Tässä on muistovideo, jota kiusattiin, jonka takia hän teki itsemurhan :(
http://www.youtube.com/watch?v=WysOKigVZXc
http://www.youtube.com/watch?v=WysOKigVZXc
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Katsoin videon.
Minuakin on kiusattu jo 5-vuotiaasta saakka. Päiväkodissa alkoi ja yläasteella jatkuu... (Olen 15-v poika, 9 luokalla)
Kiusaaminen johtuu ujoudestani ja jostain muusta... Pääasiassa sellaista juorun levittämistä, haukkumista, pakottamista ja uhkailua/lisää juorujen levittämistä kieltäytymisestä seuraa. Noh, onneksi viimeistä vuotta peruskoulua...
Itsemurhaa en ole ajatellut kummiskaan, enkä tule tekemään!
R.I.P Pekka
Vaikka hän tekikin kauhean koston, silti olen hänen puolellaan.
Tämä on jo, voisiko sanoa, perinne Suomessa. Kaksi peräkkäistä vuotta ja kummatkin marraskuussa. Hirvittää jo, tuleeko tänäkin vuonna jossain.
voiko tämä oikeasti olla totta?!! että sinua on kiusattu jo 10-vuoden ajan!!!!!!
Kaikki sympatiani on puolellasi!!!
Toivon kaikkea kaunista, kaikkea hyvää elämääsi. Toivon, että pääset TÄYSIN eheytymään,
että tulevaisuutesi on jotain sellaista mistä et ole uskaltanut unelmoidakkaan!!
Toivon, etttet missään tapauksessa anna 10-vuoden kiusaamisesi vaikuttaa elämääsi...tarkoitan
ettet ole täynnä ihmispelkoa ja arkuuta, vaan nostat pääsi ja tutustut rohkeasti uusiin ihmisiin
ja ajattelet itsestäsi kaikkea kaunista kaikkea hyvää, uskot ja luotat itseesti, unelmiisi!!
TOIVON koko sydämestäni sinulle KAIKKEA HYVÄÄ!!!!!!
Olet kaiken rakkauden, kaiken hyväksynnän ja ihailun arvoinen. OLET IHAILUN arvoinen siksi, että olet kestänyt ja jaksanut kaiken sen 10-vuoden ajan toivoa paremmasta elämästä ja et ole menettänyt elämisesi halua. Jos olisin Jumala, haluaisin eheyttää sinut kertalaakista, haluaisin antaa sinulle AIVAN KAIKEN sen hyvän mitä sydämesi HALAJAA!!
Tiedätkö mitä? tiesitkö muuten, että teot kertyvät tekijänsä eteen?? kyllä vain,, jossain vaiheessa elämäänsä entiset tarha -ja koulukiusaajasi joutuvat kasvotusten tämän asian kanssa kun ovat vieneet elämääsi ja tuhoneet elmääsi koko 10-vuoden ajan!!
Mutta älä sinä KOSKAAN älä KOSKAAN anna periksi!!!!
Onko viattomien ihmistem murhaaminen "kostamista"? Sairasta.
Olen joutunut kokemaan yläasteen aikana kiusaamista. Se oli elämäni kamalinta aikaa, ja jätti minuun henkisen jäljen jota kannan mukanani edelleen.
:(
Joku saattaa sanoa,että hänen olisi pitänyt osata hakea apua.. Mutta mitä tehdä,jos apua ei ole saatavilla? Perheen kanssa ongelmia,ei kavereita. Kaikki vaan menee päin honkia. :/ Itselläni on tämä tilanne. Mutta en itse tekisi tuollaista,minusta ei olisi tappamaan ihmisiä. Mutta tuo koskettaa minua silti,ihailen tietyllä tapaa kuinka hän teki oikein. Toki todella surullista,että moni viaton kuoli siinä samalla. :(
Vaikka hän olisi/oli ollut kuinka kiusattu niin hän ei silti saa paljoa sympatioita puolelleen minulta. Olen itsekin ollut koulukiusattu, mutta itselleni ei tulisi mieleenkään alkaa ampua viattomia ihmisiä! Tässäkin tapauksessa väkivalta ei ole tapa saada pahaa loppumaan.