1982 ja sain siis silloin ajokortin.Ajoin lieväasteisen peltikolarin 1987,jolloin minulla oli psykiatrinen lääke päällä ja sen seurauksena kortti meni hyllylle.En ole tarvinnut autoa,mutta nyt olisi mukava olla korti olemassa.Mutta miten minun tulee toimia,jotta saisin uudelleen tuon kortin käyttööni ja voisin myöskin ostaa auton ja ajella niin kuin muutkin ihmiset.
Ajoin autokoulun vuonna
6
509
Vastaukset
Haet ajokorttiluvan poliisilta. Sitten teoriakoe ja autokoulusta auto lainaan ja ajokoe. Saat uuden lyhytaikaisen kortin ja välivaihe alkaa uudestaan. Kulut yhteensä noin parisataa.
- ínssi'
Ajokielto on varmaankin jo päättynyt, eli menet hakemaan kortin poliisilta.
- Matsonation
Jos ajokortti on peruutettu ennen 1.4.1982 tai ajokortti on peruutettu kokonaan, joka on mahdollista aina 1.10.1990 asti, jolloin TLL 75 § muuttui siten, että kokonaanperuutuksen tilalle tuli ajokielto. Tällöin jätät ajokorttilupahakemus poliisille, kaksi valokuvaa ja lääkärintodistuksen. Tämän jälkeen suoritat teoria ja ajokokeen ja saat pitkän eli varsinaisen ajokortin.
- aloittaja
kokonaan peruttu, vaan se meni hyllylle muistaakseni muutamaksi kuukaudeksi. Minulla oli silloin vaikea aika elämässäni enkä hakenut korttia,joten se on vieläkin poliisiasemalla. Työni takia en tähän asti ole tarvinnut autoa, mutta nyt minulla suorastaan olisi tarvettakin autolle, kuljetuksia silloin tällöin,niin ei tarvitsisi toisia vaivata.
Koska minulle aikoinaan kävi kuin kävi tuon yhden lääkärin määräämän lääkkeeni kanssa, niin minua on todellakin pelottanut mennä poliisiasemalle, vaikka tilanne silloin ei mikään niin kauhea nyt ollutkaan. Molempiin autoihin tuli todellakin pieni lommo. Silloin minulle sanottiin että voisin otta muutaman ajotunnin ja siinä kaikki ja taas ajokieltolapussa ei lue mitään lisätunneista.
Olen ajatellut, että asia olisi niin yksinkertainen, että hakisin korttini ja sillä selvä. - Matsonation
aloittaja kirjoitti:
kokonaan peruttu, vaan se meni hyllylle muistaakseni muutamaksi kuukaudeksi. Minulla oli silloin vaikea aika elämässäni enkä hakenut korttia,joten se on vieläkin poliisiasemalla. Työni takia en tähän asti ole tarvinnut autoa, mutta nyt minulla suorastaan olisi tarvettakin autolle, kuljetuksia silloin tällöin,niin ei tarvitsisi toisia vaivata.
Koska minulle aikoinaan kävi kuin kävi tuon yhden lääkärin määräämän lääkkeeni kanssa, niin minua on todellakin pelottanut mennä poliisiasemalle, vaikka tilanne silloin ei mikään niin kauhea nyt ollutkaan. Molempiin autoihin tuli todellakin pieni lommo. Silloin minulle sanottiin että voisin otta muutaman ajotunnin ja siinä kaikki ja taas ajokieltolapussa ei lue mitään lisätunneista.
Olen ajatellut, että asia olisi niin yksinkertainen, että hakisin korttini ja sillä selvä.Kysymyksesi on nyt niin yksilöllinen, että varman vastauksen korttisi tilanteesta antaa vain se poliisipiiri, missä asuit kortin menetettyäsi. Mikäli se ei ole tallella, sinulle pitää tilata uusi ajokortti. Kuljettajantutkintoon joudut kuitenkin, koska ajokorttisi on ollut peruutettuna jo noinkin kauan. Tämä sen vuoksi, että on todennäköistä syytä epäillä, oletko säilyttänyt ajotaitosi.
Ota reippaasti yhteyttä poliisiin, eläkä kysele täältä. - Saara-Maritta
Matsonation kirjoitti:
Kysymyksesi on nyt niin yksilöllinen, että varman vastauksen korttisi tilanteesta antaa vain se poliisipiiri, missä asuit kortin menetettyäsi. Mikäli se ei ole tallella, sinulle pitää tilata uusi ajokortti. Kuljettajantutkintoon joudut kuitenkin, koska ajokorttisi on ollut peruutettuna jo noinkin kauan. Tämä sen vuoksi, että on todennäköistä syytä epäillä, oletko säilyttänyt ajotaitosi.
Ota reippaasti yhteyttä poliisiin, eläkä kysele täältä.ja muutkin neuvoistanne. Minä menen ja hoidan asian.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa
Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p1218526Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa
Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su4307777Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?
Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-105368Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"
Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite825019Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)
Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill294809Mikä on suurin luonne- eroavuus sinussa
Ja kaivatussasi? Vaikuttaako se huonoon vai hyvään suuntaan siinä, että teistä voisi tulla jotain?2363309- 1253054
Kenen haluaisit voittavan Amazing Racen: Tuomas ja Esko, Millu ja Karoliina vai Maria ja Vilma?
Amazing Race Suomi huipentuu lauantaina finaaliin. Jäljellä on kolme paria ja tiedossa on tehtäviä, jotka järkyttävät os352926Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin802923Gallup: Katsotko Salkkareita tai oletko katsonut?
Salatut elämät on suomalaisten suosikkisarja vuosikymmenestä toiseen. Salkkareiden parissa viettää aikaa sukupolvet laps242546