S - bonuskortti onko kannattava

Veke81

Onko S - bonuskortti kannattava? Minkälaisia kokemuksia teillä on?

Avasin tänään Keskimaan tilin. Sain väliaikaisen kortin. Myöhemin tulee kunnon kortti. Aloin katumaan tuota kortti hommaa. Asun yksin ja opiskelen. Alku maksu on 100€. Maksoin puolet. Yritän bonusta kerryttämällä maksaa toisen puolen. Tällä Keskimaan kortilla onkin säännökset. Ajattelin bonusta tulevan joka ostoksesta, mutta se tuleekin tietystä raha summasa, kunhan on ensin ostellut ja näyttänyt kassalla korttia. Emsimmäisenä kuukautena pitää olla ostanut 50€ >, jotta saa bonukset. Sen jälkeen raja nousee 200€. Ellei se mene rikki saa 50€ 1% bonusta.

Aloin heti miettimään oliko kortin otto järkevä. Asun yksin ja opiskelen. En kyllä saa kuukaudessa ostettu 200 eurolla ruokaa tai vaatteita. Autoa ei ole. Bonuksia saan Elisalta ja If:ltä, kun kuulun niihin. Onko minulle hyötyä kortista? Alkoi kaduttamaan. 2 vuotta aikaa kerätä bnuksilla loppu 50€.

12

3103

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hokkilainen

      Menoilla on tapana kasvaa sitä mukaan kuin tulot kasvaa. Ja tuloilla on tapana kasvaa, kun opinnot edistyy ja pääsee rahakkaampiin hommiin. Itse liityin osuuskauppaan opiskeluaikana, ja voi sanoa, että kannatti. Mutta HOK-Elannon osuusmaksu on vain 35 euroa.

      Nykyisin olen työssäkäyvä sinkku, ja s-ostoksia tulee kuukaudessa noin 150-300 euroa (en keskitä kaikkea s-kauppoihin, en tankkaa abc:llä eikä tule bonuksia puhelimesta/vakuutuksesta). Bonussummat on aika pieniä, mutta osuusmaksun korko mukaan lukien vuodessa tulee noin tuon osuusmaksun verran takaisin päin. Mutta en ole kuitenkaan nähnyt mitään syytä siirtyä paikallisen osuuskaupan jäseneksi, kun siitä pitäisi pulittaa tuo 65 euroa väliä - sen takaisin tienaamiseen menisi kuitenkin jonnin verran aikaa.

    • 7+13

      Ja jos päätät joskus erota S-ryhmästä, saat tietty rahat takaisin. (siis tässä tapauksessa tuon maksamasi 50e ja mahdollisilla bonuksilla maksamasi osan). Ei se elinikäistä ole.

      • 6&525324455

        Kannattaa. Itselläni bonusostoja kertyy kuukaudessa 800-1000e joten kuukauden laajakaistan saa helposti kuitattua bonuksilla.. Ja lisäksi saa hyviä tarjouksia.. En ole katunut vaikka osuusmaksu oli satasen.


    • talousmies ?

      kaikki, kaikkien kauppojen bonuskortit ovat kannattavia, koska niillä saa joskus jotain edullisesti, aivan tietämättäänkin .

      mitenkään ei kannata yhteen korttiin ja kauppaan keskittyä, sillä bonus on pieni, verrattuna usein 15-20 % hintaeroihin, jos on kaksikin kaupparyhmää lähekkäin,
      säilytä ostoskuitteja, siitä muistat mitä maksoit edellisellä kerralla toisessa kaupassa.

      sijoitit rahaa, kyllä jokaisen pitää tuollainen sijoittaa, eli olla vararahana, eihän siinä mitään menetä.

      myös pankkipuoli on hyvä/paras s-ryhmässä.

    • S_ässä_S

      Keskimaa maksaa omasta osuuskaupasta tehdyistä ostoksista ylijäämänpalautusta (2009 1,5%). Maksamalla ostokset s-kortilla saat lisäksi maksutapa-alea 0,5%. Eli 0-50€/kk ostoillakin saat 2,0% "bonusta" ja maksimibonukset saat jo 900€/kk ostoilla (7,0%).

      Mieti sitä vaihtoehtoa että maksat loput osuusmaksusta ennen vuoden vaihdetta niin saat ensi toukokuussa jo osuusmaksun korkoa (olikohan 2009 8,0% tai 10,0%). Tuon saat vain jos osuusmaksu on maksettu täyteen.

      Opiskelijan kannalta s-etukortti on oivallinen, sillä Keskimaalla on kattava ravintolaverkosto Jyväskylässä --> alennuksia, ilmaisia sisäänpääsyjä ym. Keskimaalla on mm. useita Hesburgereita.

    • miun mielestä

      itsekin mietin samaa kun liityin, sain loput osuusmaksusta maksettua bonuksilla ilman ongelmia. Vaikka olen kans opiskelija ja vain osa-aikatöissä. Kokemukseni mukaan paras etukortti, paremmin saa pienilläkin ostoksilla bonuksia kuin esim. Tradekan kortilla. Ja muistaahan Keskimaa joululahjallakin...

    • ässä poonusta

      Bonusten määrä vaihtelee osuuskaupoittain. mielestäni niissä s-osuuskaupoissa, joissa saa max. 7 % boonusta, on jo ihan kannattava juttu. Itse en erityisemmin pidä tätä max. 5 % bonussysteemiä mitenkään kovinkaan kannattavana... Ellei sitten satu asumaan prisman vieressä ja osta sieltä kaikki, siellä on riittävän alhainen lähtöhintataso.

      • ?

        Entäs jos ei saakkaan tuota osuusmaksua kasaan 2 vuoden aikana, kun tuossa sellanen vaatimus oli?


      • xxsxx
        ? kirjoitti:

        Entäs jos ei saakkaan tuota osuusmaksua kasaan 2 vuoden aikana, kun tuossa sellanen vaatimus oli?

        sitten maksat sen täyteen

        Suosittelen kyllä maksamaan sen täyteen saman tien, niin saat kahdelta seuraavaltakin vuodelta osuuspääoman koron (= 2 x 8 / 10 euroa osuuskauppakohtaisesti).


      • hyödyllinen
        ? kirjoitti:

        Entäs jos ei saakkaan tuota osuusmaksua kasaan 2 vuoden aikana, kun tuossa sellanen vaatimus oli?

        taktikoit, ja jos näyttää ettet saa maksa se puuttuva sitten kassalle. S-etukortti on paras noista etukorteista ja se on todettu monissa tutkimuksissa.

        Sitten kun tulee enemmän ostettua hyödyn huomaa hyvin. Sinun kannattaa keskittää ns suurimmat ostokset samalle kuukaudelle niin saat osuusmaksun kasaan. Kun mietit mitä sinun pakko laittaa, esim vaatteita kenkiä jne osta ne saman kuukauden aikana. Käytä myös ryhmän ravintola ym palveluja. n 300 ostoksista kk kertyy 6-7e..- S-ryhmään kuuluu tosi paljon erilaisia palveluja ja liikkeitä.


    • lammi

      Mulla on Volvo auto ja Nordean pankki kortti toimii.

      • Mbääm

        Mulla ei, mutta kiva kun kaivoit tän tuhat vuotta vanhan postauksen esiin. Paskat joulut sulle.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava

      Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I
      Maailman menoa
      155
      3940
    2. Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa

      Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk
      Maailman menoa
      85
      3353
    3. Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa

      Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva
      Maailman menoa
      85
      2805
    4. Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista

      Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro
      Maailman menoa
      44
      2699
    5. Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen

      ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?
      Maailman menoa
      72
      2669
    6. Kyllä nämä nyky autonakut ja autotki on heikloja

      Vuoden vanha akku, eikä inahdakaan.... Pistin vara-akun just lataukseen ja lähen sillä antamaan apuvirtaa Jos ei toimi,
      Ikävä
      24
      2411
    7. Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?

      Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä
      Maailman menoa
      140
      2342
    8. Mikä aate kaiken pahan takana?

      Se laiskistuttaa kansat, opettaa vaatimaan etuisuuksia, syleilee maailmoja eikä omaa kansaa.
      Maailman menoa
      152
      2225
    9. Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!

      Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville
      Suomalaiset julkkikset
      39
      2062
    10. Muistan vuosikymmenten takaa

      Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.
      Ikävä
      12
      1956
    Aihe