Hullun hommaa kuljettaa autolla paperirullia Kemistä puolaan! Lain laatioiden tulisi määrätä tuollaiset kuljetukset laivattavaksi suoraan Kemin satamassa.
Miksi Kemin satamaa ei käytetä?
Satama Kemissä
8650
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Jos ne oli paljon halvempi kuljettaa rekalla??
On todellakin unohdettu, että on olemassa muitakin keinoja kuljettaa raskasta tavaraa kuin hilata niitä kapeita, sään rankaisemia maanteitämme pitkin! Laivat ja junat. Kyllä Suomen päättäjät voisivat jotain tämän asian eteen tehdä. Kun kerran meidän leveysasteilla kelit teillä ovat vaaralliset, niin raskaat kuormat raiteille! Kyllä pystyttäisiin organisoimaan toimiva rautatierahtisysteemi, jos tahtoa olisi. VR herätys!! Kuulemma tuijotatte nykyään vain kannattavuuteen: älkää antako kehä III:n ulkopuolisen rataverkon ruostua, tehkää jotain! Kyllä teillä on sitä yhteiskunnallistakin vastuuta, vaikka johtajanne ovat toista mieltä.
Vr:llä ei ole mitään tekemistä rataverkon kunnon kanssa. Rataverkon omistaa ratahallintokeskus, jolle vr joutuu maksamaan vuokraa radan käytöstä.
Jo nyt muuten kuljetetaan junilla tuhansia rekkoja vuodessa. Vaan junalla ei voi viedä jokaiseen maitokauppaan tarvikkeita.
Olen kuullut, ihan huhu tasolla ja monta vuotta sitten, että paperirullia ei voi kuljettaa rautateillä, koska vaunujen törmäykset on niin kovia, että paperi vaurioituu.
Pitääkö paikkansa?
Itse työskentelen alalla missä käsitellään teräskeloja ja levyjä ja ovat jokseenkin haavoittuvaisia.Eli vaunujen törmäykset saavat myös niihin vaurioita.Siksipä kaikki teräsohutlevyt kuljetetaan järjestään rekalla.Teräsrullat tehtaalta tulee yleensä junalla.Eli jos teräsrulla vaurioituu junakuljetuksessa,vaurioituu myös paperirulla.Ja pahemmin.
Terveisiä Tornion terästehtaalle, jos siellä olet töissä.
oon duunissa aika etelässa.Oon kyllä käynyt Tornion pajalla kattoon,kuinka rosteria tehdään.
Vesitse tapahtuva kuljetus on huomattavasti
halvenpaa pitkillä matkoilla kuin autokuljetus.
Esim. yhdellä pienellä hinaajalla jossa on kuorma-auton moottori, pystyy hinaamaan tukkilauttaa jossa on ainakin sadan rekkakuorman verran puuta. Tässä on varjopuolena ylimääräinen lastaus ja purkaminen joten matkan on oltava tarpeeksi pitkä jotta se kannnattaa.