Haltex-levyt, pitääkö saada poistettua?

Naisimmeinen

80-luvun tiilitalossa aloitellaan makuuhuoneremonttia. Yhdellä seinällä (ulkoseinä) on kangaspäällysteistä Haltex(?)-levyä, jonka tilalle olisi tarkoitus laittaa puupaneelit. Purkua kokeillessa paljastui, että levyjä onkin liimattuna kaksi kerrosta päällekkäin. Päällimmäinen irtoaa suht siististi niin, että seinään jäävän levyn pinnalle jää pääosin ehjä paperikerros. Mutta tuo seinään liimattu(/rapattu?) alimmainen levy menee sitten irroitettaessa auttamatta palasiksi eli aikamoinen raapimisurakka olisi tiedossa, jos pohjalla oleva rapattu tiilipinta pitää saada esiin. Kysymys siis kuuluu, voiko alimman levykerroksen jättää seinään kiinni sellaisenaan ja laittaa rimoituksen sen päälle? Vai johtaisiko tuo siihen, että levy alkaa kerätä paneelin alla kosteutta ja toimisi pian homeviljelmänä?

2

1892

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 13+5

      ettei siinä kuinkaan käy, jos sen koolaa ja levyttää uudelleen, esim. saneeraus gyprokilla.

    • ...

      Jotta seinän kosteusteknisestä toimivuudesta voi varmuudella sanoa mitään, pitäisi tietää rakenne kokonaisuudessaan ulkoilmasta sisäpintaan saakka (materiaalit materiaalipaksuudet).

      Jos seinärakenne on yhtään järkevästi suunniteltu ja toimiva ennestään, niin todennäköisesti kuitenkaan sisemmän haltexin vaihdos paneeliksi (rimoitusraolla) ei muuta rakenteen kosteusteknistä toimivuutta oleellisesti. (Olettaen, että paneelien lisäksi ei viritellä lisälämpöeristeitä ja/tai höyrynsulkuja).

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?

      Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "
      Maailman menoa
      355
      1491
    2. Mitä kirjainta kaipaat?

      🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      114
      1216
    3. Onko ikäerolla väliä?

      Mitä mieltä ootte? Meillä on 14 vuotta ikäeroa.
      Ikävä
      116
      1084
    4. Onko sulla rakas mitään sanottavaa?

      Lähetä tässä kaivatullesi haluamasi terveiset 💌
      Ikävä
      116
      851
    5. Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"

      Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh
      Suomalaiset julkkikset
      22
      847
    6. Uusioperhe vai salasuhde?

      Mitä ensisijaisesti haluat? Pelkään, että menetän järjen sun kanssa 😉
      Ikävä
      111
      822
    7. Mulla on ikävä sua!

      Enemmän kuin ikävä... sun kanssa oli niin helppo olla ja jutella!
      Ikävä
      18
      470
    8. Otan vielä sut

      Niin on tähtiin kirjoitettu. Nainen, turha on kohtaloa juosta pakoon.
      Ikävä
      38
      454
    9. Vaikea löytää samantyylistä miestä

      Nyt on pakko avautua. Onko ketään muuta jonka on yksinkertaisesti todella vaikeaa löytää samanhenkistä kumppania kuin i
      Sinkut
      93
      441
    10. Nainen, tää meidän juttu ei ole ohitse

      Ennen kuin lihava nainen on laulanut.
      Ikävä
      36
      423
    Aihe