon ikäsenä 😞16826- 105813
Mies joka on oikeasti kiinnostunut
Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää125796- 38713
- 42589
Rauha, sopiiko
Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.72586Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!
Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle66581- 40557
Kunnanhallitus
Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.29543Nyt kaatuu Kuisla
Reima Kuisla hakee saneeraukseen – Joitakin velkoja on jo ulosotossa https://www.ilkkapohjalainen.fi/reima-kuisla-hakee27503Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys
Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev112468Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas
Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei2462- 88458
- 60454
- 37437
- 45436
- 39423
- 35407