Käytiin eilen ostamassa 3-4vuotias kilpikonna. Sanoivat sen olevan vaippakilpikonna ja siltä se näyttääkin. Mutta... Kilpikonna on elänyt koko elämänsä vedessä kalojen kanssa. Toki hänellä on paikkoja missä pääsee vähän "kuivalle maalle". Olemmekin miettineet nyt pitäisikö terraariota muuttaa niin että kalat saisivat uuden kodin ja nykyisestä terraariosta tehtäisiin enemmän tälle sopiva. Siis vettä ja maata vaikka puolet ja puolet??
Kilpikonna on ihmeellisen vilkas, vauhtia on enemmän kuin uskoisi.Normaalia vai ei?
Niin ja saako vaippakilpikonna nähdä ulos terraariostaan? Olen kuullut että kaikki eivät saisi nähdä ulkopuolelle.
Jos joku voisi auttaa meitä vähemmän kokeneita niin olisimme enemmän kuin kiitollisia!
Tarkoituksenamme on hommata isompi akvaario/terraario sekä lajitoveri hänelle tässä kunhan ensin kotiutuminen uuteen kotiin on tapahtunut.
Vaippakilpikonnan hoito-ohjeita jne??
Norsu
1
741
Vastaukset
- turtle WAX
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!
Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja17122219Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"
Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant739420Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.277417Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?
Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua3216600Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa
Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va796281SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"
Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei1805884Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot324908HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!
Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.894536Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm974319"Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana
Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste1153770