Minkä suuruisena vero menee? Jokin kiinteä prosentti? Vaiko tuloveroprosentin mukaan verokortilla?
Pitääkö vakuutusyhtiölle toimittaa irtisanomisen yhteydessä verokortti, vai miten?
Eläkevakuutuksen noston verotus?
6
1162
Vastaukset
- Asiantuntija
Verotus menee voimassa olevan pääomatuloveroprosentin mukaan. Jos tänä vuonna nostaa, niin kaikista nostoista menee 28%. Tulevaisuudesta en osaa sanoa, voi mennä 40% tai 10%, verotushan muuttuu melkeinpä 5-10 vuoden välein. Nyt suunnitellaan pääomatuloille jopa progressiota, eli silloin menisi isommista nostoista isompi vero.
Pääomatulovero on kaikille sama, joten verokorttia ei tarvita. Vakuutusyhtiö ottaa tuon veron jo automaattisesti pois maksaessaan summia tilillesi.
Mitä tarkoitat irtisanomisella, työttömyyttä vai eläkkeellejäämistä tms.? Jos haluat irtisanoa eläkevakuutuksen, niin tarvitset vielä irtisanomisperusteiksi tarvittavat dokumentit (oikeuden päätös avioerosta, työttömyysvoimatoimiston todistus vuoden työttömyydestä jne.).- Ottaa päähän!
Vuosi tulossa täyteen ilman työkkärin hömppä kurssia tms., joten saattaisi tuo iritisanominen vihdoin onnistua. Yli kolme vuotta olen ollut työttömänä, mutta toistaiseksi en ole vakuutusyhtiön ehtoja irtisanomisesta täyttänyt!
- Tunnen Aasin 2
Asiantuntija antaa neuvot melkein oikein, tosin vain tietämättä milloin olet ottanut vakuutuksen. Jos se on otettu ansiotuloista vähennettynä, silloin vastaava pidätys menee myös ulosottaessa siitä osuudesta ja pääomatulo siitä osuudesta joka on maksettu lähivuosina. Vakuutusyhtiösi osaa kyllä kertoa (toivottavasti) miten he laskevat verot ja pyytää verokortin jos sitä tarvitaan. Jos ja kun saat ehdot täyteen ja pääset siitä eroon.
- petetty 1
Saan omaehtoista eläkettä n600 ecua josta pidätys 60% ?? kyselyyn vreottaja vastasi että sinulla on päämomatuloja niin sen takia. Voi helvetti miten meille valehdellaan. nyt tuli verolaput nja vielä 1300 lisäveroa. Jos palvelut huononee ja verotus kiristyy, hinnat nouse niin ei täsätä tule mitään, kun vielä eläkkeitä leikataa.
- Keppi
Eläkevakuutuksesta verotetaan osa ansiotulona ja osa pääomatulona.
Oletteko miettineet, että ensin maksatte palkasta ansiotuloveroa ja kun nostatte eläkevakuutusta nostatte, maksatte veroa uudemman kerran eli selvä kahdenkertainen verotus. - Keppi
Tarkennan vielä, että ennen 6.5.2004 otetutusta vakuutuksesta menee pääoma- ja ansiotulovero.
6.5.2004 jälkeen otetut verotetaan kuten asiantuntija kertoi.
Huomioitava vielä, että vakuutusmaksut ovat verotuksessa vähennyskelpoisia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taisin tehdä virheen
Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle1115157Hyvä että lähdit siitä
Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖493352Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi
Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle883132Näin kun katsoit salaa ja
Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku382558- 811827
Nainen onko sulla supervoimmia ?
Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.411560450 000 ulosotossa
Suomessa on tällä hetkellä ennätysmäärä ihmisiä ulosotossa. Viime vuonna heitä oli yli puoli miljoonaa. Kuluvan vuoden1221515Katu täyttyy...
Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt311266Eduskunnasta tippuneet kokoomuslaiset nostavat eniten sopeutumisrahaa. Kyllä veroeurot kelpaavat.
Sopeutumisraha on eduskuntatyön päättymisen jälkeen maksettava etuus, jonka tarkoituksena on tukea entisiä kansanedustaj1191169- 161129