äitiystoppahousuja?

Tietääkö kukaan, saako mistään äitiystoppahousuja tai edes muita ulkoiluun sopivia housuja raskausajaksi?

Olen muuten todella pienikokoinen, joten en aio ostaa miesten enkä muuten jättikokoisia housuja, jotka sitten pyörivät päällä, haittaavat ulkoilua ja liikkumista ja kaiken lisäksi näyttävät aivan kamalilta... Olisi kiva näyttää kivaltakin sen lisäksi, että olisi ulkona lämmin olla.

Mites muut odottajat ovat ratkaisseet tämän ongelman?
8439
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Olen itsekkin kysellyt, mutta tuntuu ettei niitä löydä. Jossain nettikaupoissa voisi olla, mutta ne ovat sitten niin kauhean kalliita.

Itse metsästän farkkulegginssejä tai tai ihan tiukkoja farkkuja, joita voisi käyttää mekon kanssa...

Äänestä
  • Muistaakseni viimeksi kun kävin Itäkeskuksen VeroModassa, näin heidän Mamalicious-mallistossa ainakin yhdet äitiysfarkkuleggarit. Itse tilasin H&M:stä "farkkuleggarit",mutta ne nyt olikin tosiaan vaan trikoota, mikä näyttää tummansiniseltä farkulta, mutta kyllä niitäkin voi mekon kanssa käyttää.

    Mulla on kyllä sellaiset jatkopalat farkkujen vyötärölle, jos nekin kävisi sitten ulkoiluhousujenkin kanssa...täytyy kokeilla, jahka tää maha vielä hieman kasvaa. :)

    Äänestä

ketään ompelutaitoista tuttua, sukulaista, ystävää? Äidilleni hänen siskonsa ompeli äitiystoppahousut ja kovalla käytöllä olivat, Teki muuten kaavojen mukaan, mutta vyötärön alemmas ja lisäsi kuminauhavyötärön.. :)

Äänestä

missy mom nettiliikkeessä.On kalliita,mutta niin nuo äitiysvaatteet on!

Äänestä
  • Mun toppahousut tuli tossa viime viikolla postissa just Missymomilta ja tosi hyvät on olleet! Jos harrastaa liikkumista ja lasten kanssa ulkona hyörimistä niin musta noihin kannattaa satsata, ei takapuoli jäädy leikkilaatikolla istuskellessa... :-D Eli www.missymom.net

    Äänestä

ulkoilupukuongelman laittamalla kuminauha"patentin" (reikäistä kuminauhaa, joista toisen pään liitin napinreikään ja kun valmiiksi oli reiät napille niin ei tarttenut sen kummempia käsitöitä. Varmasti niihin käy yhtä hyvin ne jatkopalat, mitä myydään kaupoissa. En halunnut pitää mitään mieheni housuja ja noin ne istuivat hyvin ja kun takki tulee päälle niin ei näy mitään. Kotihousuissa en tykännyt pitää, kun paidan alta olisi kuitenkin vilkkunut, mutta takki on yl. sen verran pidempi. Ja sitten ku maha lähti niin naps vain jatkopalat pois ja housut on yhä käytössä. Ei mee rahat hukkaan ;)

Äänestä

yksi vaihtoehto voisi olla että leikkaat joistain vanhoista toppahousuista tai uusistakin palan pois ja ompelet tilalle leveän resorin. siis samaan tyyliin kuin monissa muissakin äippähousuissa on.

Äänestä

Täytyy vissiin alkaa sitten askartelemaan sellaista kuminauhaviritystä napinläpiin, kovin ompelutaitoinen en kyllä itse ole, eikä valitettavasti löydy tuttavapiiristäkään sellaista. Noo, hätä keinot keksii :) Kiitos kaikille avusta!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Henni78 kirjoitti:

Tietääkö kukaan, saako mistään äitiystoppahousuja tai edes muita ulkoiluun sopivia housuja raskausajaksi?

Olen muuten todella pienikokoinen, joten en aio ostaa miesten enkä muuten jättikokoisia housuja, jotka sitten pyörivät päällä, haittaavat ulkoilua ja liikkumista ja kaiken lisäksi näyttävät aivan kamalilta... Olisi kiva näyttää kivaltakin sen lisäksi, että olisi ulkona lämmin olla.

Mites muut odottajat ovat ratkaisseet tämän ongelman?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu