Hyvä laavu tai kota joensuun läheltä

metsään haluan mennä

Mikä olisi hyvä tuplalaavu tai kota Joensuun lähistöllä (max 40km), pari kilometriä kävelymatkaa? Lähinnä "mökkielämää" varten, ei niinkään patikoimisreissulla yöpymiseen. Vesistö/joki/kaivo plussaa, mutta ei mikään pakko. Kiitos pikaisista vastauksista jo etukäteen :)

4

2613

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Petkelj
    • atlatl

      vaan tilapäiseen oleskeluun niin,että teet tarvittaessa tilaa jos joku paikalle tulee.
      Et siis voi mennä sinne pallokrillien ja viinojen kanssa örveltämään ja pitämään paikaa kuin omanasi.

      Kaikki tällaiset laavu/kotapaikat on tarkoitettu kaikkien yhteiseen käyttöön,ei ns yksityistilaisuuksille.

      Joillakin kaupungeilla on kyllä sitten avaimet käteen-periaatteella toimivia majoja/varaustupia,joissa saat sitten olla oman väen kesken.
      Katsoppa netistä vaikkapa Villi pohjola.

      • metsään haluan mennä

        Olen retkeillyt enemmänkin pohjoisempana, mutta nykyinen elämäntilanteeni on ajanut minut joensuuhun ja siihen, etten pysty enää patikoimaan (polvi tohjona). Siispä tarkoitus olisi mennä pariksi yöksi jonnekin laavulle ottamaan etäisyyttä muihin ihmisiin ja pois kaupungin metelistä. Viinaksia en kanna mukana, olen absolutisti, tarkoituksena ottaa vaan pänikkä vettä ja sen verran evästä että selviää. Ja jos ruuhkaa tulee niin väistän kyllä, vaikka kotio jos tarve vaatii.


    • Länsi-Suomesta

      Esim. Kuhasalon luontopolun varrella on mukava parilaavu jota voi vuokrata edullisesti myös yksityiskäyttöön. Pyhäselän rannalla aivan Pielisjokisuussa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Naisella tisulit, kuin lehemän utarehet

      Oli kyllä isot tisulit naisella, kuin lehemän utarehet, vaikka paita oli päällä, niin tisulit erottui.
      Sinkut
      55
      5978
    2. Oliko pakko olla taas tyly?

      Miksi oot niin tyly mua kohtaan nykyään? Ei edes tunneta kunnolla. Katseita vaihdettu ja varmasti tunteet molemmin puoli
      Ikävä
      65
      2723
    3. Kemijärven festarit 2025

      Onpas taas niin laimea meininki. Eikö tosiaan saada parempia artisteja? ☹️
      Kemijärvi
      18
      1844
    4. Mitä haluaisit tänään sanoa kaivatullesi?

      Onko sydämelläsi jotain?
      Ikävä
      146
      1806
    5. Johanna Tukiainen hakkasi miehen sairaalaan!

      Viime päivien tiktok-keskusteluissa on tullut esiin, että Johanna Tukiainen on jatkanut väkivaltaista käytöstään. Hän h
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      1692
    6. Nyt tajusin mitä haet takaa

      En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä
      Ikävä
      18
      1650
    7. Tekikö mieli laittaa viesti?

      Miten on? 😌
      Ikävä
      102
      1457
    8. Kukapa se Ämmän Kievarissa yöllä riehui?

      En ole utelias, mutta haluaisin tietää, kuka riehui Ämmän Kievarissa viime yönä?
      Suomussalmi
      28
      1450
    9. Salilla oli toissapäivänä söpö tumma

      Nuori nainen, joka katseli mua. Hymyili kun nähtiin kaupan ovella sen jälkeen
      Ikävä
      41
      1186
    10. Kalateltta ja Siipiteltta

      Siipiteltasta ei saa ruokaa ollenkaan ja ovatko työntekijät ihan selvin päin siellä. Kalateltassa taas lojuu käytetyt la
      Kuhmo
      14
      1163
    Aihe