Pitääkö mun hommata tämmöinen äänikortti nmissä on optinen lähtö, että saan vahvarin dd, dts tilan toimimaan? http://www.elektroni.fi/?product=14434
Käytössä on nyt emolevylle integroitu äänikortti ja rca-3,5mm piuha, eli analoginen. Mikä halvin keino saada kunnon surround äänet ulos koneesta vaffarille?? Uusi vahvari on tulossa HDMI liitäntöineen yms. Auttakaa! Kiitos vastanneille!!
Käytössä on nyt emolevylle integroitu äänikortti ja rca-3,5mm piuha, eli analoginen. Mikä halvin keino saada kunnon surround äänet ulos koneesta vaffarille?? Uusi vahvari on tulossa HDMI liitäntöineen yms. Auttakaa! Kiitos vastanneille!!
Vastaukset 4
Vanhimmat
Tarkoituksena ei ole ostaa mitään pelikäyttöön tehtyä äänikorttia vaan sellainen josta löytyy optinen tulo/lähtö ja saa monikanava dd,dts es yms kuuluviin. Mikä on hinta laatu suhteeltaan paras äänikortti??
200e maksaisi HDMI lähdöllä, mutta turhan kallis. Terratec Aureon 5.1 PCI sanoo taas, että : HUOM! Tästä mallista ei saa 5.1 ääniä esim pelikäytössä ulos digitaalisena optisen liitännän kautta. Harmi kun kortti maksaa vaan 20e. Ideoita.. Kiitos!
Sehän nyt riippuu onko ne äänet pakko tuoda digitaalisena. Mulla saa tietsikasta (mopo) Surroundit ulos juuri niistä 3.5mm plugeista suoraan ilman näytönohjan säätöjä. Vahvariin ne saa kytkettyä kun piuhan toisessa päässä on rca:t jotka yleensä sopii joka vahvariin.
Hdmi on vaan digitaalinen väyläpaketti joka siirtää äänen ja kuvan yhdessä johdossa. Sen mitä digitaalisuus äänen siirtoa analogiseen parantaa häviää kuitenkin kajareissasi kun ei kunnon hifisti tietokoneella musiikkia kuuntele.
Vedä siis niistä plugeista ja lopeta hömpöttely. Kyllä ne juipit siellä tietsikka kaupassa myy sulle vaikka mitä piuhoja ja hdmi laitteita kun ne on niin käsketty tekemään. Asioista ne myyjät harvemmin tietää....
Onko tämä hyvä? http://www.club3d.nl/products/dd_ending_page.cfm
Hinta ei paha (50e) ja löytyy digital in/out ja dolby digital sekä dts tuki yms. Varmasti paranee saundi jos vertaa bilteman narulla yhdistämällä integroituun (ac 97) äänipiirillä olevaan äänikorttiin tuota uutta. Uudessa vahvarissa kaikki liitännät tapahtuu hdmi, valokaapelilla yms.. Mulla on rahaa ku roskaa, se tarkottaa että laitan vaan parasta. Mielipiteitä tuosta kortista ja yleisesti??
Perseestä näytti olevan kun ei oli vaan viisykkönen. Kerran rahaa on kuin roskaa niin tolla vitosella voit pyyhiä persettä ja ostaa jonkun kunnon signaalinpurkajan jossa on kivan värisiä ledejä ja tietenkin ne valokaapelit ja hdmi:t
Saundit ei paljoa silti parane jos et samalla osta kunnon vahvaria ja varsinkin kajareita.