Minkä suuruisena vero menee? Jokin kiinteä prosentti? Vaiko tuloveroprosentin mukaan verokortilla?
Pitääkö vakuutusyhtiölle toimittaa irtisanomisen yhteydessä verokortti, vai miten?
Eläkevakuutuksen noston verotus?
6
1230
Vastaukset 6
- Asiantuntija
Verotus menee voimassa olevan pääomatuloveroprosentin mukaan. Jos tänä vuonna nostaa, niin kaikista nostoista menee 28%. Tulevaisuudesta en osaa sanoa, voi mennä 40% tai 10%, verotushan muuttuu melkeinpä 5-10 vuoden välein. Nyt suunnitellaan pääomatuloille jopa progressiota, eli silloin menisi isommista nostoista isompi vero.
Pääomatulovero on kaikille sama, joten verokorttia ei tarvita. Vakuutusyhtiö ottaa tuon veron jo automaattisesti pois maksaessaan summia tilillesi.
Mitä tarkoitat irtisanomisella, työttömyyttä vai eläkkeellejäämistä tms.? Jos haluat irtisanoa eläkevakuutuksen, niin tarvitset vielä irtisanomisperusteiksi tarvittavat dokumentit (oikeuden päätös avioerosta, työttömyysvoimatoimiston todistus vuoden työttömyydestä jne.).- Ottaa päähän!
Vuosi tulossa täyteen ilman työkkärin hömppä kurssia tms., joten saattaisi tuo iritisanominen vihdoin onnistua. Yli kolme vuotta olen ollut työttömänä, mutta toistaiseksi en ole vakuutusyhtiön ehtoja irtisanomisesta täyttänyt!
- Tunnen Aasin 2
Asiantuntija antaa neuvot melkein oikein, tosin vain tietämättä milloin olet ottanut vakuutuksen. Jos se on otettu ansiotuloista vähennettynä, silloin vastaava pidätys menee myös ulosottaessa siitä osuudesta ja pääomatulo siitä osuudesta joka on maksettu lähivuosina. Vakuutusyhtiösi osaa kyllä kertoa (toivottavasti) miten he laskevat verot ja pyytää verokortin jos sitä tarvitaan. Jos ja kun saat ehdot täyteen ja pääset siitä eroon.
- petetty 1
Saan omaehtoista eläkettä n600 ecua josta pidätys 60% ?? kyselyyn vreottaja vastasi että sinulla on päämomatuloja niin sen takia. Voi helvetti miten meille valehdellaan. nyt tuli verolaput nja vielä 1300 lisäveroa. Jos palvelut huononee ja verotus kiristyy, hinnat nouse niin ei täsätä tule mitään, kun vielä eläkkeitä leikataa.
- Keppi
Eläkevakuutuksesta verotetaan osa ansiotulona ja osa pääomatulona.
Oletteko miettineet, että ensin maksatte palkasta ansiotuloveroa ja kun nostatte eläkevakuutusta nostatte, maksatte veroa uudemman kerran eli selvä kahdenkertainen verotus. - Keppi
Tarkennan vielä, että ennen 6.5.2004 otetutusta vakuutuksesta menee pääoma- ja ansiotulovero.
6.5.2004 jälkeen otetut verotetaan kuten asiantuntija kertoi.
Huomioitava vielä, että vakuutusmaksut ovat verotuksessa vähennyskelpoisia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1051750
Henkilöauto ajoi puuhun Suomussalmella
Henkilöauto ajoi puuhun Suomussalmen torin laitamilla. Poliisi epäilee tutkivansa tapausta. Silminnäkijä441237Kattoikkuna puuttui - vai puuttuiko sittenkään?
Tönölään ei saatu mökkejä, kun kattoikkunasta oli pula. Näyttää konkurssihakemus tulleen kuitenkin 31.8., joten kattoikk23990Olivia Oras kuollut
Taidepariskunta Reijo Oraksen ja Johanna Oraksen ihana päivänsade. Liian nuorena lähti. Osanotto läheisille 🥲 IS45966Petteri A-studiossa: "Ihmiset ovat alkaneet saada töitä" ..mitä vitt..
Missä todellisuudessa toi Orpo oikein elää, Suomen työttömyys 2000-luvun ja EU/OECD-maiden korkein tuplat niiden keskita172829Kajaanissa on kadoksissa 27vuotias nainen.
Poliisin tiedoteessa on ,että 1.9.2026 katosi kajaanissa 27vuotias nainen. Kuva löytyy ja tiedot pituudesta ,iästä yms.13780Nythän todellisuus on kuitenkin se
että miehen täytyy tehdä miehen työ. Olla mies. Naisen täytyy tehdä naisen työ. Olla nainen. Voimme puhua pehmeitä ja201713- 46709
Kuka oli kuskina
Volvo suistunut päin koivua torin laidalla? Oliko vauhtia liikaa vai sairaskohtaus vai humala?14682Mies sun käytös satutti...
Mahdatko sitä ymmärtää...😔 Olisipa kaikki mennyt hyvin. Vaikea tästä on enää mitään ihanaa rakentaa.40636