Pimeä Uhka jo 10.vuotta

Veteranfan

Episodi 1:n ensi-illasta kulunut vuosikymmen hujauksessa.Moneen kertaan nähtynä neljäs tehty Star Wars leffa on ajattomuudessaan samassa hengessä tehty kuin alkuperäinen trilogia(1.-3).Vaikka tehosteteknologia on tehnyt aimoharppauksen eteenpäin kuluneen sukupolven aikana.Oikeastaan päinvastaisessa järjestyksessä kuvatut kaksi trilogiaa tuntuvat nerokkaalta ratkaisulta juuri tuon ajattomuuden kuvauksessaan.Star Wars ei sijoitu mihinkään tiettyyn aikaan tai paikkaan,tuo asia kerrotaan jokaisen episodin ensimmäisessä alkutekstissä: -Kauan sitten kaukaisessa galaksissa.

Episodi 1. -Pimeä Uhka sijoittuu menneeseen aikaan ennen alkuperäistä trilogiaa.Tässäkin elokuvassa on sekoitus uutta ja vanhaa ideaa seikkailulliseen ilmeeseen puettuna.Fantasiaa ilman teknologisia rajoituksia.Star Warsin luoja George Lucas on edelleen laajentanut fantasiamaailmaansa,joka turpoaa kuin pullataikina digitaalisten tehosteiden turvin antaen sitä mitä monet fanit ovat odotelleet vuosikausia vesikielellä.Tarina jatkaa yhtä eksoottisella tavalla kuin edellinen tehty Star Wars "Jedin Paluu".Tärkeintä on se maailma kaikkine hahmoineen,aluksineen ja planeettoineen jonka Lucas on luonut elokuviinsa.

George Lucas haluaa kuvata nuorta Anakin Skywalkerin vaiheita siitä miten hänestä kasvaa voiman tasapainoittava tekijä galaksissa.Viattomuus katoaa jo heti ensimmäisessä elokuvassa,jossa hän "joutuu" hylkäämään lähimmäisensä unelmiensa vuoksi.Ohjaaja Lucas onnistuu tekemään Anakin hahmosta kaksijakoisen persoonan,jossa on taipumusta hyvään ja pahaan.Kohtaus,jossa nuori Anakin hyvästelee äitinsä Shmin lähteäkseen lopullisesti pois vapautuakseen orjuudesta,on eräänlainen käännekohta Anakinilla,jonka myös olisi halutessaan voinut välttää.Ongelmat alkavat heti jo Jedien saavuttua temppeliinsä,jossa Anakin todetaan olevan liian altis negatiivisille ajatuksille.Pelkästään jo pelko ruokkii epävarmuutta jo nuorella iällä.Lopputaistelussa Anakin on pelastava enkeli,tosin hieman kyseenalaisella tavalla räjäyttämällä kauppaliiton aluksen miehistöineen päivineen.Vaikka elokuvassa tuo kohtaus esitetään varsin sankarillisella tavalla on siinä kuitenkin varsin arvelluttavaa pimeänpuolen läsnäoloa.

Jar Jar Binks tuo elokuvaan kaikkien vihaamaa laskelmoitua huumoria.Ehkäpä Lucas halusi näin kuvata avaruudenolioita hieman typeremmiksi ja vähä-älysemmiksi kuin mitä yleensä scfileffoissa on esitetty.Älykkyys ei olekkaan kaikilla olioilla itsestäänselvä ominaisuus.Henkilökohtaisesti olen alkanut pitämään Jar Jarista juuri tuon torvelemaisuuden takia.Jar Jar tunkee "kapuloitarattaisiin" niin paljon kuin kerkiää kuvassa esiintymään.Star Warsissa on aina ollut hauskan pidosta kyse.
Elokuvan varsinainen pimeä uhka on se jota ei näe eikä tunne eli Sithlordi Darth Sidious.Pimeän lordi on se joka vetää kaikista naruista alusta alkaen omien päämääriensä saavuttamiseksi.Hahmo kuvaa osuvasti nykymaailman tilannetta,jossa kukaan ei tiedä mistä se paha ilmaantuu esiin kaikessa olomuodossaan.

1

700

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hansolo2

      10 vuotta!? Ohhoh :o! Juurihan saatin tuo uusi trilogiakin päätköseen.

      Pimeä uhka on mielestäni sekä arvostelijoiden että fanien keskuudessa erittäin aliarvostettu elokuva. Tämä eeppinen ja henkeäsalpaava tarina on niin mainio "alku" tunnetulle tähtisaagalle, että hieman harmittaa sen joutuminen kritiikkien tallomaksi. Silti se ei ole niin täydellinen kuin Uusi toivo tai Imperiumin vastaisku, sillä vikoa tässä piisaa. En nyt rupea luettelemaan niitä, joten siirryn pikaisesti kohokohtaan:

      Paljon onnea vaan,
      paljon onnea vaan,
      paljon ONNEA Tähtien sota Episodi I - Pimeä uhka,
      paljon onnea vaan!!

      Hansolo2 kiittää ja kumartaa...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      241
      45300
    2. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      30
      11223
    3. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      184
      10834
    4. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      36
      9701
    5. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      85
      8508
    6. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      223
      6501
    7. Pirjo sanoi Esalle

      Painu sinä Esa hevonvittuun... johon Esa? Laittakaapa ehdotuksia. # ==================== # APUFUNKTIO: satunnainen kok
      Maailman menoa
      0
      3200
    8. Jos mä joisin

      Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys
      Ikävä
      28
      2202
    9. Tänään torille

      Tänään kuulema torilla tapahtuu klo.20. Tulkaaha paikalle kattoon.
      Hyrynsalmi
      32
      1545
    10. Koulu-uhkaus.

      Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.
      Hyrynsalmi
      26
      1490
    Aihe