että on ihanaa tämä moku!
Avunpyynnöt kunniaväkivaltaan liittyen yleistyneet
Monikulttuuristen naisten avunpyynnöt Helsingissä ovat kaksinkertaistuneet alkuvuonna viime vuosiin verrattuna. Kunniaan liittyvä väkivalta on yleistynyt myös koko maassa maahanmuuttajien keskuudessa, uutisoi Yle.
Helsingissä Monika-taloon on viime aikoina otettu sisään aiempaa useampia maahanmuuttajanaisia ja -tyttöjä. Heitä on pakotettu naimisiin, pahoinpidelty tottelemattomuudesta tai jopa uhattu tappaa.
Puolen vuoden aikana niin kutsuttuun kunniaväkivaltaan on tänä vuonna hakenut apua Monika-talosta yli kolmekymmentä naista. Aiempina vuosina sama avunhakijoiden määrä on kertynyt kokonaisen vuoden ajalta.
Poliisi kertoi Ylelle, että vain noin viisi prosenttia kunniaväkivallasta tulee poliisin tietoon, eikä suomalainen yhteiskunta vielä ymmärrä asian vakavuutta.
Kunniaväkivalta on naisen alistamista, jolla pyritään kontrolloimaan naisen siveellisyytt
Kunniamurhat suomessa?
16
1009
Vastaukset
- suomi suomalaisille
meitin maailmanparantaja shsryn tai kaikkitietävä african tuntija mover???
Olen koettanut omasta puolestani muuttaa harhaanjohtavaa sanastoa - ei kunniamurha, vaan häpeämurha; ei tyttöjen ympärileikkaus vaan tyttöjen silpominen.
Häpeämurhat eivät ole pekästään afrikkalainen tapa, sekin on syytä merkitä aikakirjoihin, eivätkä vain islamin tapa. Afganistan on eräs maa, jossa niitä harrastetaan, ja Lähi-itä; Jordanian edesmenneen kuninkaan englantilainen puoliso taisteli tapaa vastaan ja nykyinen kuningatar jatkaa perinnettä. Alueella myös kristityt tappavat perheen naisia; mm. Syyriassa sitä tapahtuu.
Sinänsä ei ole merkitystä missä näin tehdään, näin ei saa tehdä. (Eikä myöskään saa pahoinpidellä tai tappaa eronnutta puolisoaan, vaikka tämä olisikin mennyt ja hankkinut uuden.) Kuten alapuolella kysytään: Mitä kunniaa on välivallassa ja murhaamisessa?sharyn kirjoitti:
Olen koettanut omasta puolestani muuttaa harhaanjohtavaa sanastoa - ei kunniamurha, vaan häpeämurha; ei tyttöjen ympärileikkaus vaan tyttöjen silpominen.
Häpeämurhat eivät ole pekästään afrikkalainen tapa, sekin on syytä merkitä aikakirjoihin, eivätkä vain islamin tapa. Afganistan on eräs maa, jossa niitä harrastetaan, ja Lähi-itä; Jordanian edesmenneen kuninkaan englantilainen puoliso taisteli tapaa vastaan ja nykyinen kuningatar jatkaa perinnettä. Alueella myös kristityt tappavat perheen naisia; mm. Syyriassa sitä tapahtuu.
Sinänsä ei ole merkitystä missä näin tehdään, näin ei saa tehdä. (Eikä myöskään saa pahoinpidellä tai tappaa eronnutta puolisoaan, vaikka tämä olisikin mennyt ja hankkinut uuden.) Kuten alapuolella kysytään: Mitä kunniaa on välivallassa ja murhaamisessa?Suomessahan ei virallinen käännös ole häpeämurha tai häpeäväkivalta, vaan "kunniajatteluun liittyvä teko". Ympärileikkaus lienee sitten "uskonnonvapautta myötäävä kauneuskirurginen toimenpide". Ja onhan noita nuoriso = mellastava autoja polttava roskajoukko, mies = sysimusta käkkäräpää (käytetään paljon ensimmäisissä versioissa rikoksia käsittelevissä uutisissa) jne..
Ihminen on viisas keksiessään tapoja tuhota, mutta myös keksiessään peitenimiä asioille.- Anonyymi
Onko muslimin pillu niin erikoinen että sen takia tapetaan. Onko vitun viiva toisinpäin kuin minulla vai onko tuoksu erilainen. Sitten näitä hulluja muslimeja tulee suomeen kokoaika. Hullu suomalainen nainen vielä nussii näitä pöljiä. Kyllä on kova tarve munalle. Suomipojan muna on parempaa. Ja puhtaampaa.
- Anonyymi
Jo on outoa sakkia nämä muslimit. Miestä pitää palvoa kuin paavia. Hehhh. Minä en ainaskaan palvo muslimimiehiä sama nahka on kuin muillakin miehillä ehkä jopa mustempi tai pohjaanpalanut. Luulevat itsestään liikoja kun naista alistaa. Onko kunnia saada turpiin joka viikko. Mielenvikaista touhua. Ei kuulu suomen kulttuuriin. Ai eihän ne välitä meidän kulttuurista omaansa vaan huutavat. Näitäkö meidän pitää suojella ehei ehei. Karkotukseen ja nopeesti kun toi rasismi leviää voi voi
- Anonyymi
Menkööt omaan maahan harrastamaan kunniamurhia. Meidän harmiksi jää setviä. Ihan hullua porukkaa. Naiset tikataan umpeen ja suomelaisia raiskataan. Mies luulee itsestään liikoja ihan roskajengiä.
- Anonyymi
Siinä väki vähenee kun on kunnia murhia ajattele positiivisesti.
- kunniamurhat?
Mitä kunniaa on väkivallassa ja murhaamisessa?
- asdggd
Kamelipaimen-kulttuureissa väkivalta ja murhaaminen on kunnia-asia.
http://www.usc.edu/schools/college/crcc/engagement/resources/texts/muslim/hadith/bukhari/052.sbt.html#004.052.280 - LINNUNLEHTI
asdggd kirjoitti:
Kamelipaimen-kulttuureissa väkivalta ja murhaaminen on kunnia-asia.
http://www.usc.edu/schools/college/crcc/engagement/resources/texts/muslim/hadith/bukhari/052.sbt.html#004.052.280Tunnetko yhtään näistä kulttuureista tai jopa useampia, kun näkemyksesi on näin jyrkkä?
- Anonyymi
Muslimit näyttää hirmuvaltaansa. Ihan alinta kastia eli teurastajia. Näitäkö suomielättää. Tappasiva vaan monta niin loppuisivat
- Anonyymi
LINNUNLEHTI kirjoitti:
Tunnetko yhtään näistä kulttuureista tai jopa useampia, kun näkemyksesi on näin jyrkkä?
Minä tunne,ja on totta.Olen asunut siellä.
- Anonyymi
"Kunniaväkivalta" on huono nimi. Oikeampi olisi puhua vaikka "kontrollointiväkivallata". Kysehän on siitä, että nainen ei käyttäydy kuten itseään ylempiarvoisena pitävä mies ei halua hänen käyttäytyvän ja sen takia mies kohdistaa häneen väkivaltaa.
Samaan koriinhan sopii myös kantismiesten exien pieksemiset, vainoamiset ja murhat. Kysehän näissäkin on siitä, että naine kehtaa tehdä niin kuin itse tahtoo ja lempata miehen - ja pahimmillaan alkaa paneskella jonkun toisen kanssa. - Anonyymi
78 reikää löytyi ruumiista
- Anonyymi
aku ankassa oli mustakaapu !!!
- Anonyymi
Kunniamurhat suomessa?
Vain ISLAM !
Uskokaa nyt mikä tämä lahko on !!
On siellä muutakin ja ette tiedä.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kuka tekee näitä aloituksia
jotka aina ovat tällaisia.... Nämä on jonkun saman ihmisen käsialaa, joka paukuttaa tänne loputtomasti ketjuja, joissa585180Persujen kannatusromahduksen syynä bensan ja kaljan hinnan nostot
Marinin aikaan bensalitra 1,3e ja laatikon Sandelsia sai Lidlistaä 22 eurolla. Nyt hinnat ovat nousseet noin 50 prosent2543572Juhana Vartiainen(ex-sd): Köyhien pitää tehdä jotain elämälleen säilyttääkseen tukensa
Juhana Vartiainen ehdottaa Suomeen ”Tanskan mallia”, jossa sosiaaliturvaa saadakseen pitäisi hakea ensisijaisesti etuuks2833456Oot mahtava tyyppi
En tiedä luetko palstaa. Koitan siitä huolimatta. Oot mun mielestä tosi erityinen tyyppi. Nopeesti taisin ihastua. Jot382952Miksi tunnustukselliset muslimit saapuvat länteen?
Onko koskaan kysytty, että miksi islamilaisesta maailmasta tuleva tunnustuksellinen muslimi tarvitsisi turvapaikkaa väär2982666Miksi vihereät ja vasemmisto haluavat tuhota tämän maan?
He halusivat, että kannabis tulisi lailliseksi? - eikö kylliksi nuoria tuhota jo nyt huumeilla? - kannabis tuhosi minun601965Rydmanin nousu sote-ministeriksi on kauttaaltaan irvokas
Mutta samalla se oli ainut todennäköinen lopputulema. Se myös alleviivaa sitä, mistä tällä hallituksella ja aivan erityi3011927En ymmärrä näitä SDP:n ja muun vasemmiston kannattajia
Eivätkö ihmiset tiedä, että Suomen ongelmat johtuvat vasemmistolaisesta yhteiskuntamallista? Suomessa on ollut vasemmis1431829Sofia servasi Pikku-Villen suvereenisti
– Ihanko tosissaan tuleva sosiaali- ja terveysministeri hyökkää oppositiopuolueen puheenjohtajaa vastaan siksi, että täm321442- 1201185