Puolalaisten pakastevadelmien epäillään aiheuttaneen vatsatautiepidemioita eri puolilla Suomea....
Miksi pitää hankkia ulkomailta vadelmia, eikö kotimaan tarjonta riitä. Tänä vuonna on ollut niin paljon vadelmia, kun on jaksanut poimia. Kuinka voi olla ekologisesti järkevää tuottaa marjoja, lihoja, maitoa kaukaa ulkomailta. Mitenkä nämä asiat on huomioitu meidän kunnassa, siihen voisi joku asioista "perillä" oleva vastata.
Huom. mielestäni kannattaisi suosia kotimaista PUHDASTA ruokaa ja samalla taata kotimaisten ruoantuottajien
riittävyys. On se muuten hauskaa 10 vuoden päästä saada pelkästään ulkomailla tuotettua ruokaa. Kuka sen sitten tietää miten terveellistä se onkaan.
Miksi pitää hankkia ulkomailta vadelmia, eikö kotimaan tarjonta riitä. Tänä vuonna on ollut niin paljon vadelmia, kun on jaksanut poimia. Kuinka voi olla ekologisesti järkevää tuottaa marjoja, lihoja, maitoa kaukaa ulkomailta. Mitenkä nämä asiat on huomioitu meidän kunnassa, siihen voisi joku asioista "perillä" oleva vastata.
Huom. mielestäni kannattaisi suosia kotimaista PUHDASTA ruokaa ja samalla taata kotimaisten ruoantuottajien
riittävyys. On se muuten hauskaa 10 vuoden päästä saada pelkästään ulkomailla tuotettua ruokaa. Kuka sen sitten tietää miten terveellistä se onkaan.
Vastaukset 17
Vanhimmat
niin kovaa, punikit kuulevat, eikä näille sovi mitenkään se, että puhutaan puhtaasta Suomalaisesta ruoasta.
Punikeille pitää perunatkin olla punaisia ja marjat Puolasta vaikka ne olisivat kuinka saastaisia.
Hehee, toi oli hyvä veto. Haluaisin kuitenkin oikeasti keskustella tästä asiasta. Järkeen kun ei mahdu tämä ulkomaisen ruuan tuominen tänne Suomeen. Meillä kun oikeasti olisi sitä ihan omasta takaa, ja hyvää!! Eli miten ihmeessä saamme maailmalla kiertänyttä lihaa yms. halvemmalla kun ihan omassa maassa tuotettua. Onkohan systeemissä ihan helvetisti vikaaaa...ja kaikille näsäviisaille tiedoksi jo etukäteen, en ole maanviljelijä :)
Mutta "LIHAKARJAN" kasvattaja taidat kun noin ottaa pannuun.
No enpäs ole, kotona oleilee kaksi kissaa, niistä ei juurikaan taida olla "lihakarjaksi". On se kummaa, miten kateellisia ihmiset ovat maanviljelijöille. Ostappa itse maatila ja rupea lihakarjantuottajaksi, voin sitten tulla aitauksen taakse pällistelemään sinua ja sinun lihakarjaasi :)
ruoka on HALVEMPAA JA TAATUSTI YHTÄ HYVÄÄ
järjen köyhyyttä, joka kirjoittaa vasten parempaa tietoaan Suomalaisen sianlihan tasavertaisuudesta Tanskalaiseen ja kehua rötöstelee vielä että Tanskalainen sianliha olisi terveellisempää ja parempaa.
Otappa nyt oppia googlen haulla :" Salmonellatapaukset Tanskassa " niin saat vähän yleis-sivistystä asian tiimoilta ja pääset samalla turhista luuloistasi.
Jouduit kuitenkin jo nyt naurunalaiseksi mielipteittesi vuoksi, joten funtsaa seuraavalla kerralla ensin pitkään, ennen kuin kirjoitat mitään yhtä typerää.
Puhtain ruoka maailmassa, on taatusti Suomalaista tuotetta !
tehoaineilla tuotettua saatat suussasi massuttaa, mutta liekkö se kuinka viisasta?
Suomessa, joskin puhtaasta, tutkitusta ruuasta pitääkin maksaa hieman enemmän. Kaikkia elintarvikkeita ei tosin saa tuotettua täällä Suomessa, mutta suurin osa kyllä. Jos vain ihmiset tajuaisivat tämän yksinkertaisen yhtälön...Suomessa tuotettu raaka-aine, oli se sitten mitä tahansa, auttaa meitä suomalaisia. Työpaikat säilyvät, LAATU on taatusti parempaa kun muualla, pidetään yhtä köyttä lamassa jne.. tiedetään. Miksi sitten on niin helppo ostaa ulkomaista... no tietenkin hinta, paljon halvemmalla saa paljon enemmän..."itsekin siihen syyllistynyt".
Tähän loppuun voisi tietysti herkistyneenä vetää " Oi kotimaan..." no jääköön toiseen kertaan!
saatan sääriänikin vilauttaa, on se niin ihanaa.mun cowboy!!
aineita täällä syötetään joten se siitä
suomi sohvaa...tarjolla.
Oi maamme Suomi, synnyinmaa...
Ei laaksoa, ei kukkulaa, ei vettä rantaa rakkaampaa….
Sitäkin voipi sitten itse kohdallaan miettiä, miten lyriikka saattaa jatkua muutamien vuosien päästä...
On hyvä kuulla, että joku vielä jaksaa näitä kotimaisia hapatuksia, itte oon jo 5 vuotta syöny ulkomaista lihaaa, ei oo muutako ruvella, mistäköhän johtuu.. onks se sitä possu..lunssaa????????????????????????
Miksi ei sitten suomalaiselle maajussille kelpaa Valmetti?
Hyvä kysymys? Miksi ei, kommentoikaa!!
Valmetti on nykyään Valtra.. mutta oikeesti suomalainen!
ulkolaisen saa halvemmalla, ihan niinkuin elintarvikkeet mm maita ,liha ja on taatusti yhtä hyvää