DVD:n tai CD:n tarkistus (CRC jne.)

Ethel Mertz

Miten olisi mahdollista tarkistaa, onko CD- tai DVD-levyn sisältö kaikkien vuosien jälkeen säilynyt ehjänä/muuttumattomana jos polttohetkellä on unohtanut laittaa mukaan esim. .sfv tai .md5 -tiedostoja, joiden avulla olisi varsin vaivatonta tarkistaa, onko "ajan hammas" syönyt levyjä sen verran, että tiedostoihin olisi tullut mitään virheitä? Tuo .sfv tai .md5 -tiedostojen avulla tehtävä tarkistus olisi siis käsittääkseni jonkin sortin CRC-tsekkaus (tai mikälie "checksum").. Riittääkö se, että tarkistaa levyn esim. Nero DiscSpeedillä, jossa on "Disc Quality" -tarkistus, joka etsii levyltä C1- ja PI-virheitä? Nyt siis tarkoitan tuolla Neron DiscSpeediin liittyvällä kysymyksellä sitä, että jos virheitä ei levyltä löydy ja jos levy on täysin lukukelpoinen, niin voidaanko olettaa, ettei levyllä myöskään ole CRC-virheitä (eli että tiedostot ovat säilyneet muuttumattomina/virheettöminä)?

Mulla on myös IsoBuster ja CDRoller, jotka on sunnattu lähinnä CD:n ja DVD:n datan palauttamiseen eli siis noita ohjelmia käytetään levyltä löytyvän hävinneen/kadonneen/lukukelvottoman tiedon palauttamiseen.. Nuokin ohjelmat pystyvät tarkistamaan levyn "eheyden" tai kunnon lukukelpoisuutta silmällä pitäen, mutta nyt olisi myös hyvä tietää, osaavatko ne tarkistaa sitä, ovatko tiedostot säilyneet ennallaan (eli siis läh. CRC-virheet).

8

665

Äänestä

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ethel Mertz

      Nostetaas ylös! Tähän olisi kiva saada jonkinlainen vastaus kun kerta varmasti joku tietää tästä aiheesta vähän tarkemmin.

      • nostellaanävaan

        nostellaan vaan


    • näin-iisiä-on

      DVD ja CD levyn tarkistus : Laita levy tietsikkaan ja kokeile toimiiko se, eli ovatko tiedostot säilyneet. Ei se tämän kummempaa ole.

    • vanhentunut_formaatti

      Niinkuin huomataan, ei dvd-levy sovellu käyttöön enää näin nykyaikana. Liian epävarma ja huonosti aikaa kestävä formaatti.

      • vaappunen

        Eikö teinipojan älypuhelimessa ole ollenkaan CD/DVD- soitinta millä katselisi vanhoja tallenteita?
        No ei tietenkään ole sellaiseen tarvetta koska teinipojalla ei ole kuin hyvin lyhyt historia joka sekin on paras unohtaa ja vaieta kuoliaaksi.


      • vain-timantit-ikuisia

        Ja BluRayko jossa enemmän vain ahdetaan dataa samaan fyysiseen tilaan olisi kestävämpi?
        USB-tikutkaan ei ole ikuisia, olen huomannut.


      • girlsbestfriends
        vain-timantit-ikuisia kirjoitti:

        Ja BluRayko jossa enemmän vain ahdetaan dataa samaan fyysiseen tilaan olisi kestävämpi?
        USB-tikutkaan ei ole ikuisia, olen huomannut.

        Tätä et ole huomannut...
        https://fi.wikipedia.org/wiki/Blu-ray


    • Nyt olisi korkea aika laskea levyistä tarkistussummat. Tai kopsia ne kovalevylle iso-tiedostoiksi. Jotkut mediat sisältävät tarkistussumman. Ne on helppo tarkistaa. Esim flac -t *.flac flac musiikkitiedostoille. Säilyvyys on rajallinen poltetuilla levyillä. Linuxilla on helppo lukea laitteesta. Tarkistussumman saat dd if=/dev/cdrom bs=1 count=xxxxxxxx | md5sum. xxxxxxxx on levyn koko. md5sum /dev/cdrom ei välttämättä toimi oikein. Levykuvan saat esim cat /dev/cdrom/ > dvd.iso. cdrom yleensä linkki cd/dvd asemaan. Pistin piruuttani Linux esimerkkejä koska Windows ei sisällä md5sum-ohjelmaa eikä sillä voi lukea suoraan laitteesta. Levykuville tuki myös huono. Asioita joita on aina voinut tehdä Linuxilla. Esim. muistikortin sisällön saa helposti levykuvana talteen. On vaikka ilman tiedostojärjestelmää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei käy sääliksi sitä miestä

      Sitä saa mitä tilaa.
      Ikävä
      177
      1610
    2. Muistakaa pojat tämä.

      Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.
      Ikävä
      106
      832
    3. En ehkä onnistu siinä

      Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.
      Ikävä
      58
      735
    4. Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin

      Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset
      Ikävä
      203
      608
    5. Mies,oletko koskaan...

      Käyttänyt maksullista naista?
      Ikävä
      129
      578
    6. Oletko päättänyt

      Että luovutat minun suhteeni
      Ikävä
      48
      556
    7. Pahoin pelkään nainen

      että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus
      Ikävä
      50
      538
    8. Kirjoita kolme sanaa

      mistä kaivattusi voisi sinut tunnistaa.
      Suhteet
      37
      526
    9. Viesti jonka haluaisit lähettää...

      hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä
      Ikävä
      15
      510
    10. 42
      496
    Aihe