Pienet valkoiset ötökät ja valkosipuli?

Atk-Erkki

Säilytämme valkosipulia ilmareiällisessä kulhossa. Valkosipuli tuoksui eilen erityisen voimakkaana nenääni keittiön kuivamuonakaapissa ja kurkistin kulhoon. Näytti kummalliselta. Aluksi katsoin, että onpa levinnyt kummia mikroskooppisen kokoisia valkoisia "itiöitä" purkin reunamille. Kutsuin vaimon paikalle ja hänhän rääkäisi että ne liikkuu! Todellakin, nuo millimetrin murto-osan kokoiset hippuset liikkuivat! Eikun purkki ulos pakkaseen ja koko kaappi syyniin ja tehopuhdistukseen. Samalla hyllyllä harhaili muutama kaveri kun kirkasvalolla sopivasta kulmasta tuijasi. Muualta kaapista ja naapurikaapeista niitä ei löytynyt.

Ötökkä oli siis *todella pieni*, lähes mikroskooppinen, about jauhohipun kokoinen ja vitivalkoinen. Niitä oli siis erityisesti valkosipulipurkissa. Yritin kuukkeloida mutta eipä löytynyt vastaavaa. Onko kokemusta, mikä ihmeen mörkö oli kyseessä? Liekö kyseessä erityisesti valkosipulin loinen tms?

4

3444

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Atk-Erkki

      Jaa, löytyihän kandidaatti, jauhopunkki. Vois täsmätä. Lentää ne jauhopussitkin sitten roskiin. Kaikenlaista.

      • Omia kokemuksia

        .. Ei ole jauhopunkeista mutta Jauhokoisista.. Muutama vuosi sitten saatiin SUOMALAISTEN jauhojen mukana kotiin tämä tuttavuus joita alkoi sitten levitä ympäri taloa, mm. jauhoihin, mysleihin, lemmikkien kuivamuoniin, hedelmiin, jne. Yhtenäistä näille piruille on se, että ne tosiaan voi saada täysin tietämättään kotiinsa ihan kotimaisten tuotteiden mukana (tyypillisesti juuri jauhot tai myslit) - sitten kun ne huomaa, on yleensä myöhäistä. Vaikkei noista välttämättä suurta vaaraa ole niin todella ärsyttäviä ja etovia ne silti ovat - meilläkin noita jauhokoisia kaivettiin esille mm. kattolistojen takaa (juu, kaikki irti) kun menevät milloin minnekin piiloon ja tupsahtavat sitten 2vko-2kk jälkeen taas esille, juuri kun tuntuu että niistä on päästy eroon.. Jauhokoisat ovat vielä siitä mukavia että noilla aikuisilla "perhosilla" ei ole mitään tehtävää - ne eivät syö mitään, ne vain munivat lisääntyäkseen ja kuolevat pois. Lisäksi jähmettyvät paikalleen heti kun valot sytyttää, pari minuuttia pimeyttä niin niitä lentelee taas ympäriinsä.. "kivaa" siis.

        Mutta yksi asia opittiin - kaikki viljatuotteet, jauhot, mausteet ja muut vastaavat säilytetään nykyisin suljettavissa purkeissa, mahdollinen uusi hyökkäys on näinollen "pikkaisen" helpommin torjuttavissa..


    • Anonyymi

      Pääsittekö eroon näistä?

      Eilen löysin meiltä näitä 🤮
      Nyt on kuiva-ainakaapin sisällöt roskiksessa.
      Pieniä valkoisia liikkuvia hippuja kiipeili myös keittiön saarrekkeella, huonekasveissa ja sipuleissa. Nekin vein ulos.

      Tänään taskulampulla tiiraillessa joku vielä näkyi liikkuvan.. ällöttää niin ja pelottaa ettei ne kaikki katoa!

      • Anonyymi

        Pääsitkä sä eroon näistä?😁


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kumpi teki aloitteen?

      😃 häh
      Ikävä
      109
      4276
    2. Onko kaivattusi ulkoisesti

      paremman vai huonomman näköinen kuin exäsi? 🪤
      Ikävä
      78
      3496
    3. Oletko koskaan stalkannut kaivattuasi?

      Jos olet, miten olet stalkannut? Jäitkö kiinni? Onko hän stalkannut sinua? Jos on, miten suhtauduit?
      Ikävä
      82
      3333
    4. Karhuryhmä

      Kellään tarkempaa tietoa miksi ja missä karhuryhmä ollut? Perheväkivaltaa vai huumeperintää kenties taas?
      Jämsä
      25
      3239
    5. Just alkoi ottamaan päähän

      Miten voikin mennä näin, että koko päivän haluaa vain nähdä toisen ja lähelle. Sitten aivan salamana mieleen tulee kaikk
      Ikävä
      22
      3232
    6. Mitä kaikkea sä

      Olisit valmis tekeen mun eteen vielä? Vai oletko mitään?
      Ikävä
      72
      2916
    7. "Mielipide: Äärivasemmiston uhka on otettava vakavasti"

      Demokratia näyttäisi olevan Halla-aholle enemmänkin välttämätön paha kuin tavoiteltava asia. Väkivallan ihannointi ja m
      Maailman menoa
      45
      2790
    8. Raisionkaaren koira hyökkäys

      Taas nähtiin että koiriin ei voi luottaa. Eilen illalla vapaana ollut koira hyökkäsi Raisionkaarella kolmen henkilön kim
      Raisio
      64
      2787
    9. Tapa jolla kohtelit minua viimeksi miellytti erityisesti

      Osaat huomioida kauniisti ja katsot aina tilanteita yhteisen hyvän kannalta. Sitä arvostan erityisesti.
      Ikävä
      85
      2559
    10. Autolla törmäilijä

      Kuka törmäili yläkouluikäiseen pyöräilijään?
      Jämsä
      9
      2442
    Aihe