ASEITA n.2000 kpl POIS per V

vastustaja+

Mitä sanoo pro-aseilijat? Näistäkö vuosittaisista 2000:sta henkilöistä jokainen hoitaa itselleen jatkossa laittoman mutkan? Aika moinen kasa rautaa ja terästä salakuljetettavana.... hahahah.

"Vuonna 2007 aselupa vedettiin pois yli 1 300 ihmiseltä. Viime vuonna aselupa peruttiin 1 700:lta, ja tänä vuonna luvun arvioidaan nousevan jo 2 000:een.

Aselupia perutaan esimerkiksi rikosten, huumeiden ja väkivallan perusteella. Kasvavia peruutuksia selitetään myös poliisien toimintaohjeiden kiristymisellä. Sisäministeriö antoi vuoden 2007 lopulla yhtenäiset ohjeet, joiden jälkeen käytännöt ovat tiukentuneet.

Rikoskomisario Per-Anders Lindell Pohjanmaan poliisilaitokselta arvioi Yle uutisille, että suurin osa aselupien peruutuksista tehdään kotihälytyksen eli perheväkivallan yhteydessä."

8

430

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kladuration

      vaikka kilo paskaa, ääliö provoilija.

    • ! ! ! !

      nämä joilta niitä kerätään ovat täsmälleen sinun kaltaisiasi reuhkasijoita jotka
      ovat aikanaan onnistuneet aseen saamaan ja ovat nyt jälistäpäin "kärähtäneet".
      heiltä kuuluukin aseet poistaa.
      sinunlaisillasi turpa vaahdossa joka asiaan rääkkyjillä ja ränttäsijöillä
      ei ole alkeellisintakaan edellytystä aseen omistamiseen.

      • Kladuration

        satun olemaan ihan aktiiviampuja, seurani johtokunnan jäsen, sekä toimin aktiivisesti myös ammuntapuolen vetäjänä. Minulla myös on useita kilpa- aseita lupineen.

        Joten. syö sinä ääliö provoilia todellakin se kilo paskaa.


    • Mitä sanoo asevihailijat? Vuonnna 2007 myönnettiin noin 70 000 uutta aselupaa....
      Nykyisin niiden määrä on toki pienempi, mutta kyllä se lupa vieläkin heltiää vaikka pistoolille,
      jos vain edellytykset ovat kunnossa...

      Ja jos ne luvalliset aseet niin kovasti pelottaa ja huolestuttaa niin kannattaisi
      hakeutua psykiatriseen hoitoon.

    • uutta kalustoa tulee

      Paljon mahdollista että motiivi hankkia laiton ase on suuri jos on luvan ja laillisen aseen menettänyt. Minä ainakin olisin katkera jos valtio sosialisoisi minun omaisuuttani, ehkä jopa muistorikkaita sukuni perintöaseita, syystä riippumatta. Miksi enää kunnioittaisin valtiota, lakia ja poliisia jos valtio, laki ja poliisi toimivat minua vastaan!

      Jos luvallisen aseen hankinta kiellettäisiin, niin mitäpä menetettävää siinä olisi vaikka jäisikin kiinni laittomasta aseesta, kun siis laillisen aseen lupaa ei kuitenkaan myönnetä! Kun laitonta asetta vieläpä säilytetään ihan eri tavalla kuin laillista niin kiinnijäämisen riski siitä on aika pieni - jos ei muuten kiinnitä virkamiesten huomiota elämäntavoillaan.

      Ne paljonpuhutut suunnitellut kotitarkastuksetkin koskisivat vain _laillisen_ aseen haltijoita. Laittomien aseiden haltijat eivät ole missän rekisterissä, vaan viettävät onnellisina jäniksen vuosia. Mitään kotitarkastuksia ei tehdä vain varmuuden vuoksi - "jos sälli olisi vaikka sattunut hankkimaan laittoman mutkan" - vaan siihen tarvitaan pätevä syy, vakava epäily rikoksesta, jonkinlaista näyttöä tai todisteita.

      Aseiden kokonaismäärä tuskin Suomessa alkaa laskea. Uusia aseita hankitaan edelleen luvallisesti ja vanhat ovat pitkäikäisiä. Hyvä niin. Aseisiin on ihan turha suhtautua hoplofoobisesti. Ei ne kenenkään silmille hypi. Tässä asiassa on taas suomalaiseen tapaan yritetty parantaa maailmaa tekemällä Suomesta paaviakin paavillisempi. Ikäänkuin aseiden määrän vähentäminen muka olisi jokin järkevä tavoite! Ei se ole tarpeellista, eikä mielekästä. Joidenkin koulujen oloihin ja ilmapiiriin puuttumisella voisi sensijaan olla melko suurikin vaikutus turvallisuuteen?

      Salakuljetus ei muuten ole ainoa laittomien aseiden lähde. Minäkin jos sinulle möisin asekaapistani pari revolveria tai pari kivääriä niin ne olisivat sinulla laittomia aseita vaikka ovatkin minulla ihan 100% laillisia. Ja salakuljetuskin noudattanee kysynnän ja tarjonnan lakia. Kun kysyntä lisääntyy niin tarjontakin paranee. Rajattomaksi muuttuvaksi mainostetussa maailmassa tavara kulkee ja raha ratkaisee.

      • Samovarius

        Siviilit eivät aseita tarvitse, joten ne pitääkin kerätä pois.


      • heh hee!
        Samovarius kirjoitti:

        Siviilit eivät aseita tarvitse, joten ne pitääkin kerätä pois.

        saat mukaasi pari kunnon turpaanvetoa, et muuta.


    • ...

      Mietippä montako tonnia huumeita salakuljetetaan Suomeen vuosittain. Aseita on helvetin paljon helpompi salakuljettaa. Kysyntä puuttuu vielä toistaiseksi. Mieti mitä tapahtuu kun kysyntä alkaa kasvaa. Vaalimaan rekkajonosta löytyy jo nyt vaikka mitä... jännää, jos on riittävästi käteistä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen rakkaus sinua kohtaan ei kuole koskaan

      Ihastunut olen moniin vuosien varrella mutta vain sinä jäit sydämeen enkä vaan osaa unohtaa. Olit silloin parasta elämäs
      Ikävä
      54
      1698
    2. Kiinni on siekkilän yliajaja

      Eilen illalla saatu kiinni Varsinais-Suomessa tämä henkilö.
      Mikkeli
      14
      1510
    3. Oletko valmis? Meidän tarinaan

      Rakastan sinua ❤️
      Ikävä
      82
      1383
    4. Maskuliininen herrasmies

      Tekee aloitteen. 🌸
      Ikävä
      174
      1376
    5. Jättimäärä alokkaita keskeyttää asepalveluksen melkein heti "En pystynyt olemaan siellä enää"

      Jättimäärä alokkaita keskeyttää asepalveluksen melkein heti – "En pystynyt olemaan siellä enää" Ennen sotaväki oli
      Maailman menoa
      302
      1306
    6. Näyttävin pariskunta

      Ketkä lie tällä kylällä kääntää päät?
      Suomussalmi
      18
      1239
    7. Martina Aitolehti poseeraa Ibizalla

      Ihanaa! Ibiza on ihan paras paikka lomailla hengaillen, viinistä ja iltamenoista nauttien. Säpinää riittää. Aitolehti
      Kotimaiset julkkisjuorut
      98
      965
    8. Ollaanko me tyhmiä mies?

      Miten ihmeessä me onnistuttiin saamaan tästä näin pitkällinen ja masokistinen kuvio. Miten? Jos toisesta tykkää, näinhä
      Tunteet
      61
      948
    9. Unelmoin päivästä, jolloin voimme olla yhdessä.

      Niin pieni kuin sydän onkin, sä oot siellä ja ne mun isot tunteet sua kohtaan ❤️Sydämeni sykähtää joka kerta kun sut nää
      Ikävä
      33
      923
    10. Kannattaako kaikki Abrahamilaiset uskonnot jättää?

      Ja seurata jotain ihan muuta?
      Hindulaisuus
      347
      845
    Aihe