Lapsella E621- allergia

tätä mietin

Lapsi on 8-vuotias. Hän ei voi syödä yhtään sellaista ruokaa jossa on natriumglutamaattia(E621). Siitä aiheutuvat voimakkaat oireet, esim. kutiava punainen kipeä ihottuma suun ympärillä ja paha olo. Lapselle tulee väsymystä ja päänsärkyä ja mahakipua. Saattaa tulla jopa ripuli.

Kotona ja koulussa lapselle laitetaan sellaista puhdasta ruokaa, jonka ansiosta hän on lähes oireeton. Silloin tällöin sattuu lipsahduksia. Hänellä on paljon kavereita ja viimeksi yhden kaverin luona lapsi oli pyydetty syömään eikä lapsi muista varsinkaan jos tarjolla on lihapullia ja muusia. Mutta lihapullissa oli jauhelihamaustetta. Sen jälkeen lapsen suun ympärillä oli taas se ikävä ihottuma.

Haluaisin tietää onko kukaan kokenut samaa?
Onko kenelläkään tällainen voimakas allergia kadonnut iän myötä tai edes lieventynyt?

6

4886

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mirella06

      tämäa allergia? tehtiinkö joku allergia testi lääkärissä vai kokeilemallako sen löysite mikä ei sovi? itse olen vaan kiinnostunut tietämään kun aina vaan vatsavaivoja ja ihotumaa ja mistään ei vikaa löydy.

    • nwofrl

      allergiasta. Seurustelin erään tytön kanssa jolla oli mainitsemasi E621- yliherkkyys. Valitettavasti se oli vaan pahentunut iän myötä - henkitorvi uhkasi turvota umpeen mikäli söi esim. chipsejä.
      (onneksi adrenaliini-piikki on keksitty, sillä saa turvotuksen laskemaan.)

      Oireet ovat lähtöisin siitä, että Natrium-glutamaatti vaikuttaa suoraan aivoihin - yksi välittäjäaine (glutamaatti) on lähes sama.) Mikäli elimistö ei pysty kompensoimaan ylenmääräisen na-glut. aiheuttamia reaktioita syntyy epätarkoituksenmukaisia reaktioita - kuten kuvailit.

      En tiedä muuta terapiaa, kun E621 välttämisen - valitettavasti.

      Suosittelen käyntiä etnisessä ruoka kaupassa. Siellä on yleensä Na- Glut. vapaita ruokia - non MSG , ruoka (eng. mono sodium glutamate) (vapaa käännös; yksittäinen natrium glutamaatti. Natrium on Sodium englanniksi. (En halua holhota, mutta en tiedä miten hyvin tunnet kemiaa. Varmistelen vaan...)

    • puhdasta

      Hei!

      Tässä blogissa http://kemikaalicocktail.blogspot.com/ paljon tietoa niin natriumglutamaatista, kuin paljon muustakin terveyteen ja kemikaaleihin liittyvissä jutuissa. Laita vain hakupalkkiin E621 tai Natriumglutamaatti. Annoin blogin linkin, koska ehkä ei kannatakaan ajatella E621-allergiaa ongelmana, vaan mahdollisuutena elää terveempää elämää - lapsellasi jo pienestä pitäen : ) Jaksamisia, toivottavasti auttaa!

    • ykskirjain

      Meillä tyttö myös kahdeksan vuotias ja kärsii erittäin pahasta suun ympäryksen ihottumasta. Huulten ympäryksen iho alkaa kutiamaan melken välittömästi jos on syönyt kyseistä lisäainetta. Iho menee täysiin rikki ja kestää parantua noin viikon. Ihan kuin olisit meidän lapsesta kirjoittanut. Voimi Ap:lle.

    • Luettavaa
    • Anonyymi

      Kannattaa katsoa mitä tuote sisältää e

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Päivän Sanna: Suomi maailman onnellisin maa

      Sanna muutti Suomen maailman onnellisimmaksi maaksi. Hänen pyyteetön työnsä maailmalla tuottaa edelleen tulosta.
      Maailman menoa
      199
      4219
    2. Taisi kolahtaa....

      Joku kysyi, että miksi S24 sallii kirjoittelun tänne venäläisiltä alustoilta, juttu poistui. Täällähän tosiaan välillä
      Maailman menoa
      41
      2721
    3. Moni islamilainen maa on jo kieltänyt burkat ja nigabit

      mm. Marokko, Tunisia ja Turkki. Miksi he ovat sen tehneet? No perusteet ovat selkeät ja yhteneväiset: turvallisuus, yhte
      Maailman menoa
      119
      2330
    4. Vain puolet SDP:n kannattajista luottaa puoluejohtoon häirintäkohussa

      Ja SDP on ilmoittanut, että ainoa rangaistus häirintään syyllistyneille kansanedustajille on puhuttelu - aina sama. Eli
      Maailman menoa
      91
      1998
    5. Suomi edelleen maailman onnellisin maa

      Olemme hyvällä tiellä. Laitetaan nyt talous kuntoon.
      Maailman menoa
      220
      1902
    6. Persujen vaalilupaus oli euron bensa

      Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.
      Maailman menoa
      31
      1598
    7. Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin

      Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi
      Maataloustuki
      18
      1435
    8. Mikä kaivatussasi

      on eniten yllättänyt?
      Ikävä
      106
      1398
    9. Kyllä mies pakit kestää

      Herranen aina nyt poijat! 😃 Jos pelkäätte pakkeja noin paljon niin hamekangasta hakemaan. Oon ite saanut useammatkin n
      Ikävä
      48
      1293
    10. Topi osti Askon

      Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan
      Maailman menoa
      55
      982
    Aihe