Suomalaisina kuulumme suomalaisugrilaisiin kansoihin. Olemme asuneet 55' leveysasteen pohjoispuolella niin kauan, että aivommekin reagoivat auringonvalon vähentymiseen lehtipuiden tapaan.
Me täällä kaukana oikean kaamosrajan etelärajasta, napapiiriltä puhumme kaamosmasennuksesta. Laajojen nuolen- ja tiilenpäätutkimusten perusteella uskon syys alakulossa olevan vain
auringonkiertoon liittyvän luonnollisen tapahtuman. Elämme auringonvalon vaihteluiden mukaan.
Kun kevätaurinko valaisee taas skandinavian maisemat, mekin elvymme kuin 'talvihorroksesta'. Tottumus on toinen luonto; lkuperäiset Keski- ja Pohjoislapin asukkaat eivät sano kärsivänsä kaamosajan masennuksesta.
Siellä sentään eletään pitkä aika ilman auringon valoa. He ottavat vaan elämän rauhallisemmin.
Eläkeläisen on helpompi mukautua vuodenaikojen rytmiin. Työssäkäyvät ja koululaiset joutuvat ovat enemmän vaikeuksissa viikottaisten aikataulujensa takia.
Aurinko säätelee hormonitoimintaa - ei siinä auta 'laupiaat silmätkään'.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Aivojen_välittäjäaine
"Aivot vetäytyvät talvilevolle".
1
95
Vastaukset
- capt. cöpenick
Niin, kyllähän alkeellinen 'linkkipetteröinti' miten kuten toimii, mut siihen viestinkirjoittamisen aikaiseen väligoogletukseen ei ole tullut vielä niin pläkinselvää ohjetta, että sen osaisin.
Joku ikä-ihminen ei vielä joku päivä sitten onnistunut linkinsiirrossa viestiinsä. Tässä helppo vinkki:
Sinne ylös http://,suomi 24 sivulle pitää viedä kursori, nuoli. Napsautetaan sen päälle. Rivi tulee siniselle.
Seuraavaksi Ctrl näppäintä pidetään koko ajan alhaalla. Samalla painetaan C näppäintä.
Nyt linkki on koneen muistissa.
Voi aloittaa viestin kirjoittamisen. Jos linkin haluaa viestinsä yhteyteen, painetaan taas koko ajan Ctrl, eli control näppäintä. Kun painetaan V näppäintä, linkki ilmestyy näytölle.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Häiriköinti
Sinä joka rälläsit viime yönä aamuun klo. 00 :04 koulun pihassa ja pitkin kyliä. Rekkari ylhäällä. Terv. Kerrostalon as893544Askanmäessä Huippu esitys
Kävimme Ystävien kanssa Askanmäen kesäteatterissa. Kaikki tykättiin esityksestä aivan valtavasti. En varmaan koko vuonna253093- 563044
- 612865
Mä sanon tän suoraan.
Se on sun käytös mikä ajaa pois. Et välitä muitten tunteista kun omistasi.642690Kerro jotakin hauskaa. :)
Kirjoita jotakin mukavaa vaikka kaivatustasi. :) Ei törkytekstejä kiitos. :)542687On olemassa tiettyjä sääntöjä!
Ja jos aiot pärjätä mun kanssa niin teet vain niinkuin mä sanon. Mieheltä Naiselle612424Pohdinttavaksi
No siis, saiko yrityksen toimitusjohtaja potkut vaiko älysi ihan itse jättää nimellisen tittelin ettei maine enää enempä802271- 692128
- 452122