BILTEMA SÄHKÖKÄYTTÖINEN MUTTERINVÄÄNNIN

Renkaitavaihtamassa

Onkos kellään kokemusta / onko tarpeeksi riittävä sekä pelti- että alumiini vanteille toi vekotin? Ja mikäs olis hyvä momentti pelti- että aluvanteille? Ei ole itellä kompressoria että joutus senkin hommaan jos meinais tommosen paineilmavekottimen ostaa, olisko tästä vaihtoehtoa ehkäpä kumien vaihtoon? Vois muutaman euron säästää kun ei muuten tolle kompressorille olis käyttöä oikeastaan.

17

15274

    Vastaukset 17

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • - Luxline -

      Kannattaako tuota renkaiden vaihtoa tehdä noilla sähkö- tai paineilmahärveleillä yhtään vaikeammaksi. Ostat vaan kunnon rengasavaimen (sellaisen teleskooppivartisen) tai ristikkoavainkin on älyttömän hyvä (ja nopea). Noilla avaimilla olisit jo vaihtanut renkaat siinä vaiheessa kun saat kopuran letkut tai sähköpiuhat vedettyä sinne auton viereen sitä pulttipyssyä varten.

      Jos oman mielipiteeni sanon, niin hyvä tunkki on sellainen, johon kannattaa panostaa. Ne autojen omat tunkit kun tahtoo olla tilapäiskäyttöön tarkoitettuja rimpuloita. Kumitassu tai laudan pala sinne auton ja tunkin väliin sitten kun nostaa, niin ei tule vaurioita...

      • - Luxline -

        Niin se momentti! Peltivanteille 100 Nm ja alumiinivanteille 120 Nm. Auton ohjekirjassakin sanotaan jotakin noista momenteista...


      • mutterinvääntäjä
        - Luxline - kirjoitti:

        Niin se momentti! Peltivanteille 100 Nm ja alumiinivanteille 120 Nm. Auton ohjekirjassakin sanotaan jotakin noista momenteista...

        Ostin syksyllä Bilteman keltaisen "proffesional" mallisen sähkökäyttöisen mutterinvääntimen, ja tänään kun vaihdoin viimesitä pyörää autossani niin kone alkoi savuamaan ja sen jälkeen lämpes niin paljon että piti viedä kone ulos autotallista viilentymään. Kätevä kone mutta aika kallis kone (80-90€) jos ei kestä kun 4x4 renkaan vaihtoa... Huomenna Biltemaan vaihtamaan/palauttamaan.... ;-(


    • tm61

      Hyvä laite hommasin biltemasta sinisen pulttipyssyn maksoi 40€ hintansa väärtti peli

    • Tätämieltäolen

      Ei ne Bilteman ja muidenkaan myymät halvat sähkökäyttöiset pulttipyssyt mihinkään momentiin väännä. Itse pitää vääntää rengasavaimella ensin irti momentista ja sitten koneella loput, sama kiinnityksessä loppukiristys käsin rengasavaimella. Hyvä akkukone ajaa saman asian.

      • Anonyymi

        Ei kai niitä tarvi momenttiavaimella irti vääntää 😅 vaan kiinnittää se viiminen vääntö


    • mieltäminäkintätä

      Mutta kun akkuvääntimen laturi sippaa eikä sitten löydykkään uutta niin uskoisin että verkkovirralla toimivalla omatoimi tekijä pärjää kun eihän sitä normaalisti tarvitse kuin kaksikertaa vuodessa.

    • Anonyymi

      (cool) (cool) (cool) (cool) (cool) (cool) (cool) (cool)

    • Anonyymi

      😀😀😀😀😀😀😀😀


      HEH HEH

    • Anonyymi

      Tytötkö tänne kirjoittelee kun ei hauiksesta löydy vääntöä yhteen renkaanvaihtoon?💪😺

    • Anonyymi

      On kokemusta. Täysin paska kone. Kolme kertaa pystyin renkaat vaihtamaan, neljännellä sakkas. Ja takuu vain 1 vuosi. Älä osta.

    • Anonyymi

      IMulla oli Bilteman verkkovirralla toimiva. Teho riitti kyllä ja oli näppärä renkaita vaihtaessa. Valitettavasti ei kestänyt vaan simahti ja sain takuuajalla palauttaa.

    • Anonyymi

      Pojat ja tytöt, pitääkö kaikkeen olla koneet? Renkaan vaihto 2 kertaa vuodessa on pieni ja kevyt homma tehdä vaikka ihan ristikkoavaimella ja pienellä hallitunkilla.
      Noissa akkuvehkeissä on se ongelma, että jos niitä ei käytä useammin, niin akut hiipuu nopeasti ja halvat ei kestä. Verkkovirralla pitää viritellä jatkoroikkia jne.. turhaa puuhaa ja leikkiä. Jos on laiska tai heikko, niin on olemassa rengashotellit tai ympäri kaupunkia ja kyliä olevia renkaanvaihtajia ja halvimmillaan se maksaa 20-25 euroa.

      • Anonyymi

        Perus renkaanvaihto onnistuu kyllä aika alkeellisillakin laitteilla kuten sanoit, mutta toisaalta jos esimerkiksi akkukäyttöiselle mutterivääntimelle on jotain muutakin käyttöä kuin auton renkaan vaihto, niin ei muuta kuin ostoksille. Nopeammin se aukoo ja kiinnittää mutterit kuin mikään ristikkoavaimen pyörittäjä. Vielä jos kertoimena on useampi auto, niin nopeuserokin kertaantuu. Ristikkoavain pyörittää löysää pulttia melkein kuin pulttipyssy, mutta se ero tulee avauksen alussa ja kiristyksen lopussa, ähräämisvaihe jää pois.
        Muuta käyttöä kuin pelkkää renkaanpulttien pyörittelyä on ainakin itsellä useamman kerran vuodessa, niin moottoripyörän rempoissa kuin mökkilaiturin talvi irrotuksen ja kevät kiinnityksen kanssa. Samat akut sopii sitten niihin vielä useammin käytettyihin laitteisiin, joten vanhin, jo 10-vuotispäivää viettänyt akkukin toimii vielä. Makitan härveleitä useampia.


    • Anonyymi

      Voimaa siitä kyllä löytyy irrottamaan kovemminkin kiinni olevat mutterit. Ongelmana kuitenkin että on täysin on/off kone, eli vetää täysillä tai ei ollenkaan. Ei sitä kiristämiseen voi käyttää koska helposti vetää kierteet pilalle. Oikeastaan mutterien avauksessakin on riski että vetää kierteet pilalle koska pyörii todella kovalla vauhdilla tai ei ollenkaan.

      En suosittele, hankkikaa mielummin akkukäyttöinen laatukone missä sormen painalluksella voi säätää pyörimisnopeutta. Esim Milwaukee on huippukone.

      • Anonyymi

        Bilteman halpiksessa on just toi, että se ottaa ihan liikaa kierroksia, kun pultti tai mutteri aukeaa. Ja siinä ei ole mitään jarrua eli se pyörii vielä hetken ennen kuin pysähtyy ja aika voimalla pyöriikin.

        Yhden mutterin onnistuin tuolla leipomaan jumiiin, kun se ensin aukesi ja sitten ylempänä kierteessä leikkas kiinni ennen kuin väännin ehti pysähtyä.

        Hyvin rasvattuihin pyöränmuttereihin tuo on ok. Iso, painava ja ruma. Karkea peli suuren kierrosnopeuden ja jarrun puutteen takia.

        Huom. ihan uutena kiristysmomentti oli ihan paska, koska moottorin hiilet eivät olleet vielä hioutuneet. Vähällä käytöllä momentti kasvoi. Onhan tuo ollut jo vuosia käytössä.


    • Anonyymi

      Kokeilin Bilteman akkuvehkeitä, mutterinväännintä IW 18V ja iskevää ruuvinväännintä IDR 18V. Lieneekö sama tekniikka molemmissa sisällä, momenttiavaimella testattuna väänsivät noin 65nm. Aika paljon jää spekseistä vajaaksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Poliisi yritti murhata mopopojan

      Nyt menee kissalan poikien touhu liian pitkälle! https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012193221.html Karu video mopomiiti
      Maailman menoa
      705
      3060
    2. Käviskö tällainen suhde

      Tutustutaan, fyysistä kontaktia, mutta ensijaisesti tarkoituksena ei ole aloittaa mitään virallista tai rikkoa mitään? E
      Ikävä
      71
      953
    3. Raiskausyritys

      Eilen laajallakankaalla lenkkipolulla.
      Kajaani
      42
      827
    4. Mihin kiinnitit ensimmäisenä

      huomiota kaivatussasi?
      Ikävä
      69
      766
    5. Niin kauan tätä

      Onko vuotesi menneet hukkaan
      Ikävä
      88
      637
    6. Olen pahoillani

      Olen mokannut pahasti ja pilannut sinun ja monen muun ihmisen maineen. Anteeksi. Muutan toiselle paikkakunnalle. Hyvästi
      Ikävä
      43
      569
    7. Poutalan onnettomuus

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/ministeri-mika-poutala-vakavassa-onnettomuudessa/9375980 Kumma kun jutussa ei manit
      Maailman menoa
      50
      541
    8. Harvinaisin persoonallisuustyyppi

      Vihdoin löytyi selitys sille mitä olen. En olisi uskonut että löytyisi. Signs You Are the Rarest Personality Type o
      Sinkut
      80
      475
    9. Missä on Sofia Virta? Loistaa poissaolollaan Erikoisjoukot uudelta kaudelta

      Vihreiden puheenjohtaja, kansanedustaja Sofia Virta pääsi otsikoihin, kun tieto hänen osallistumisestaan Erikoisjoukot-k
      Kotimaiset julkkisjuorut
      25
      470
    10. Taisin vihdoin saada sinut ulos luuristani stalkkeri

      Et selvästikään ole niin pätevä kuin luulet. Tai minä niin huono.
      Ikävä
      82
      461
    Aihe