Ongelma: Vista Service Pack asentuu, mutta...

Vista-paviaani pulassa

Terve!

Ongelma on seuraava:

SP2 tuli koneelle automaattisten päivitysten mukana. Ladattuani tiedostot, sammutin kannettavan ja päivitykset alkoivat asentumaan. Vaiheessa 3/3, kun asennettu oli jo 99%, kone ilmoitti havainneensa virheen ja että päivitykset perutaan. Tästä huolimatta koneellani on asentunut SP2 kun tarkastin järjestelmän.

Kuitenkin, joka kerta kun käynnistän ja sammutan konetta, tulee teksti että päivityksiä asennetaan. Ei tämä muuten mitään, mutta kone on myös hidastunut uskomattomasti näiden tapahtumien myötä.

Yritin poistaa SP2:sta, ei onnistunut. Suljin palomuurin ja virustorjunnan, sekään ei auttanut. Järjestelmän boottaus on käynyt mielessä, mutta kun ei ole vistaa levyllä, se tuli koneen mukana, en tiedä miten tuokaan onnistuu.

Vanha XP: asennuslevy löytyy ja jos ei muu auta, olen harkinnut koneen boottaamista XP:n kanssa.

Mitä voisi tehdä?

Kiitos

9

596

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • VJL

      Jos tietokoneessa on esiasennetut palautusasetukset:
      1. Poista kaikki levykkeet sekä CD- ja DVD-levyt tietokoneesta ja käynnistä tietokone uudelleen.
      Napsauta Käynnistä-painiketta , napsauta Lukitse-painikkeen vieressä olevaa nuolta ja valitse sitten Käynnistä uudelleen.

      2. Suorita jompikumpi seuraavista toimista:
      • Jos tietokoneeseen on asennettu vain yksi käyttöjärjestelmä, paina F8-näppäintä ja pidä sitä painettuna tietokoneen käynnistyessä. F8-näppäintä on painettava, ennen kuin Windows-logo tulee näyttöön. Jos Windows-logo tulee näkyviin, odota ensin, että Windows-kirjautumiskehote tulee näkyviin, ja sulje sitten tietokone ja käynnistä se uudelleen.
      • Jos tietokoneessa on useita käyttöjärjestelmiä, valitse nuolinäppäimillä korjattava käyttöjärjestelmä ja paina F8-näppäintä.

      3. Korosta Korjaa tietokone nuolinäppäimillä Käynnistyksen lisäasetukset -näytöstä ja paina ENTER-näppäintä.

      4. Valitse näppäimistöasettelu ja valitse sitten Seuraava.

      5. Valitse käyttäjänimi ja kirjoita salasana ja valitse sitten OK.

      6. Valitse Järjestelmän palautusasetukset -valikosta Käynnistyksen korjaus

    • Katso tämä keskustelu, sieltä löydät lisää asiasta: Kannaataako ladata Windows Vista Service Pack 2?

    • joku vaan,jep;))

      sieltä otat järjestelmän palautuksen ennen sitä hetkeä, kuin pacin ajoit koneelle. Laita kone vikasietotilaan, jos ei muuten onnistu.. F8 naputtelet avatessa ja sieltä valitset vikasietotilan... kyllä se siitä..
      Muuten, etkö ole tehnyt palautuslevyjä käyttiksestä? Ensimmäinen homma, kun ostaa koneen sisäisellä käyttöjärjestelmällä, on niiden polttaminen... (jälkiviisautta)

      • vistapaviaani

        Kiitos kaikille viesteistä!


      • vistapaviaani

        joo toi palautuslevy jäi tekemättä =(

        yritin palauttaa järjestelmää, mutta SP2:n aikaista palautuspistettä ei löynynyt valittavista päivmääristä, kaikki olivat myöhempiä...


      • VJL
        vistapaviaani kirjoitti:

        joo toi palautuslevy jäi tekemättä =(

        yritin palauttaa järjestelmää, mutta SP2:n aikaista palautuspistettä ei löynynyt valittavista päivmääristä, kaikki olivat myöhempiä...

        Suurin osa päivityongelmista johtuu surkeista tietoliikenneyhteyksistä, mokkulan varaan ei ainakaan voi automaattisia päivityksiä jättää.


      • vistapaviaani
        VJL kirjoitti:

        Suurin osa päivityongelmista johtuu surkeista tietoliikenneyhteyksistä, mokkulan varaan ei ainakaan voi automaattisia päivityksiä jättää.

        no mokkulalla ja XP:llä ei ollu mitään ongelmia vaikka tuli 2 service packia.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?

      Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,
      Maailman menoa
      69
      4977
    2. Puoluebarometri: Marinin hallituksella 7 parasta mittaustulosta

      Orpon hallitusta pitää huonona 2/3 kansalaisista, joka on aika hyvin linjassa hallituspuolueiden yhteenlasketun kannatuk
      Maailman menoa
      33
      3757
    3. Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa

      Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699
      Maailman menoa
      24
      3369
    4. Vieläkö olet

      Rakastunut minuun? Minä sinuun
      Ikävä
      81
      2357
    5. Ei siinä kauan

      Menisi jos olisimme kahden
      Ikävä
      24
      1899
    6. Tekeekö hän

      Tekeekö hän sinut h*lluksi ja millä tavalla? Uusi yritys, kun edellinen aloitus poistettiin.
      Ikävä
      27
      1571
    7. Laine voitti oikeudessa

      Onnea Savonlinna! Laine voitti oikeudessa kuten arvelinkin ja lieköhän palaa valtaisuimelleen?
      Savonlinna
      40
      1532
    8. Grahn-laasonen taas todisti millaista porukkaa

      kokoomusloiset ovat...työttömät jäävät kuulemma kotiin nukkumaan kun naapuri lähtee töihin...eikös taannoin kokoomuslois
      Maailman menoa
      332
      1493
    9. Puistotyöntekijät

      Miksi ei siivoojia näy. Näin hyvät ilmat. Voisi kerätä roskat. Onko rahat loppu. 🤔🤔🤔
      Ähtäri
      14
      1463
    10. Onko kaivatullasi iso ego? Entä sinulla?

      Vaikuttaako jommankumman ego jotenkin siihen, että ette voi lähentyä?
      Ikävä
      33
      1330
    Aihe