Elisa Kotikaista ADSL puhelinjohto

Occo

Elisa ei suosittele käyttämään kotiboksiinsa jatkojohtoa tai yli 2m pituista puhelinjohtoa perustellen tämän saattavan heikentää linjan laatua.
Itse kuitenkin tarvitsisin n. 5m puhelinjohdon, jotta johdot eivät menisin pitkin poikin kämpän lattiaa. (vanha talo, yksi puhelinpistoke, sähköpistokkeitakin hyvin harvakseltaan).
Onko kellään kokemusta Elisan kotiboksista ja suositusta pidemmästä johdosta? Heikkeneekö linjan laatu paljonkin?

3

1098

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • juhakorkeapudas

      Ei se niin merkittävästi huononna linjaa, etteikö sitä voisi käyttää. Toinen vaihtoehto on käyttää lyhyttä puhelinkaapelia ja pitkää cat6 ethernetkaapelia. Ethernet kaapelissa signaali ei ainakaan mene huonoksi tuolla matkalla.

    • kin sain

      samaisen Elisan ohjeen ja hiukan hymyilytti kun talon nurkalta
      puhelinkaapeli menee ohuehkona muovisena parikaapelina pylväitä pitkin
      parisen kilometriä ennenkuin kylän keskustassa sukeltaa
      puhelinlaitoksen jakokaappiin.

      Niinkuin siinä sitten jotain vaikuttaisi on talon sisällä muutama
      metri enempi tai vähempi jatkokaapelia.

      Elisa ennakkoon vaan etsii syytä mitä saa syyttää jos yhteys tökkii, ensimmäiseksi
      puhelineuvoja aina kysyy raivostuttavasti "onko sinulla jatkokaapeli" ja jos
      menee myöntämään niin siinähän se syy...

      • Plkreztmnb

        Sehän on ihan yleistä faktaa toi seinästä modeemiin tulevan johdon suosituspituus. Mulla se johto on 15 cm. Ei se ole Elisan keksintöjä, mutta sitä en tiedä onko Elisan liittymissä sitten jtn heikkoutta että linja kusee heti jos sen johdon pituus ylittää jnkn tietyn pituuden. Elisa sucks btw:) jos niillä ei olis monopoliasemaa tälläkin alueella vaihtaisin Soneraan takaisin. Elisassa nyppii paska palvelu, hälläväli asenne ja kökkö HIGH latency verkosto.

        Jos sais jonkun päättämään niin että nettiverkosto olis avoin niin ihmiset vois itse päättää keneltä liittymän tilaa. Tällainen Elisan monopoliasema monilla paikkakunnilla on järjetön.

        Arkadianmäki hoi! Ihmiselle vapaus valita!!! Ja pls ihan vtn äkkiä. Vai onko sitä vietetty mukavia sauna/lahjus -iltoja Elisan johdon kanssa? Mitä häh?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään

      Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää
      Maailman menoa
      139
      3870
    2. Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa

      Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri
      Maailman menoa
      344
      2997
    3. Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla

      Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt
      Tv-sarjat
      10
      1906
    4. Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."

      Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa
      Suomalaiset julkkikset
      9
      1635
    5. Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?

      Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja
      Tv-sarjat
      4
      1099
    6. Mun kaikkialta häviäminen

      Ei liity sinuun. Muista se. ❤️ Mua kiusataan enkä mä enää jaksa.
      Ikävä
      71
      944
    7. Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan

      Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar
      Kaste
      38
      874
    8. Onko teillä

      minkä tyyppisiä seksifantasioita kaivattunne kanssa?
      Ikävä
      44
      784
    9. Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan

      Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat
      Kuhmo
      23
      771
    10. Inhottaa ajatus siitä

      Miten monia olet pannut.
      Ikävä
      65
      761
    Aihe