http://www.maaseuduntulevaisuus.fi/uutiset/paakirjoitukset/10/fi_FI/tuontiruoka_rynnii_kouluihin/
Kirjoitus on kepulehden tapaan tehty, mutta se siinä taas esitetään, että koulutkin siirtyvät halvempaan ruokaan.
Eikös se ole oikein säännös, että ruoka on ostettava sieltä, mistä sen halvimmalla saa?
Vaikka sikaliisa sanoikin jo aiemmin, ettei hän piittaa siitäkään säännöstä, aivan kuin senkään otuksen tarvitsisi erikseen kertoa, ettei hän piittaa mistään säännöistä.
Onhan hän sentään kepulainen.
Kirjoitus on kepulehden tapaan tehty, mutta se siinä taas esitetään, että koulutkin siirtyvät halvempaan ruokaan.
Eikös se ole oikein säännös, että ruoka on ostettava sieltä, mistä sen halvimmalla saa?
Vaikka sikaliisa sanoikin jo aiemmin, ettei hän piittaa siitäkään säännöstä, aivan kuin senkään otuksen tarvitsisi erikseen kertoa, ettei hän piittaa mistään säännöistä.
Onhan hän sentään kepulainen.
Vastaukset 26
Vanhimmat
http://pasihakkarainen.blogit.uusisuomi.fi/2009/09/04/sirkka-liisa-anttila-muttakoot-hankintalakia/
ottaa tekemään kouluruokaa halvemmalla niin voitaisiin ostaa hieman kalliimpaa kotimaista raaka-ainetta?
Suomalaiset elintarviketyöläiset joutuisivat työttömiksi.
Ja jos ne tekisivät ruoan vielä ulkolaisista aineista niin jopa tulisikin huomattavia säästöjä kun suomalaiset maanviljelijätkin olisiva kortistossa.
Niillä ei ole rahaa.
Siksi ne ostavat kouluruoan sieltä, mistä saa halvimmalla.
Pitäisikö kuntien rikkoa lakia ja ostaa kouluruoaksi esim. kotimaisia perunoita, vaikka ne ovat kalliimpia kuin ulkomainen?
Kunnat on velvoitettu tietääkseni hankkimaan kouluruoka halvimman hinnan mukaan.
on 80-100 euroa tonnilta. Mutta sitä ei kannata suomalaisella duunarilla kuorittaa.
http://yle.fi/uutiset/kotimaa/2009/09/perunan_tuottajahinta_alamaissa_970469.html#
rahavaikeuksissa kamppailevia kuntia.
Puolalainen peruna on halvempaa, sitä ostetaan kouluihin.
Ei se perunan ostohinta enää siitä nouse, vaikka sen kuorisi itse uuniperunamies.
mutta kai sinä nyt ymmärsit, että mistä se johtuu?
Ala kuoria itse, saat ajatusmaailmaasi uusia perspektiivejä.
Mistä johtuu, että tuottajahinta on mikä on?
Mutta onko peruna sinusta liian halpaa vai liian kallista?... vai kevskinkervtaista?
Sen kun ottaa vaan.
eniten euroopassa ja siitä huolimatta kepulaiset hintakilpailussa ulkona kuin lumiukot, minnäkähän ne tuet loppujen lopuksi menee. Aikaisemmin kepulaiset naureskeli puolalaisille ja virolaisille tuottajille, taitaa hymy hyytyä pikku hiljaa. Saivat mitä tilasivat, olisi kannattanut yrittää kehittää toimintaa, eikä laskea kaikkea vastikeettomien tukien nostoon. Mitenkähän noille lapsille käy, kun syövät saastuneita ulkolaisia elintarvikkeita? Kepun propagandakin alkaa olla aika vaisua..
mitään meinaa vaan kun ne pitää olla valmiiksi kuorittuja niin virolainen duunari tekee sen halvemmalla.
maanviljelijöitä niin nehän on hintakilpailussa melko edullisia, koska niiden keskimääräinen tuntipalkka on 4€.
Kuorin perunan, toisen laitan taskuun..
Ja lusikan ja haarukan saman tein.
Mikä kumma sinua riivaa? Kaupat on täynnä ulkolaista ruokaa senkun kasaat kärryysi vai pitääkö valtion tukea sinulle opas tuohonkin hommaan.
SIIS OSTA ULKOLAISTA ruokaa, suomessa on vapaus valita.
Minä ostan aina suomalaista ruokaa maksoi mitä maksoi.
Ulkomailla syövät ulkomaista ruokaa.
Sitä, jota täällä sanotaan epäterveelliseksi.
Ja elävät silti pidempään kuin suomalaiset.
V..tumaista väkeä.
ulkolaista ruokaa, eivätkä tee niinkuin ulkolaiset jotka syövät oman maansa tuotteita?
Katkeruus on tappava tauti jonka demarit ovat istuttaneet kannattajiinsa.
Kuka niitä tuotteita sitten syö, joita Suomesta viedään?
Ulkomaista ruokaa syömällä suomalainenkin elää pidempään.
aika aiheellinen, ja asiaan täytyisi puuttua.
Asun maalla, ja olen ihmeekseni pannut merkille, että eräskin perunanviljelijä jättää niin saatanasti perunoita pellolle.
Koneella ajetaan, mutta jälkikeräystä ei suorita kukaan. sinne jää satoja kiloja, ja koko maassamme varmasti satoja tuhansia kiloja mätänemään.
Eräänä vuonna tuo viljelijä ei nostanut koko satoa, ainakaan yhdestä pellostaan. kun hänellä on niitä useita, osa ilmeisesti vuokrattuna toiselta.
Onko työvoima niin kallista SAK/demareiden toimesta, ettei niitä kannata nostaa, vai onko maajussi jo niin koneellistettu, ettei viitsi enää jalkautua ollenkaan pellolleen?
Veikkaan, että kortistosta, ei noihin tilapäishommiin työvoimaa saa, koska demupellet ovat luoneet loisimisjärjestelmän.
Puolasta tulee kohta muutenkin EU:n liha ja vilja-aitta, joten ei tuo sinänsä uutinen ollut.
nyt kun maanviljelys Suomesa on lähinnä tuettua harrastelua, jota vain rikkaat (demaritkin) harrastavat, ja demarimafia pyrkiikin haalimaan maaseutua itselleen, kun ne sieltä saavat palkattuja löhöilypaikkoja, ja yhden lypsylehmän mafialleen lisää.
Nyt jos viljelijä tekisi töitä niinkuin ennen tehtiin, ja peltoja ei olisi pistetty pakettiin, eikä metsäomistus olisi suurimmaksi osaksi kaupunkilaiten omistuksessam niin suomella menisi hyvin.
Mutta kun meillä on demaripuolue olemassa hankaloittamassa yhteiskuntamme hyvinvointia, sekä kusettamassa sitä mafiansa hyväksi, nin olemme kurjistumassa entistä enemmän.
Kyllä demarit huolen pitävät siitä, että heidän rikkauksiinsa ei kajota, ja ettei niitä verota tarpeettomasti (varallisuusveronpoistohan oli demujen tekemää, yhtenä esimerkkinä).
Kansalaisten rahat demarimafia myöskin ryösti viime lamanhoidon yhteydessä.(tarkoita eläkekertymän mitätöimistä alkuvuosilta).
Jos oikein rehellisiä ollaan, niin demarit ovat suurin syyllinen kansamme kurjuuteen.
Keskustaoikeitolaisuus on ainoa tie rehelliseen hyvinvointiin.
Patruunahenkeä nyt tarvitaan, jotta maamme nousisi. Ei ikinä enää pidä päästää demareita valtaan.
Sellaisille pelloille voisi laittaa työttömät porvarit Loimaalta keräämään niitä perunia.
Toiminnanjohtajahan heillä jo on.
Porvarius ei katso yhteiskunnallista asemaa, se on korvien välissä.
Niin sanoi joskus herra Pitkäaikaistyötön Loimaalta ja esitteli kaikki yhteiskunnalta saamansa tuet, ei ihan vähän.
loimaanliitolaisia laittaa, kun sak/demarimafia alkaa heti rettelöimään, että ne polkevat heidän taksojaan, ja tulevat vaatimaan oitis pääministerin, ja hallituksen eroa, kun maassamme käytetään ALIPALKATTUA työvoimaa. Monihan varmaan lähtisi ihan perunapalkalla keräämän, mutta kun sittenkin SAK/demarimafia alkaa syyttämään viljelijää lahjoman vasttaanotosta, ja noita kerääjiä "luhtasilla"maksetuksi pimeeksi, tai harmaaksi työvoimaksi, jotka sotkevat työmarkkinoita.
Kyllä SAK/demarimafia nuo temput osa, ettei vain menisi liian hyvin, eikä köyhä saisi ruokaa, muuten kuin heidän myöntämiään armonpaloja jonottamalla ja lappuluukulta.
Demarit ovat yhteiskunnan syöpä.
Ei sun tartte lähteä.
Älä pelkää.