elämäntilanne on muuttumassa ja olen muuttamassa Turkuun. Mistähän kannattaisi aloittaa vuokra-asunnon haku ja mitä aluetta suosittelette. Jonkinlainen palvelujen saatavuus on suotavaa kävelymatkan päässä mutta ennen kaikkea liikkuminen keskustaan bussilla on tärkeä asia. AIkaisempaa kokemusta on Ilpoisista 70-luvulta ja se oli mieluinen paikka, en tiedä nykytilanteesta.
Onhan tämä ympäripyöreä kysymys mutta kun en osaa tarkemmin rajata, yksilöidä. VIimeisin käynti on vuodelta 1974.
Kiitos vastauksista.
Onhan tämä ympäripyöreä kysymys mutta kun en osaa tarkemmin rajata, yksilöidä. VIimeisin käynti on vuodelta 1974.
Kiitos vastauksista.
Vastaukset 10
Vanhimmat
on kävelymatkan päässä;apteekki,terv-asema,kirjasto,pankki,automaatti,3 kauppaa,partureita,kampaamoita,lastentarh,.kouluja.ala-aste.lukio,ja 10 min välein bussi keskustaan ja kerran tuniisa Länsi-keskukseen,samoin bussilla pääsee Myllyyn,Ikeaan jne.
Ja itse muutin tänne 5 vuotta sitten ja olen tyytyväinen,ihan rauhallinen alue,paitsi ehkä jotkut talot ns. Aurinkolaakson puolella.
kiitos tuosta, yritän tutkia lisää jos netistä vaan infoa löytyy. Onkohan kallis alue, vuokra-asunnot siis, budjetti ei alussa veny ja pauku kovinkaan ennen kuin saan asioita järjestettyä.
Busseja keskustaan viiden minuutin välein jopa raitiotielinjaa suunniteltu! Hyvä pyörätiekin menee.
Itäkeskuksessa on kaikki kaupat ja palvelut!
niin paljon että varmasti riittää! Nuo vihjeet ovat ainoat tiedot tällä hetkellä ja siten arvokkaita. Lisää saa tulla, nuo kaksi ovat etusijalla tietenkin kun ei muita vielä ole. Kiitos vielä!
Minkälainen alue Ilpoinen on nykyään?
Tervehdys!
Tämä ei välttämättä ole kaikkein luotettavin lähde tällaisissa jutuissa. Sinulle ehdotettiin Runosmäkeä ja Varissuota. Runosmäki on rauhoittumaan päin käsittääkseni, mutta ei edelleenkään varsinkaan määrätyt talot mitään rauhan tyyssijoita ja Varissuo on minun tietääkseni Turun levottomin kaupunginosa. Siellä asuu erittäin runsaasti maahanmuuttajia. Tämä ei ole perustelu levottomuudelle vaan lähinnä kommentti.
Valitettavasti en osaa sanoa muista kaupungiosista kovin tarkkoja tietoja noiden kulkuyhteyksien suhteen, mutta olen todennut, että Turussa on vielä lähes jokaisessa kaupunginosassa peruspalvelut ihan lähellä jos nyt ei ole aivan täysin jalaton ja jos kulkee paljon bussilla niin seutulippu on kätevä ja edullinen tapa matkustaa ja melkein joka paikkaan pääsee kohtuu hyvin bussilla, mutta esim. Vienola on hiukan hankalassa paikassa ajatellen busseja. Ystäväni asui Nättinummessa ja sieltä oli ihan hyvät kulkuyhteydet ja palvelut.
Oletko miettinyt vaihtoehtona Raisiota? Itse asun Kerttulassa Raision puolella. Bussiyhteydet ovat hyvät jos ei mihinkään oikein kauas keskustasta muuta ja peruspalvelut löytyvät. Vaikka asun Raisiossa vietän enemmän aikaa Turussa, kuin Raisiossa.
Toivottavasti löydät mukavan paikan asua ja viihdyt Turussa. Itse pidän Turusta erittäin paljon.
Hei!
Suosittelen Katariinanlaaksoa. Rauhallinen ja viihtyisä alue. Ympärillä rivitaloja ja lapsiperheitä, mutta ei häiriötä, uusia (ainakin meidän talo oli vm.99) rakennettuja kerrostaloja suht halvalla vuokratasolla, luontoa lähellä (merenranta, luonnonsuojelualue, pururata, lenkkirata, uimaranta lähellä), hyvät kulkuyhteydet (kaksi bussia lähtee läheiseltä päätepysäkiltä keskustaan, kulkevat usein), Koivula lähellä (mutta tarpeeksi kaukana ;))...sieltä löytyy kauppaa, pizzeriaa, posti...myös lähellä Ispoisisissa pari ruokakauppaa ja apteekki. Läheisen Haritun jonkin asteinen "rauhattomuus" ei ylety Katariinanlaaksoon. Ehkä ainut huono puoli on hieman liian lähekkäin rakennetut talot. Mainitsemani luonnon ja meren läheisyys on kuitenkin suuri plussa jos on ulkoilmaihmisiä.
joo, kyllähän vastuu on näillä foorumeilla aina lukijalla. Mutta kaikenlainen info on mulle tarpeen, ja lukee tätä muutkin Turkuun muuttoa suunnittelevat. Hyvälläkin alueella voi olla vaikeita kerrostaloja joissa on häirikkö, tai useampiakin, se pitää huomioida.
Kirjaan noita alueita ylös koko ajan, kyllä tästä jonkinlaista kartoitusta tulee.
Ja olen miettinyt myös naapurikuntia, Turku on tosin ykkössijalla vielä.
Kiitos tervetulotoivotuksista, olen muuttoa Turkuun mietiskellyt elämän varrella useinkin ja nyt näyttäisi häämöttävän tilanne että tämä voisi onnistuakin. Taustalla on yhden kuukauden oleskelu 70-luvulla koululaisena kesätöissä , olin töissä Kaarinan puolella ja asuin Ilpoisissa. Jäi myönteinen mielikuva, tänne vielä taidan joskus tulla. Jospa ensi vuonna olen turkulainen.
En ymmärrä, miksi hakeutua mihinkään muualle kuin keskustaan? Joka paikkaan lyhyt matka, kaikki palvelut siinä äärellä ja mukava urbaani henki. Lähiöt ovat aika kamalia, ja vaikka asukkaat olisivat vähän varakkaampia, ovat palvelut kaikkoamassa. Suikkilasta on jo loppunut kaikki muu ja terveysasemakin lakkautetaan lähiaikoina. Ilpoisista on julmetun pitkä matka keskustaan, samoin kuin Uittamoltakin.
Hakeudu keskustaan.
Itse muuttanut pari vuotta sitten Turkuun, asunut Katariinanlaakson lähellä ja nyt Haritussa. Molemmissa paikoissa on viihdytty, eikä ole mitään häiriöitä ollut. Ilpoinen tietääkseni myös melko rauhallista aluetta. Kulkuyhteydet pelaa kaikilla näillä alueilla. Jos pieniä lapsia, Haritun miinuksena on, että lähin ala-aste on Ilpoisilla.
..ei ehkä sovi lapsille. Siel on myös vähänlaisesti luontoa, miinus juoppojen puistot.
Kaupunki tuntuu pienemmältä jos ei käy muualla kuin keskustassa, jossa vielä pitää pukeutuakkin viimesen päälle (suotavaa ainakin).
johtopäätös: missään ei ole täydellistä.