Raamattu on vanhempi teos kuin koraani ja Juutalaisten Tanakh joka on Kristittyjen Vanha Testamentti oli koossa n. 1000 vuotta ennen mahometia. mahomet syntyi n. 570 JKR. Vanha Testamentti on kirjoitettu 1400-400 EKR ( ennen Kristusta ).
http://fi.wikipedia.org/wiki/Vanha_testamentti
Tuosta Vanhasta Testamentista löytyvät Messias Profetiat jotka Jeesus sitten toteuttaa Uudessa Testamentissa.
Uusi Testamentti on kirjoitettu 50-150 JKR
http://gamma.nic.fi/~jlindell/messias.htm
Mikään Profetaalinen kirjoitus ei varmenna ja ennusta mahometin tuloa ja ilmestymistä, kuten Vanha Testamentti varmentaa Jeesuksen tulemisen ja ennustaa.
Kumpi on suurempi Jeesus vai mahomet. Jeesus teki suuria ennen näkemättömiä ihmeitä: herätti kuolleita, paransi sairaita, käveli veden päällä, ruokki tuhansia 2 kalalla ja 5 leivällä. mahomet ei tehnyt yhtään ihmettä.
Jeesus käskee rakastamaan vihamiehiään ja vihollisiaan ja kääntämään toisen posken. Jeesus ei halunnut väkivaltaista uskoa. koraani ja mahomet taas antoi luvan hävittää eri uskovaiset muut kuin islamiin alistetut.
Jeesus sanoi opetuslapsilleen että he ovat tulleet Elävän Jumalan Lapsiksi, mahomet taas opettaa että muslimi on allahin orja ei Jumalan lapsi.
allah sanoo olevansa kuun jumala ja Jeesus on vertauskuva auringosta. Raamatullisesti ajateltuna kuu on vertauskuva pahasta eli saatanasta. Aurinko taas hyvästä eli Jeesuksesta
mahomet ja baphomet nimi kuulostava samalta ja sointuvat samalla tavalla, annas kun katsotaan mitä sana baphomet sana tarkoittaa:
http://fi.wikipedia.org/wiki/Baphomet
Tässä on vielä lisää faktatietoa koraanista ja mahometista jos olet muslimi niin suosittelen vakavasti tutustumaan seuraavaan aineistoon:
http://www.answering-islam.org/suomi/index.html
Jeesus rakastaa sinua ja haluaa ottaa sinut armoliittoon kanssaan ja uskon ja parannuksen kautta tehdä sinusta Elävän Jumalan Lapsen.
Siunausta tiellesi eräs kaidan tien kulkija Jeesuksessa Kristuksessa
Raamattu vai Koraani?
4
493
Vastaukset
- naamakala2
kumpi on suurempi, jesse vai muhis. vaikea kysymys. oliko jessen savimajan lähellä mäkkäriä?
anna nyt joku vinkki. käy odotellessasi www.koodari.org/def.html tuo todistaa aukottomasti että muhammed on suurin- ENDAKSI
Ei jessen savimajan lähellä ollu mäkkäriä.Siellä oli pitkä puinen penkki ja siihen sai istua ja seurata naamakala2;den touhuja.Jukra ku jännää.Se on oikea järjen jåttiläinen. Vielä kun sais Johanna Tukiaisen samaan porukkaan niin johan olis iskuryhmä.Jäis marxin veljeksetkin toiseksi naamalle ja Tuksulle.
- Truelie
Satukirjat ovat satukirjoja. On makuasia, minkälaisista saduista kukin tykkää. Jatkuva satumaailmassa eläminen on kuitenkin naiivia hommaa. Mitä vanhempi dokumentti, sitä luotettavampi se on, niinkö? Rikostutkija olisi asiasta täsmälleen päinvastaista mieltä. Aika kultaa muistot, mutta myös kuorruttaa ikivanhat muistelmateokset kuorrutuksella, jota asian harrastajat totuudeksi nimittävät.
Onko vaikea hyväksyä sitä, että maailmassa on "totuuksia" yhtä paljon kuin asukkaittakin? Toitotetuimmat näistä "totuuksista" ovat vieläpä maantieteellisesti jakautuneet. Tälläkin hetkellä joku suunnittelee ja räätälöi uusia "totuuksia" ehkä juuri Sinua varten. Onhan se kiva jättää maailmaan perinnöksi juttu, jota hyväuskoiset ihmiset massoittain palvovat vielä satoja vuosia oman kuoleman jälkeen. Puhumattakaan siitä vallasta ja mammonasta, jonka sen avulla jo elinaikanaan saattaa saavuttaa. - JAJH
Vaikka olisit kuinka kaita, ei saisi valehdella nettikeskustelussa - siitä kun jää aina kiinni.
Vanhin Lähi-idän uskontojen "kirjoista" on uusi Testamentti, seuraavana tulee Koraani, ja uusi Vanha Testamentti, jonka nk. masoreetit saattoivat nykyasuun noin 800-1000 j.Kr.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea
Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa2768006Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita
Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat664694Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka
jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur2774024SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"
Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden522689Sara Sieppi umpirehellisenä Amazing Race -kulissien takaisesta elämästä
Sara Sieppi oli mukana Amazing Race Suomi -realityssä. Somevaikuttajalla oli takana raskasta aikaa ja isoja suruja, eikä12157Herkkua vai hötöä? Kaksi Beck-leffaa tällä vkolla tv:stä
Beck-elokuvat tuntuvat olevan suomalaisten makuun. Tällä viikolla televisiosta tulee kaksi ruotsalaista taidonnäytettä,31652Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!
Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr51517- 1061493
TTP avajaiset
Tuhannen Taalan Paikka avautuu 1.3-26. Onpa tosi mukavaa! Kiitos Jaanalle kun olet niin aktiivinen ja jaksat yrittää ja401402Tiesitkö? Tämä suomalainen keksi Elämäni biisi -sarjan - Viinin lipittely mainittu!
Tiesitkö? Elämäni biisi on suomalainen formaatti ja sen takana on Petja Peltomaa. Hänen kynästä ovat lähtöisin myös mm.01381