Sikainfluenssaako?

Tuuti

Itselleni nousi tiistaina kuume 38,2 ja paleli. Jalat ja selkä olivat myös niin kipeät, etten koko iltana päässyt sängystä liikkeelle. Seuraavana aamuna soitin terveyskeskukseen sillä kuulun riskiryhmään astmani vuoksi. Siellä arvelivat taudin olevan tavallista flunssaa, eikä tarvetta lääkärissä käyntiin tai tamiflun aloittamiseen ole. Kuume jatkui korkeana keskiviikon ja torstain ja hengityskin alkoi vaikeutua. Myös nenä muuttui tukkoiseksi. Torstaina soitin uudelleen ja sain ohjeen mennä käymään jo lääkärin vastaanotolla. Minulta mitattiin crp, joka oli 49. Hengitys vaikeaa, joten lääkäri määräsi prednisolonia suun kautta. Kun kysyin voiko tämä olla sikainfluenssaa, niin lääkäri vastasi ettei ole mitään syytä epäillä sillä hänen mukaansa todella harvinaista. (seuraavana päivänä siis uutisoitiin epidemian alkaneen varsinkin pohjois-suomessa, jossa itsekin asun) Nyt siis lauantaina olo edelleen heikko, ääni ollut pois eilisestä asti ja silmät rähmii. Kuume onneksi laskenut 37,7-37.5. Hengitys vaikeaa ja astmalääkkeitä joudun ottamaan muutaman tunnin välein. Pelottaa mahdollisena jälkitautina juuri tuo keuhkokuume, mutta aika korkea kynnys lähteä uudelleen lääkäriin. Olen etsinyt tietoa sikainfluenssasta ja mielestäni oireet täsmäävät. Tietääkö kukaan nouseeko crp yleensä sikainfluennassa? Onko joku keskustelijoista sairastanut sikainfluenssan? Tarkoitukseni oli ottaa rokote, mutta onkohan siitä enää hyötyä jos olen nyt siihen sairastunut...

6

547

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • En ole lääkäri mutta miksei se voisi ollakin h1n1. Itse suhtaudun vähän skeptisesti noihin rokotteisiin. Influenssaankin on saanut rokotteita monia vuosia, eikä niiden tehosta ole ikinä takuita. Faktahan on, viruksen aiheuttamiin sairauksiin ei lääkkeitä ole keksitty mikä parantaisi täysin. Bakteerit ovat oma lukunsa. Rokotteessa annetaan pieni määrä ko. virusta, joka saattaa aiheuttaa kuumeilua. Sen tarkoitus on lieventää viruksen aiheuttamia oireita.

    • En ole hoitsu.

      Olet saanut selkärankareuma ja allergialääkityksen, mutta mikäli crp on koholla noinkin paljon se viittaa tulehdukseen.

      Ihmettelen eikö mitään jälkikontrolli verikoetta määrätty, koska se nousee sitten nopeasti tai vastaavasti antibioottiläkitystä.

      crp oli merkittävästi koholla se ei saisi olla yli 10.

      • sossu09

        CRP on normaalilla terveellä ihmisellä alle 10. Virusperäiset infektiot voivat nostaa crp;n yleensä sinne 50 kieppeille, mutta paljon korkeampiakin lukemia ovat virukset saaneet aikaan. Eli 49 crp ei tarkoita vielä flunssaa kummempaa. Tiedän tämän, koska itselläni oli viime talvena crp 196, ja kiireellähän sitä sitten keskussairaalaan lähdettiin, jossa bakteeritulehdusta metsästettiim röntgenien, veriviljelyiden ja ultraäänien kanssa kolme päivää. Mitään ei koskaan löytynyt, vaikka verinäytteitäni lähetettiin jopa englantiin tutkittavaksi. Keskustelin pitkät tovit infektioylilääkärin kanssa ja koska vointini oli ollut myös koko ajan varsin hyvä, totesimme että äkäinen virus oli vain kyseessä.


    • koettu

      perheeni sairasti ko. taudin ja oireet jotka mainitset tuossa ei kyllä kaikki meillä olleet. kuumeesi ei kovin korkea ole eli meillä kaikilla se oli sen 4 vuorokautta 40 korvilla. minusta ei sikalentsua tuo ole vaan joku muu flunssa joita on nyt muitakin liikenteessä.

      • .....

        Minulla oli kaikki nämä oireet: 38,5 kuumetta, ensin kurkkukipu, sitten yskä ja viimeisenä nuha. Ripulia muutaman päivän päästä taudin alkamisesta. Ääni meni.
        Terveyskeskuksessa todettiin, ettei ole sikainfluenssaa, koska ei ollut päänsärkyä.
        Tauti on kestänyt jo 4 viikkoa.


    • sdvsdvsdv

      Tavallista influenssaa on nyt enemmän liikkeellä kuin sikainfluessaa.
      Kun sikainfluessarokotetta ei ollut vielä saatavilla sanottiin, että lähes kaikki flunssat ovat vain niitä tavallisia. Nyt on toinen ääni kellossa kun rokotteita on saatavilla. Ihmisiä yritetään saada ottamaan rokotteita pelottelemalla, että nyt se leviää pikavauhtia.
      Kohta saadaan jollain keinolla varmaan ensimmäinen kuolemantapauskin varoittavaksi esimerkiksi.

      http://www.ktl.fi/ttr/gen/rpt/h1n1.pdf

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia

      Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell
      Maailman menoa
      328
      7111
    2. Kysymys muille miehille

      Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss
      Ikävä
      71
      4318
    3. Sinä eräs, pyydän......

      AUTA mua ole kiltti. Ei mun takia vaan.... Miten saan sut kiinni?
      Ikävä
      208
      3155
    4. Kohta katson sun kuvaasi

      ja päästän ajatukseni liitämään. Jo kuvasi näkeminen rauhoittaa, ja pistää hyrräämään vähän muutakin. Ihanan kaunista sa
      Ikävä
      24
      2957
    5. Nimikirjaimet

      Kuka kaipaa ketä 🥰
      Ikävä
      74
      1952
    6. VOI TÄTÄ ILON

      JA ONNEN PÄIVÄÄ 😂
      Tuusniemi
      149
      1800
    7. Ahneus iski Fazeriin, suklaalevy kutistuu 180 grammaan

      Kun mikään ei riitä. Shrinkflaatio. Mitä isot (Marabou) edellä, sitä pienet (Fazer) perässä. Pienikin voi siis olla a
      Maailman menoa
      212
      1746
    8. Jos kaivattusi on perääntynyt lähestyessäsi

      jossain tilanteessa, ymmärrätkö miksi hän saattoi tehdä sen?
      Ikävä
      166
      1577
    9. Minkä asian haluaisit muuttaa kaivatussasi?

      Mikä kaivattusi luonteessa tai ulkonäössä ärsyttää sua?
      Ikävä
      120
      1548
    10. Mies, ajattelemmekohan toisiamme juuri nyt?

      Olet mielessäni, vanhempi mies
      Ikävä
      89
      1438
    Aihe