Raamattu vai Koraani?

Valinnan Paikka

Raamattu on vanhempi teos kuin koraani ja Juutalaisten Tanakh joka on Kristittyjen Vanha Testamentti oli koossa n. 1000 vuotta ennen mahometia. mahomet syntyi n. 570 JKR. Vanha Testamentti on kirjoitettu 1400-400 EKR ( ennen Kristusta ).

http://fi.wikipedia.org/wiki/Vanha_testamentti

Tuosta Vanhasta Testamentista löytyvät Messias Profetiat jotka Jeesus sitten toteuttaa Uudessa Testamentissa.
Uusi Testamentti on kirjoitettu 50-150 JKR

http://gamma.nic.fi/~jlindell/messias.htm

Mikään Profetaalinen kirjoitus ei varmenna ja ennusta mahometin tuloa ja ilmestymistä, kuten Vanha Testamentti varmentaa Jeesuksen tulemisen ja ennustaa.

Kumpi on suurempi Jeesus vai mahomet. Jeesus teki suuria ennen näkemättömiä ihmeitä: herätti kuolleita, paransi sairaita, käveli veden päällä, ruokki tuhansia 2 kalalla ja 5 leivällä. mahomet ei tehnyt yhtään ihmettä.

Jeesus käskee rakastamaan vihamiehiään ja vihollisiaan ja kääntämään toisen posken. Jeesus ei halunnut väkivaltaista uskoa. koraani ja mahomet taas antoi luvan hävittää eri uskovaiset muut kuin islamiin alistetut.

Jeesus sanoi opetuslapsilleen että he ovat tulleet Elävän Jumalan Lapsiksi, mahomet taas opettaa että muslimi on allahin orja ei Jumalan lapsi.

allah sanoo olevansa kuun jumala ja Jeesus on vertauskuva auringosta. Raamatullisesti ajateltuna kuu on vertauskuva pahasta eli saatanasta. Aurinko taas hyvästä eli Jeesuksesta

mahomet ja baphomet nimi kuulostava samalta ja sointuvat samalla tavalla, annas kun katsotaan mitä sana baphomet sana tarkoittaa:

http://fi.wikipedia.org/wiki/Baphomet

Tässä on vielä lisää faktatietoa koraanista ja mahometista jos olet muslimi niin suosittelen vakavasti tutustumaan seuraavaan aineistoon:

http://www.answering-islam.org/suomi/index.html

Jeesus rakastaa sinua ja haluaa ottaa sinut armoliittoon kanssaan ja uskon ja parannuksen kautta tehdä sinusta Elävän Jumalan Lapsen.

Siunausta tiellesi eräs kaidan tien kulkija Jeesuksessa Kristuksessa

4

496

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • naamakala2

      kumpi on suurempi, jesse vai muhis. vaikea kysymys. oliko jessen savimajan lähellä mäkkäriä?

      anna nyt joku vinkki. käy odotellessasi www.koodari.org/def.html tuo todistaa aukottomasti että muhammed on suurin

      • ENDAKSI

        Ei jessen savimajan lähellä ollu mäkkäriä.Siellä oli pitkä puinen penkki ja siihen sai istua ja seurata naamakala2;den touhuja.Jukra ku jännää.Se on oikea järjen jåttiläinen. Vielä kun sais Johanna Tukiaisen samaan porukkaan niin johan olis iskuryhmä.Jäis marxin veljeksetkin toiseksi naamalle ja Tuksulle.


    • Truelie

      Satukirjat ovat satukirjoja. On makuasia, minkälaisista saduista kukin tykkää. Jatkuva satumaailmassa eläminen on kuitenkin naiivia hommaa. Mitä vanhempi dokumentti, sitä luotettavampi se on, niinkö? Rikostutkija olisi asiasta täsmälleen päinvastaista mieltä. Aika kultaa muistot, mutta myös kuorruttaa ikivanhat muistelmateokset kuorrutuksella, jota asian harrastajat totuudeksi nimittävät.

      Onko vaikea hyväksyä sitä, että maailmassa on "totuuksia" yhtä paljon kuin asukkaittakin? Toitotetuimmat näistä "totuuksista" ovat vieläpä maantieteellisesti jakautuneet. Tälläkin hetkellä joku suunnittelee ja räätälöi uusia "totuuksia" ehkä juuri Sinua varten. Onhan se kiva jättää maailmaan perinnöksi juttu, jota hyväuskoiset ihmiset massoittain palvovat vielä satoja vuosia oman kuoleman jälkeen. Puhumattakaan siitä vallasta ja mammonasta, jonka sen avulla jo elinaikanaan saattaa saavuttaa.

    • JAJH

      Vaikka olisit kuinka kaita, ei saisi valehdella nettikeskustelussa - siitä kun jää aina kiinni.

      Vanhin Lähi-idän uskontojen "kirjoista" on uusi Testamentti, seuraavana tulee Koraani, ja uusi Vanha Testamentti, jonka nk. masoreetit saattoivat nykyasuun noin 800-1000 j.Kr.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?

      Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-
      Maailman menoa
      21
      6100
    2. Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"

      Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite
      Maailman menoa
      89
      5722
    3. Mitä haluaisit sanoa tänään hänelle?

      Rakastamallesi ihmiselle.
      Ikävä
      126
      3712
    4. Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin
      Maailman menoa
      99
      3709
    5. Pystyisitkö olla

      Kanssani kaiken sotkun jälkeen? Ainakaan tunteet ei ole loppuneet
      Ikävä
      126
      1474
    6. Paras muistosi

      kaivatustasi?
      Ikävä
      57
      1397
    7. Miksi miehen on hankala ymmärtää

      Että hänen on tehtävä aloite. Niin sen kuuluu mennä luonnollisesti.
      Ikävä
      130
      1322
    8. Hei kuule nainen

      Seuraavan kerran kun nähdään, puhu minulle jooko! Näin toivoo mies
      Ikävä
      38
      1129
    9. Mitä puuhailet nyt ystävänpäivänä

      nainen, kun et ole mun kanssa?
      Ikävä
      45
      1113
    10. Mitä sä musta oikein haluat?!

      Anna olla jo.
      Ikävä
      27
      1097
    Aihe