Asunto-osakkeen verotus

Tietämätön85

Hei,

Tarvitsisin pientä kertausta. Olisin kiitollinen, jos voisitte vastata kysymykseeni. Internetistä löysin jo osan vastauksiini, mutta haluisin varmistaa.

Olen äitini kanssa omistanut kerrostalo asunto-osakkeen nyt 2 ja 1/2 vuotta. Itse olen asunut virallisesti asunnossa sen ajan. Äitini on asunut virallisesti toisessa asunnossa. Äitini omistusosuus asunto-osakkeesta on 80% ja minun osuuteni on 20%. Kummallakaan ei ole yhtään velkaosuutta asunnosta. Äidilleni tämän asunnon osto ei ollut ensiasunnon osto, mutta minulle oli. Me remontoitiin itse asuntoa noin 3000 €:n edestä ja säästettiin kuitit. Emme ole vielä tehneet mitään verovähennyksiä.

Nyt olemme myymässä asuntoa ja etsimässä uutta. Kiinteistövälittäjä kävi katsomassa asuntoa ja arvioi vähiintään 120 000 €:n hinnan asunnolle. Me ostimme asunnon 102 000 €:lla. Kysymykseni kuuluu, että jos myymme nyt asunnon sanotaan hintaan 120 000 €, niin paljonko äitiltäni menee veroa asunnosta tai sen voitosta? Entä meneekö minulta veroa? Entä miten ne remonttikulut voidaan vähentää vielä verotuksesta? Entä onko jotain muuta tärkeätä mitä pitäisi ottaa huomioon verotuksessa?

2

522

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Neuvojatar

      Miksi kyselet täällä mokomaa asiaa? Mene toki verotoimistoon selvittämään asia naamatuksin verovirkailijan kanssa, saat selkeät tiedot !

    • taskulaskin riittää

      Hankintahinta ja myyntihinta jaetaan teidän kesken omistusosuuksien suhteessa. Sinun ei tarvitse maksaa pääomaveroa omasta voitto-osuudestasi, koska olet käyttänyt asuntoa itse. Et voi mistään vähentää itse maksamiasi remppa- ja myyntikuluja, koska kulujen tulisi kohdentua verotettavaan tuloon ja sitähän ei tässä ole.

      Äitisi maksaa saamastaan voitosta pääomaveron. Hän voi vähentää itse maksamansa remppa- ja myyntikulut tositteiden mukaan tulonhankkimiskuluina, lopusta menee 28 % veroa. Käytännössä hänen siis kannattaa maksaa välityspalkkio ja voitte keskenänne hoitaa kulujen jaon ihan itekseen in cash.

      Ensiasunnon varainsiirtoverohelpotus on sinulla käyttämättä, koska asunnosta on omistettava puolet, jotta sen saa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      191
      1350
    2. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      138
      903
    3. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      85
      852
    4. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      758
    5. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      51
      750
    6. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      253
      637
    7. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      312
      601
    8. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      55
      589
    9. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      7
      585
    10. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      53
      584
    Aihe