Pelastaako sinut pelkästään sapatin vietto?
Vai pelastaako sinut Jeesus Kristus, niinkuin on kirjoitettu Joh. 3:16?
Adventisti..
6
129
Vastaukset 6
- Adventisti_1.
Kyllä lisäksi täytyy uskoa että "minun ei tule hyväksyä sunnuntain pyhyyttä". Eihän lepääminen voisikkaan
pelastukseen riittää. Vaan ompi myös tehtävä lujasti työtä ---- sunnuntaita pittää vastustaa "sapatin
kilpailijana". Näin on meille määrätty ja ovathan johtajamme sentään tohtorismiehiä, tuo Flinkin Timokin kai jo
vihdoinkin. Käsittääkseni hän väitteli Joensuun yliopistosta 8.10. Ainakin nyt hänen sanansa painaa paljon.
Ei tavallinen pulliainen tai kylliäinen tohtoriksi pysty kinastelemaan. - veli *
Eräs vanha adventisti veli sanoi ,kun häneltä kysyttiin mikä on adventtisanoma:"Vain yksin Jeesus,vain yksin Jeesus!" itse ajattelisin samalla tavalla. Meitä adventisteja on valitettavasti moneen junaan.
Kiitos veli hyvästä aloituksesta,itsekritiikkiä pitää olla. Siunausta päivääsi ja Jeesus kanssasi.Ihminen pelastuu kaikkien syntiensä syyllisyydestä sillä hetkellä, jolloin hän omaksuu Kristuksen henkilökohtaiseksi Vapahtajakseen.
Vain henkilökohtainen ratkaisu johtaa pelastukseen. Vain omakohtainen uskominen siirtää kuolemasta elämään. Totisesti minä sanon teille: joka kuulee minun sanani ja uskoo Häneen joka on minut lähettänyt, sillä on iankaikkinen elämä, eikä hän joudu tuomittavaksi, vaan on siirtynyt kuolemasta elämään.Joh.5:24.
Jokainen, joka todella uskoo Jeesukseen Vapahtajanaan, tekee myös parannuksen. Se merkitsee sitä, että hän katuu, ja tunnustaa ja hylkää kaikki tuntemansa synnit, Ilman tätä syntejä ei pyyhitä pois: Tehkää parannus ja kääntykää, että teidän syntinne pyyhittäisiin pois. Apt.3:19.anne-elina kirjoitti:
Ihminen pelastuu kaikkien syntiensä syyllisyydestä sillä hetkellä, jolloin hän omaksuu Kristuksen henkilökohtaiseksi Vapahtajakseen.
Vain henkilökohtainen ratkaisu johtaa pelastukseen. Vain omakohtainen uskominen siirtää kuolemasta elämään. Totisesti minä sanon teille: joka kuulee minun sanani ja uskoo Häneen joka on minut lähettänyt, sillä on iankaikkinen elämä, eikä hän joudu tuomittavaksi, vaan on siirtynyt kuolemasta elämään.Joh.5:24.
Jokainen, joka todella uskoo Jeesukseen Vapahtajanaan, tekee myös parannuksen. Se merkitsee sitä, että hän katuu, ja tunnustaa ja hylkää kaikki tuntemansa synnit, Ilman tätä syntejä ei pyyhitä pois: Tehkää parannus ja kääntykää, että teidän syntinne pyyhittäisiin pois. Apt.3:19.Ok. Kristus voi pelastaa adventistinkin. Tämähän tulikin selväksi.
anne-elina kirjoitti:
Ihminen pelastuu kaikkien syntiensä syyllisyydestä sillä hetkellä, jolloin hän omaksuu Kristuksen henkilökohtaiseksi Vapahtajakseen.
Vain henkilökohtainen ratkaisu johtaa pelastukseen. Vain omakohtainen uskominen siirtää kuolemasta elämään. Totisesti minä sanon teille: joka kuulee minun sanani ja uskoo Häneen joka on minut lähettänyt, sillä on iankaikkinen elämä, eikä hän joudu tuomittavaksi, vaan on siirtynyt kuolemasta elämään.Joh.5:24.
Jokainen, joka todella uskoo Jeesukseen Vapahtajanaan, tekee myös parannuksen. Se merkitsee sitä, että hän katuu, ja tunnustaa ja hylkää kaikki tuntemansa synnit, Ilman tätä syntejä ei pyyhitä pois: Tehkää parannus ja kääntykää, että teidän syntinne pyyhittäisiin pois. Apt.3:19.asian kuutioinut, niinkuin anne-elina sanoo, että suurin osa adventisteista uskoo Jeesuksesta kerrotun evankeliumin ilosanoman pelastavan jokaisen, joka ottaa tuon ilosanoman ilolla vastaan, vaikka murehtiikin syntejään..
Mutta palstalla sapatista vaahtoavat "adventistit" kuuluvan aivan toiseen kategoriaan, joista ei voi edes puhua samana päivänä, kuin näistä palstan ulkopuolelta palstalle vierailemaan tulleista, todellisista Jumalaa kunnioittavista ja Jeesusta Herranaan rakastavista adventisteista..stefanus kirjoitti:
asian kuutioinut, niinkuin anne-elina sanoo, että suurin osa adventisteista uskoo Jeesuksesta kerrotun evankeliumin ilosanoman pelastavan jokaisen, joka ottaa tuon ilosanoman ilolla vastaan, vaikka murehtiikin syntejään..
Mutta palstalla sapatista vaahtoavat "adventistit" kuuluvan aivan toiseen kategoriaan, joista ei voi edes puhua samana päivänä, kuin näistä palstan ulkopuolelta palstalle vierailemaan tulleista, todellisista Jumalaa kunnioittavista ja Jeesusta Herranaan rakastavista adventisteista..Kiitos taas hyvistä ja rakentavista mielipiteistä!
Siunausta sinulle ja perheellesi!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Anni Ihamäki saa tylyä kommenttia TTK:sta - Erityisesti tämä "vääryys" ärsyttää
Kaikille ei ole mieleen se, että Anni Ihamäki on mukana uudella Tanssii Tähtien Kanssa -kaudella. Ihamäki saa varsin ty441369Päivän Riikka: Pandan suklaatehdas Jyväskylästä Viroon
Menkää töihin! Viroon! --- Liki sata vuotta kestänyt suklaantuotanto makeisvalmistaja Pandan tehtaalla Vaajakoskella pä3221176Tiesitkö? Vappu Pimiän ensimmäinen aviomies ei ole Teemu-rakas
Vappu Pimiä on tätä nykyä naimisissa Teemu Huuhtasen kanssa. Pimiä on toista kertaa naimisissa, sillä ensimmäinen liitto31993Mitä et ole valmis sietämään ihmissuhteissasi ja miksi?
Aiemmin jo kyseltiin mitkä vaatimukset olivat mielestänne liiallisia. Kyselläänkin nyt sitä, että millaisilla asioilla s311963Älä nyt ylikuormitu vaikka sinusta pidänkin rakas nainen
Tiedän, että olet minulle oikea. En halua pilata tätä juttua malttamattomuudella, mutta epäilen. Haluan vain olla lähel33801Kai mua vähän
Masentaa tämä kaikki. Tämä koko meidän välinen juttu on niin vaikea… Voitaisiinko molemmat lopettaa tilanteen ruokkimine131800- 50761
Treffi-ilmoituksia!
Tähän avaukseen voipi treffeille halukkaat laittaa oman - lyhyen - vapaamuotoisen hakunsa,burneri emaileinee). Tavoitte194698- 61605
- 40546