perussuomalainen! Seuraatko ruokakorisi hintaa? Vedettiinkö meitä höplästä, vai miten siinä on käynyt?
Huomenta
seles
672
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Ei vedetty höplästä.
Ruoan hintaa nostettiin viisitoista prosenttia ja sitten alennettiin viisi prosenttia.
Samalla nousi tietenkin kaiken muun paitsi ruoan hinta (katsele vaikka pyykinpesuaineen hintaa mitä on vuoden vanhassa kuitissa.)
Hinnannousu olisi toteutunut ilmankin veroalea joten ei vedetty höplästä.
voimme siis luottaa kepuleitten hallitusherrojen lupauksiin pienituloisen puolustamisesta.
...mihin tahansa puollueesseen enemän kuin Persuihin että aisansa hoitidetaan parhain päin. Jopa kepuun. Persut eivät hoida kenellekään mitään, paitsi seiskan ja iltiksen omistajille jymyjuttujen muodossa, vuffvuff.
Kaikista köyhimmät ja onnettomimmat, eli pakolaiset, on ainoa ryhmä joka ehkä voi odottaa saavansa jotain perusilta. He saavat kyytiä, kyydityksiä tai hajotetuja ikkunoita. Mutta luultavasti eivät hekään vaikka uho on kovaa.
maajussi osaa yhtiöidensä kautta vetää joka välistä, ja ihan ilman välikäsiäkin. Maajussit ovat vetäneet yhteiskuntaa höplästä jo satavuotta.
Valio ehkä vielä joskus 1980-luvun alussa sinnitteliu tuon alkutuottajavetoisen mallin mukaan.
Nyt on niin että kaupat, niin osakeyhtiömuotoiset kuin kauppaketjujen osuuskuntamuotoiset yhteenliittymät, vetävät välistä. Alkutuottaja saa vain roposia, ja siksi niitä on verovaroin ylläpidettävä. Ja EU-aikana edes MTK ei voi ryöstää ihan miten vaan verovaroja, vaan peli on viljelijän kannalta todella ankeaa.
Tätäkään ei opi seiskasta, iltiksestä tai hommafoorumilta. Hesarista sen sijaan helpostikin. Jopa höblästä.
Muhammed? Allah? Somalit? Seteliselkärankaiset? Kansan syvät rivit? Valtapuolueet? Pakkoruotsittajat? Homot? Juutalaiset?
Olikohan tässä nyt kattavasti persujen "syntipukit". Aijaa hallaaholaisuussiiven viherpunikit, hyysärit ja suvaitsevaiset taisi unohtua.
Kuka vetää mietä höplästä? Ja miksi? Kerro meille Seles, niin tiedämme ketä panetella. Voit pirauttaa Soinille jos et tiedä vastausta.