Joku tuolla mainitsi, että Audin ostajat ovat eri yhteiskuntaluokasta kuin esim. Skodan ostajat. Enpä menisi yleistämään näin. Monissa tapauksissa voi olla, että Audin ostaja on keskivertoa varakkaampi, johtotason tehtävissä työskentelevä henkilö. Onpa sitten aika paljon näitä tapauksia, jotka ostavat Audinsa velaksi, syövät kaurapuuroa ja tonnikalaa, ja elvistelevät autollaan, että olisivat jotenkin rikkaampia tai parempia ihmisiä. Huono itsetuntoko vai mikä?
Sellaiset henkilöt ovat sitten vielä asia erikseen, jotka omistavat jonkun vm. -85 klommoisen Audi satkun ja kehuvat miten hyvä auto Audi on, verrattuna vaikka johonkin pari vuotta vanhaan japanilaiseen autoon.. Sitten jos kysyy vaikka että mitenkäs näiden turvavarusteiden laita, niin vastaus tulee että uudessa A8:ssa on 8. turvatyynyä.. No joo, itsellä ei kyllä ole japanilaista autoa.
Sellaiset henkilöt ovat sitten vielä asia erikseen, jotka omistavat jonkun vm. -85 klommoisen Audi satkun ja kehuvat miten hyvä auto Audi on, verrattuna vaikka johonkin pari vuotta vanhaan japanilaiseen autoon.. Sitten jos kysyy vaikka että mitenkäs näiden turvavarusteiden laita, niin vastaus tulee että uudessa A8:ssa on 8. turvatyynyä.. No joo, itsellä ei kyllä ole japanilaista autoa.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Tekstisi ei ole höpönlöpöä, vaan ne yhteiskuntaluokat. Tai no kyllähän sellaista jaottelua voi tehdä, ken haluaa, mutta ei se
auto nykyään sitä välttämättä paljasta, kuten kirjoititkin.
Moni vähemmän varakas voi olla autoharrastaja henkeen ja vereen, eikä hänelle välttämättä muut asiat ole niin tärkeitä. Joku voi mennä jopa ottamaan lainaa saadakseen audinsa, elvistelläkseen tai muuten vain nauttiakseen sillä ajosta :) Jonkin mielestä auto taas ei ole niin tärkeä, ja ajaa skodalla, sillä sekin on hyvä auto ja siitä jää rahaa muuhun. Se ei kuitenkaan ole audi.
Vanhoista audeista sitten. Ei monellekaan ne turvavarusteet merkitse mitään. Tärkeintä ovat muut seikat. Ja kyllä joku vm. -85 klommoinen satku voi olla hyvinkin mukavempi ajaa, kuin tuliterä japanilainen. Se ei suinkaan tarkoita, että japanilaiset olisivat huonoja autoja, vaan että se satku on omistajansa mielestä niin paljon parempi :) Meillä on erilaisia odotuksia autolta ja sen ominaisuuksilta.
Oma ryhmänsä ovat tietenkin sitten nämä harrastajat, jotka ovat nähneet audin rallimalleista märkiä unia ja ymmärrettävästi haluavat päästä toteuttamaan unelmiaan. Siinä ei aina tarvitse miettiä, onko hankinta tai varsinkaan ylläpito taloudellisesti kannattava sijoitus ;)
Auto ei kerro juuri mitään omistajansa/haltijansa yhteiskunnallisesta asemasta (pois lukien TODELLA kalliit pelit). Käytännössä kuka tahansa työssäkäyvä ihminen voi ostaa 40t euron hintaisen auton jos vain haluaa - rahaa saa pankista tai rahoitusyhtiöiltä.
Muutenkaan tuollaisia yhteiskuntaluokkia ei enää ole olemassa. Ammattikoulun käynyt duunari voi hyvinkin ansaita huomattavasti maisteria enemmän ja ajaa kalliimmalla autolla. Kumman yhteiskunnallinen asema on korkeampi?
Pippelinjatkajat ovat sitten aivan oma lukunsa.
Ja noita käyttämäsiä vertauksia voi käyttää myös monesta mersu ja bmw kuskista.
90-l:n octavialla ja 80-l:n SEAT IBIZALLA!! ja mies on sentään ex-ministeri.
Auton osto velaksi on ollut jo useamman vuoden ajan järkevä ratkaisu, riippumatta siitä onko ostajalla ollut säästöjä tai ei. Käteiskaupasta vapauteneelle rahalla on löytynyt helposti tuottavampia sijoituskohteita, kuin mitä keskimääräisen autolainan korko on ollut. Lainaahan on saanut jopa alle kolmen prosentin todellisella korolla.
Varmasti moni on ostanut Audinsa, tai minkä muun auton tahansa velaksi, mutta hyvin harva sen takia kaurapuuro kuurille on joutunut. Haiskahtaa siltä, että olet katkera Skodan omistaja, joka ei uskaltanut toteuttaa haavettaan ja ostaa Audia?
Eli Audi - Skoda jutut tällä palstalla, samoin kuin Skoda palstalla, riitää jo.
Jotenki tuntuu että nämä skodistin on pahimpia syyllistäjiä sellaisia kohtaan, jotka ajavat kalliimmilla/paremmilla merkeillä. Se on käynyt niin monesti 'sivulauseessa' selväksi. Miettivät mitä naapurit sanoo jos ajan merkillä X pihaan. Mitä vxxxn väliä joillekin naapureille, jos itse tietää mitä haluaa.
Eiköhän suomessa ainaki 90% autoista ole velaksi ostettuja oline sitten 100 tai 40000e hintaisia merkistä puhumattakaan.
Millä vuosituhannella tällaiset Pertin tapaiset kateelliset oikein elävät. Luokkajakoahan ei enää pian vuosisataan ole ollut. Pertti, tule sieltä pusikosta jo ulos ja tajua että ei niitä autoja osteta pelkästään näyttääkseen muille. Joillakin on enemmänkin tarvetta hyvälle autolle ja silloin mielellään valitaan joku laatumerkeistä kun on enemmän autoon rahaa sijoittaa ja myydessäkin vielä siitä jotain pitäisi saada. Eikä kaikki autojaan velaksi osta, on niitäkin jotka ovat niihin rahaa säästäneet ja ostavat suoraan käteisellä. Naurattavia nämä 'statusjauhannat' jota tällä palstalla paljon esiintyy.
Kun auto on uusi ja hintalapussa enemmän kuin 168k euroa. Muita pystyy duunaritkin halutessaan hankkimaan.