Ihmisoikeusasianajaja

Kertokaa opiskelusta ja toimenkuvasta ym.
21882
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Ei sellaista, kuin "ihmisoikeusasianajaja" ole olemassakaan. Jos asianajajaksi haluaa, täytyy mennä oikikseen ja valmistua oikeustieteen maisteriksi (nykyinen tutkintonimike). Sitten pitää valmistumisen jälkeen olla 4 vuotta työkokemusta, joista väh. 2 vuotta asianajollisissa tehtävissä, ja suorittaa Suomen Asianajajaliiton asianajajakoe sekä liittyä Suomen Asianajajaliiton jäseneksi. Sitten voi kutsua itseään asianajajaksi.

Sitten, jokainen asianajaja saa tietysti itse valita, millaisia toimeksiantoja haluaa suorittaa, ja minkälaisten asiakkaiden juttuja ottaa hoitaakseen.

Äänestä

Oi tätä nuoruuden idealismia....Valitettavasti kyseisenlaisia duuneja ei suomessa ole, eikä maailmallakaan kovin mainittavasti. Jos haluat parantaa maailmaa niin valitse toinen ala, sillä kuvasi siitä mitä asianajajat yleisesti ottaen tekevät taitaa olla aika hukassa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


baluii kirjoitti:

Kertokaa opiskelusta ja toimenkuvasta ym.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu