Olemme juuri ostamassa kummilapselle lahjaksi kummilusikkaa, ainakin meillä se on ollut sylikummin perinteinen lahja. Mutta mistä perinne tulee? En löytänyt mistään tähän vastausta...
Mistä kummilusikkaperinne on tullut?
3
1427
Vastaukset
- Olisiko tästä apua?
"ApostolinlusikatJaa että onko apostolinlusikka harvinainen? No ei se aivan ainutkertainen ole, jos nyt ei aivan yleinenkään. Apostolinlusikoita valmistettiin Pohjois-Euroopassa keskiajalla ja uuden ajan alussa. Ne olivat suurimmassa suosiossa Englannissa, mutta niitä käytettiin myös mannermaalla, etenkin Saksassa ja Alankomaissa. Suomesta on löydetty tähän mennessä kaikkiaan viisi apostolinlusikkaa.
ApostoIin lusikka on valmistettu Englannissa 1500-luvun lopulla tai 1600-luvun alussa. Varren päässä olevalla hahmolla on selässään lierihattu. Tämä yksityiskohta kertoo, että kyseessä on Jaakob vanhempi eli Sebedeuksen poika. Hän on pyhiinvaeltajien suojelija, jonka hauta sijaitsee Espanjassa Santiago de Compostelassa. Hänen hautapaikkansa on Euroopan tärkeimpiä pyhiinvaelluskohteita.
Apostolinlusikat liittyvät 1500-luvulla syntyneeseen tapaan antaa vastasyntyneelle lahjaksi lusikka. Lusikoita hankkivat vastasyntyneen vanhemmat ja kummit. Apostolinlusikkaperinteestä luovuttiin 1600-luvun loppupuolella. Samaa juurta oleva kummilusikkaperinne elää vielä tänäkin päivänä. Rikkaat kummit ja vanhemmat lahjoittivat kultaisia tai hopeisia apostolinlusikoita, köyhemmät joutuivat tyytymään tina- tai kuparisekoitteisiin ruokailuvälineisiin. Tästä johtuu sananparsi, että joku on syntynyt hopealusikka suussa. Hän on toisin sanottuna lähtöisin rikkaasta perheestä.
Apostolinlusikoita voitiin valmistaa yksittäisinä, pareittain tai kokonaisina kolmentoista lusikan setteinä. Yksittäisten lusikoiden osalta on arveltu, että lusikan esittämä apostoli olisi valittu joko kasteen saaneen lapsen nimen tai lahjoittajan suojeluspyhimyksen mukaan. Kokonaiseen kahdestatoista apostolista koostuvaan settiin kuului kolmastoista hahmo, joka oli joko Kristus tai Neitsyt Maria." - täti hopea
Kummiuden alkuaikoina oli tärkeä turvata lapsen tulevaisuutta kummilahjoilla, joten lapselle oli löydettävä mahdollisimman varakas kummi.
Paitsi raha, myös hopeaesineet olivat tärkeä osa varallisuutta. Lisäksi hopealla katsottiin olevan pahalta suojaavia vaikutuksia. Hopealusikan käytölle löytyi myös arkinen selitys: bakteerit eivät kasva jalometallissa, joten hopeinen vauvanruokalusikka on hygieeninen käytössä.
Nykyään kummilahjat ovat enemmänkin symbolisia hyvän tahdon osoituksia. Vaikka kummilahjojen kirjo on nykyään laaja, on kummilusikka säilynyt edelleen yhtenä suosikkilahjana.
Lähde: Aurejärvi-Karjalainen, Perheen omat juhlat
ps. olen itse saanut syödä omalla kummilusikallani, sittemmin se on laitettu talteen muiden hopealusikoiden joukkoon.- nounounou
Mun mielestä tuo kummilusikka on aikansa elänyt juttu, anteeksi vain jos se joitain ärsyttää. Olen itse ihastunut näihin uudempiin kummilahjoihin, kuten kummisormukseen, jollaisen olen ostanut molemmille kummilapselleni, tytölle ja pojalle. Olen toisen sylikummi. Mielestäni sormuksessa on kaunis symbolinen ajatus kummin ja kummilapsen välille ja ainakin tyttö voi haluta isompana pitää sormusta ketjussa koruna, mutta jos ei halua en siitä loukkaannu.
Olen aikoinani saanut lusikoita vaikka kuinka paljon. Niitä tuli tietysti kastetilaisuuteen, niitä tuli sen jälkeen synttärilahjaksi, rippijuhlissa ja ylioppilasjuhlissa. Sinne ovat jääneet kaapin pohjalle. Päätin, että en osta ensimmäistäkään lusikkaa omille kummilapsilleni.
Tosin olenkin vähän perinteiden vastustaja. :o) En toki loukkaannut jos omat lapseni lusikoita saavat, sain vain itse niin tarpeekseni niistä lusikoista aikoinaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lataus pakkaskelissä
En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu1074239Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv572428Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?
Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?781640Kyllä mä suren
Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko61103- 66854
- 21823
Olet mies aika ailahteleva luonteeltasi
Olen nähnyt kuinka olet iloinen, sosiaalinen ja osallistuva. Autat ja kannustat muita. Ja sitten olen nähnyt kuinka istu118813- 39792
Olisin valmis tutustumaan uudelleen
En menneisyyden kautta vaan haluaisin tutustua ihmiseen, jollaiseksi olet kasvanut.50779- 62768