Tuolle Wendylle oli annettu niin hyvät sanat mutta toisen ketjun lopussa, että ne sinne hukkuu. niin laitan ne tähän uudeksi avaukseksi.
"... Erona on se, että he (uskovaiset pariskunnat), sydämestään uskovaiset, kuuntelevat omatuntonsa (ei SRK:N) ääntä ja ovat kuuliaisia Jumalan sanalle. Lapsiahan normaalista yhteiselosta siunaantuu - kenelle enemmän, kelle vähemmän, kelle ei yhtään. Uskovaisen nimellä kulkeva ihminen, joka alkaa kysellä lupaa ehkäisyyn, on jo sivuraiteella. Jumalan valtakunta on alkanut näyttämään halvalta. Synninluvallisuudelle kysellään tukea tältä palstalta, jossa häärää suurena enemmistönä epäuskoiset ja väärävanhurskaat. Sinä kyselijä, rukoile itsellesi silmävoidetta, ettet syntiin hukkuisi, vaan Jumala saisi avata näkösi jälleen ja johdattaa sinut sisälle valtakuntaansa. Vain siellä on päästön avaimet. Tämän elämän jälkeen on vain hyvää tiedossa."
PS. Jumalan siunausta ja terveisiä...!:-)
"... Erona on se, että he (uskovaiset pariskunnat), sydämestään uskovaiset, kuuntelevat omatuntonsa (ei SRK:N) ääntä ja ovat kuuliaisia Jumalan sanalle. Lapsiahan normaalista yhteiselosta siunaantuu - kenelle enemmän, kelle vähemmän, kelle ei yhtään. Uskovaisen nimellä kulkeva ihminen, joka alkaa kysellä lupaa ehkäisyyn, on jo sivuraiteella. Jumalan valtakunta on alkanut näyttämään halvalta. Synninluvallisuudelle kysellään tukea tältä palstalta, jossa häärää suurena enemmistönä epäuskoiset ja väärävanhurskaat. Sinä kyselijä, rukoile itsellesi silmävoidetta, ettet syntiin hukkuisi, vaan Jumala saisi avata näkösi jälleen ja johdattaa sinut sisälle valtakuntaansa. Vain siellä on päästön avaimet. Tämän elämän jälkeen on vain hyvää tiedossa."
PS. Jumalan siunausta ja terveisiä...!:-)
Vastaukset 64
Vanhimmat
Ei ole tarkoituksenmukaista kaivella uusiksi aloituksiksi tekstejä, joita sefu tai ylläpito ei vielä ole sensuroinut.
Itse asia on sitä samaa jorinaa, jota meille on jo vuosikymmenet tuputettu mm. seuroissa.
Kyllä tätä Jumalan asiaa kannattaa aina maanantain aloitukseksi jakaa.
Huomiota tuohon sydämmen uskon lisääntymiseen siionissa.
Enää ei olla puhtaasti srk linjoilla vaan uskalletaan sanoa ääneen olevan eri mieltä.
Olette varmasti huomanneet mien viimeaikoina on korostetusti puhuttu seurakunan merkityksestä.
Yhteisten sääntöjen noudattamisesta eli joillain on pelko että omatoiminen ja henkilökohtainen usko ei olekkaan ihan samanlaista kuin srk haluaa
rakkauteen jo kuuluu,että varaa epäuskoista synnistä. Ja toivoisi kaikkien löytävän Jumalan valtakunnan. Jos se tuntuu sinusta jorinalta, jota sinulle on seuroissa jo vuosikymmeniä tuputettu, niin usko ja hyvä omatunto on kohdaltasi mennyttä? Kuljet maailman lavealla tiellä ja antaisit muidenkin hukkua? Jumalan armo kuuluu jokaiselle. Myös sinulle. Jumalan valtakunta on vielä maan päällä. Vielä on etsikonaika. Älä sulje korviasi sanan kuulolta, vaan ahkeroitse käydä kuulemaan,mitä Jumala valtakunnassaan saarnauttaa...
Tätä kuulee nyt väsyksiin asti.
lie paremminkin siitä,että ei ole enää uskoa lainkaan? Maailmanrakkaus on voittanut sydämet ja on vain nimi...?
Kuuliaisuutta tulee osoittaa monelle taholle. Jumalan sanalle, esivallalle jne. Se kuuluu osana kristityn elämään. Sen pitäisi jokaisen NORMAALI VL;kin tietää ja ymmärtää?
mukaan kuuliaisuus on parempi kuin uhri.. Näin Jumala meiltä odottaa.., uskon kautta sen ymmärrämme.
lukee???
"avankeliumi SRK:n mukaan":ssa
näkyy olevan
Samuelin kirja luku 15.
22 Silloin Samuel sanoi: -- Kumpi on Herralle mieleen, uhrit vai kuuliaisuus? Kuuliaisuus on parempi kuin uhri, totteleminen parempi kuin oinasten rasva.
23 Kapinointi on noituuden vertainen synti, röyhkeys on kuin pettävät jumalankuvat. Sinä olet hylännyt Herran sanan. Siksi hän hylkää sinun kuninkuutesi.
Tässä kuningas Saulilta otetaan pois kuninkuus. Saul oli aina valmis parannukseen, mutta ei kuuliaisuuteen. Joten kuninkuus reväistiin häneltä pois. Vanhan liiton ajalla katumus ilmaistiin uhrina joka vaihtui uudessa liitossa Jumalan edeskatsotuksi uhriksi.
Argumentoinnistasi voisi äkkiä päätellä tuollaista...
Vanha testamentti opettaa yhtälailla tätä aikaa kuin sitä aikaa. Emme voi voi ylikatsoa selviä opetuksia synnistä sen takia että se lukee vanhassa testamentissa. On toki asioita jotka poistuivat uudessa liitossa kuten tietyt Mooseksen kautta annetut lait. Uusi testamentti kyllä auttaa ymmärtämään muutoksen.
kuuliaisuutta olisi vaadittu myös Judas Iskaritiolta joka eli uuden liiton aikaa. Kuitenkin yhtä surullinen kohtalo tuli kuin Kuningas Saulille. Näistä kahdesta tapauksesta emme voi syyttää Jumalaa, vaan he itse sisismmissään ylenkatsoivat kuuliaisuuden, joka tuli heille kuolemaksi.
Orjien pitämistähän vanhassa testamentissa opetetaan. Vai pidätkö lapsiasi orjinasi kuten Lyyleri?
Esivalta joka on Jumalalta, salli aikoinaan orjuuden euroopassa. Esivallalle on oltava kuuliainen jos se ei vaadi syntiä. Ei orjuus ole mihinkään tästä maailmasta kadonnut, se on vaan mennyt pois meidän eurooppalaisten silmistä. Tarkoitan aasiassa toimivia tehtaita joiden tuotteet päätyvät eurooppaan halvalla.
Ei VL;llien piireissä lapsia kuormiteta työllä, väittämät on valhetta. Toki pyritään opettamaan oikea asenne työntekoon. Valitettavia ne vastuuttomat vanhemmat jotka eivät opeta lapsiaan tekemään töitä. Joutilaisuus on pahaksi kaikille.
PS. Minulla ei ole lapsia.
Vanhat testamentin ohjeiden mukaisesti, tietenkin.
Olet julma ihminen.
Ei istuisi minun moraali käsitykseen.
Älkää irroitelko asiota kokonaisuuksista, yksittäisiksi tulkinnoiksi.
Laitoit sanat minun suuhuni ja syytit minua julmaksi. Surullisen tasotonta keskustelua täällä.
älä siitä muita syytä, orjapiiskuri.
ihmisille vain hengellistä paskaa.
levy päälle? Samaa raitaa toistaa...Onko tuo keskustelua aiheesta vanhoillislestadiolaisuus? Ei ainakaan rakentavaa sellaista.
http://keskustelu.suomi24.fi/listmessage/8538719/40400469
samalle uralle? Ei kannata vaivautua. Kakanjauhaminen näkyy olevan yhden pravuuri! ;)
http://keskustelu.suomi24.fi/listmessage/8538719/40400469
jäänyt isosta egostaan nalakkiin ahtaaseen porttiin. Ei pysty läpi menemään kun oma ylypeys on niin suurta.
ku nostit tuon asiaan esille,, niin se on ja tulee aikna olemaan,
Lukekaa ja painakaa sydämmeen nämä sanat.
vähän,mitkä sanat?
miten voidaan pelastua.
"10:9 Sillä jos sinä tunnustat suullasi Jeesuksen Herraksi ja uskot sydämessäsi, että Jumala on hänet
kuolleista herättänyt, niin sinä pelastut;
10:10 sillä sydämen uskolla tullaan vanhurskaaksi ja suun tunnustuksella pelastutaan.
10:11 Sanoohan Raamattu: "Ei yksikään, joka häneen uskoo, joudu häpeään."
10:12 Tässä ei ole erotusta juutalaisen eikä kreikkalaisen välillä; sillä yksi ja sama on kaikkien Herra, rikas
antaja kaikille, jotka häntä avuksi huutavat.
10:13 Sillä "jokainen, joka huutaa avuksi Herran nimeä, pelastuu."
10:14 Mutta kuinka he huutavat avuksensa sitä, johon eivät usko?
"vain me" pelle.
Olen Iveta, enkä "vain me" pelle.
ei ole vl. Hän huutaa avukseen Herra ja uskoo pelastuvansa. vai oliko näin iveta? Me vl:t olemme niin heikkoja, että tarvitsemme toisia jumalanlapsia saarnaamaan syntejämme anteeksi ja matkakumppaniksemme. Tämmösen saarnaviran Jeesus jätti lapsilleen ja Pyhän Hengen.
näin sanot? Olen vl jo kolmannessa sukupolvessa. Saan olla mukana meidän ry:ssä niin kauan kuin haluan tai meidän ry sallii minun siellä olevan. Et kai Sinä ole minua ajamassa sieltä pois? Olen niinkuin sanot heikko ja sen takia tarvitsen Kristusta, Hänen Sovitustaan ja Hänen Syntienanteeksiantamustaan. Tunnen olevani turvassa vain kun Jumala katsoo Kristuksen läpi minua, koska vain turvautumalla Kristuksen Sovitustyöhön, voin uskoa vain syntini anteeksi. Annan ikikiitokseni Jumalalle, että Hän antoi tällaisen mahdollisuuden pikku Ivetalle, että saan uskoa syntini anteeksi Kristuksen suorittaman Sovituskuoleman minun syntieni tähden anteeksi. Eikö tässä ole
aihetta kiitokseen? Ylistäkäämme Häntä, joka on pelastanut meidät!
Jumalan rauhaa Sinulle!
ketjua oikein.
"Hän huutaa avukseen Herra ja uskoo pelastuvansa. vai oliko näin iveta?"
Sinulle ei kelpaa Jumalan armo vaan turvaudut SRK:n VALHEOPPEIHIN ja kykit rähmälläsi ihmisten edessä.
Voi sinua reppanaa!
Kävin serkkujeni luona Oulussa kylässä ja siellä oli myös käymässä eräs tunnettu puhujaveli. Kun keskustelimme siinä illan mittaan uskonasioita, niin otin puheeksi siinä myös minua kovasti kiinnostavan asian, miksi ulkopuolisia uskovaisia sanotaan epäuskoisiksi, vaikka he ovat Kristuksen lunastamia ja syntienanteeksiantamuksen vastaanottaneita uskovia, niin hän sanoi minulle, että tuleppa tänne eteisen puolelle, niin hän kuiskaa minulle. Olin yllättynyt, kun hän kuiskasi, että se raja ei kulje liikkeen(esim.SRK) ja toisen liikkeen(esim. X) välillä, vaan epäuskon ja uskon välillä. Eli se ei ole jonkun liikkeen edes SRK:n rajoilla, vaan yleisesti missä tahansa, missä on epäuskon ja uskon raja. Minusta oli aika yllättävää kuulla puhujaveljen suusta tuollaista.
Jumalan Siunausta Sinulle!
erotus rumba alkaa niin sinutkin potkitaan veke niinkuin meille kävi.
15v sai tylyn kohtelun 50-70 vuotiailta "asiantuntijoilta"
tuota on vaikea uskoa todekasi
*Olen vl jo kolmannessa sukupolvessa*
Tarkoitatko,että suvun uskolla olet vl?Usko on omakohtainen asia.
teidän koko suku samanlaisia ääliöitä kuin sinä?
Menehän tupakalle!
Et lukenut viestiäni. Siinähän kerroin omakohtaisen uskoni. Ja olen vl jo kolmannessa polvessa, se on vain minun historiani, enkä sanonut pelastuvani suvun uskolla. Lue vähän tarkemmin.Kiitos!
ollut ja ja kun jumalan valtakunta on,, juuri se oikea valtakunta,, ja siinä se raja menee,, siis epäuskoisen ja uskovaisen välillä.
ja amen!
"raja ei kulje liikkeen(esim.SRK) ja toisen liikkeen(esim. X) välillä, vaan epäuskon ja uskon välillä. Eli se ei ole jonkun liikkeen edes SRK:n rajoilla, vaan yleisesti missä tahansa, missä on epäuskon ja uskon raja. "
Hyvin oivalsi tuo puhujaveli asian ytimen. Raja kulkee todellakin uskon ja epäuskon välillä. Uskovainen on sisällä Jumalan valtakunnassa ja epäuskoinen ulkopuolella. Näinhän se on.
on juuri näin !
Hyvä, että ymmärsit, mitä puhujaveli tarkoitti, kun sanoi: "Eli se ei ole jonkun liikkeen edes SRK:n rajoilla, vaan yleisesti missä tahansa, missä on epäuskon ja uskon raja. "
Se ei kulje SRK:n rajoilla, vaan kulkee myös el:ien kohdalla, kansanlähetysläisten kohdalla, körttien kohdalla, vapaakikkollisten kohdalla jne. Se raja kulkee kaikissa näissä liikkeissä sisällä, missä vaan on uskoa ja epäuskoa. Aitoa uskoa Kristukseen ei toinen ihminen toiselta ihmiseltä voi ottaa pois. Ja miksi haluaisikaan? Miksi emme iloitsisi lähimmäisemme uskosta? Olemmeko kateellisia, kun uskoo, vaikka ei ole "meikäläisiä." Oikea usko ei ole kiinni liikkeestä. Oikea usko on kiinni kohteesta, mihin uskotaan. Onko muuta oikeaa kohdetta kuin Kristus. Jeesus käski uskomaan Häneen, ei liikkeeseen. Jos halutaan seurata Jeesusta, tehdään niinkuin Jeesus sanoo.
Jumalan rauhaa Sinulle wendy ja samoin lyylerille!
kirjoitettu. En ole vl, mutta sydämessäni uskon ja tiedän, ettei ihmisen kuulu päättää elämästä tai kuolemasta. Hedelmöitys tapahtuu toki kohdussa, mutta tarkoituksellisesti ehkäisemällä siittiön pääsyn "perille" ihminen kyllä nimen omaan puuttuu Jumalan luomistyöhön - toisin kuin tällä palstalla moni väittää.
En halua asiasta tapella. Olen vuosien mittaan huomannut, että tämä asia ei "aukea" yhdellekään meistä väkisin vääntämällä. En osaa sitäkään selittää, miksi uskon näin, vaikka en ole lestadiolainen. Tai no, EHKÄ Roomalaiskirje puhuu asiasta, liittyen sydämen uskoon, ainakin epäsuorasti...
"Hedelmöitys tapahtuu toki kohdussa"
Tällaista puppua vl-puhujat jauhavat siis edelleen ja myrkyttävät normaali-ihmisten mielet? Tiede on näyttänyt, että hedelmöitys tapahtuu munanjohtimessa.
Annetaanko siis sairaiden kuolla omia aikojaan?
Oletko itsekään ihan terve, kun tuollaista väität?
jos harkitsee ehkäisyä...
Kumpi ne säännöt siis laativat "Jumalan valtakunta" (SRK) vai omatunto? Jos omatunto kyseenalaistaa SRK:n syntilistan, on Jumalan valtakunta alkanut näyttämään halvalta... Niten nämä asiat toisiinsa liittyvät?
Asuu seurakunnassamme joten sen ääntä tulisi kuulla tällaisissakin asioissa !!!
olet se turhia avauksia tehtaileva vl-pöllö.
Löytyy muitakin uskovaisten rohkeita kirjoituksia. Tässä yksi todellinen löytö:
http://freepathways.wordpress.com/2009/09/19/toivon-nakoala/
Miksi ette rukoilleet/kyselleet tuon ihmevoiteen (=silmävoiteen) perään sillon, kun rupesitte pitämään näitä hoitokokouksianne? Sillon se olisi ollut todella tapreen, mutta kun aivottomia olette, menitte kyselemättä mukaan tähän lynkkaukseen.
Kirjoitat "uskovaisen nimellä kulkeva ihminen, joka alkaa kysellä lupaa ehkäisyyn, on jo sivuraiteella". Et ilmeisesti itsekään älyä mitä kirjoitat, joten usko mitä haluat.
puhdisti puimatannertaan hoitovuosien aikaan. Siinä se lyhykäisyydessään.Hoidetut kiittävät Taivaan Isää,että heitä rakastettiin niin, etteivät eksyneet pimeään maailmaan. Toiset kävelivät ulos jumalanvaltakunnasta omin jaloin ja syyttävät koko liikettä siitä,että heidän silmänsä ei avautuneet.
Ylilyöntejä tapahtui varmasti, mutta hoitomiehet vastaavat itse niistä. Olen kuullut, että jotkut pahentuivat siitä, että "juurituo naapuri tai ihminen " oli hoitamassa häntä. Hoidettava katsoi ulkomuotoon ja pahentui. Hoitajissa oli varmasti äkkipikaisiakin, mutta sellaisen luonteen kanssa pitää elää ja lihan tekoja kuolettaa = pyydellä anteeksi käyttäytymistään ja huonoja sanojaan. Sellaista se on kun kaksiosaisena pitää täällä synnin turmelemassa maailmassa matkaa tehdä!
kappale täyttä paskaa.
se paska haisee,jos asuu huussin takana?
Eka kappale on totta.
Tule pois sieltä ja
tee parannus.
Pääset sisälle ja silmäsi avautuvat näkemään tämän uskon Jumalan lahjaksi!
ensimmäinen kappale on haisevaa SRK:n paskapropagandaa, jota sinä syöt herkkunasi.
sinullekin kuuluu vielä Jumalan valtakunnasta hyvä sanoma kun vain nöyrryt parannukseen. Uskon kautta näet paremmin...Sisäpuolelta. Suomukset putoavat silmistäsi kuin Saulukselta. Pääset nauttimaan iloa ja rauhaa. Sitä iloa mitä sielunvihollinen ei voi antaa. Omavanhurskauden vaatteen saat heittää pois.
Kaikella ystävyydellä.
Kaikella ystävyydellä täällä ei taida pärjätä? Jos et ole samaa mieltä kuin palstanpilaajat, tulet syödyksi kuten lautapelissä? Jeesus sanoi: valvokaa! Vain uskossa valvominen on tärkeää!
ei tahdo pärjätä niillä perkeleen opeilla, joita SRK ja vl-puhujat opettavat.
kun ihminen eroaa saatanan omasta lahkosta vanhoillislestadiolaisuudesta.
Luulisi panevan epuskoiset pötköt mietteliääksi. Lukisipa Mellukin tuon - ei tarttis kannon nokassa pihkapuulla istuskella.
on kieltämättä palstan lennokkainta antia.
Mitähän vielä keksiikään ?