Nyt syyshintaan kun edullisesti sain. Käväisin viikonloppuna vesillä ensimmäistä kertaa ja havaitsin heti puutteita. En siis veneessä, mutta väylien merkinnöissä. Kuinka on mahdollista, että väylän keskiviivaa ei ole meritty väylälle ollenkaan. Karttaan on kyllä piirretty viiva, mutta ei väylällä mitään viivaa ollut. Tämähän on aivan edesvastuutonta. Mistä voi tietää missä väylä menee kun merkkejäkin on niin harvakseltaan?
Ostin veneen.
Mie vuan
12535
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Huonoon aikaan aloitettu provo. Ei lähtenyt lentoon.
Näkyy tyynessä kelissä parhaiten, nimittäin se veteen piirretty viiva
Mutta nyt on jo syksy niin pitkällä että aallot on kuluttaneet merkinnät pois.
Vesialuetta on tänä kesänä uusittu, eikä uusia merkintöjä ole vielä ehditty maalata.
Nimenomaan purjehtijat ajelee tavan takaa niiden viivojen yli ja kuluttaa ne näkymättömiin. Eikä vain sitä keskiviivaa, ajelevat ihan samalla tavalla reunaviivojenkin ulkopuolelle, täysin kuritonta sakkia. Pitäisi korvata ainakin vilkkaammilla osuuksilla maalaukset kunnon kaiteilla.
Eikös plottereillanne ole kaistaviivat. Ei tarvi katsoa ulos lainkaan
merenkulkulaitos on tosiaan aivan rempallaan. ovat laiminlyöneet väylien huollon täysin. edes pääväyliä ei viittitä tasoittaa ja jopa helsingin edustalla saa jatkuvasti varoa kuoppia. tilanne on jopa huonompi kuin teillä-
Minulle taas kävi niin että väylän reuna antoi periksi ja hörppäsi veneeseen vettä.
Sai kummasti äyskäröidä. Siinäkään ei ollut reunaviivoja.
Olen päättänyt että ajelen nyt nin tyynillä säillä jotta nään veteenpiirretytviivat
ja seuraan niitä. Mutta voihan nekin kuitenkin ohjats liian reunaan väylällä?
huumorimiehet taas palstalla.
Tulihan tänne lopulta joku tiukkapipoinenkin. Yllättävän kauan kesti nyt kesän jälkeen, mutta kevättalvella lähtee kyllä herkemmin.
Pöljä, veneilykausi on ohi, ne on kerätty pois.
Tiedäthän, että Pöljä on kylä Pohjois-Savossa.
Suunnilleen 35 km Kuopion pohjoispuolella. Siellä on mm. Pöljän koulu aivan 5-tien varrella.
Pöljäläiset ovat rehellisiä savolaisia.
Tuo avaaja on varmaan savolainen. Ainakin aksentista päätellen.