perheestä jossa isä on alkoholisti ja äiti vetää pillereitä ja lapset selkeästi häiriintyneitä?
koko asuinalueemme tietää asian ja toteaa vain ett niil on vaikeaa... mutta mitä noista
lapsista tulee jos meno jatkuu pidempään tuollaisena?
jo nyt on ilmennyt väkivaltaisuutta näillä lapsilla toisia lapsia kohtaan ja valehtelua.
koko asuinalueemme tietää asian ja toteaa vain ett niil on vaikeaa... mutta mitä noista
lapsista tulee jos meno jatkuu pidempään tuollaisena?
jo nyt on ilmennyt väkivaltaisuutta näillä lapsilla toisia lapsia kohtaan ja valehtelua.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Oikeastaan on velvollisuus ilmoittaa jos toisilla hätä. Asia on vaikea, mutta eihän siitä ilmoituksesta ole haittaakaan ja se velvoittaa sossut käymään paikalla.
Hyvin todennäköistä on, että perhe on jo viranomaisten tiedossa.
voi ilmoittaa mutta yleensä näillä ilmoittajilla ja paskanpuhujilla on itsellään pönttösekasin,he tarviisivat itse lastensuojelua ja oisivat aikanaan tarvinneet hoitoa kun olivat pieniä.Itseasiassa he ovat tätä hienostoa mikä on aina oikeassa ja muut ihmiset väärässä joita täällä riittää.
eikö alkoholismi ja lääkkeiden väärinkäyttö ym ole syy ilmoittaa...
ja ei lastensuojelu tarkoita ett lapset viedään pois,vaan perhe saa apua...
ja huom:kyseinen perhe ei ole mitään alinta kastia enkä itse mikään hienostoihminen...
taas yksi ihminen lisää joka haluaa hajoittaa perheen,varmaankin joku vanha piika tai sitten katkera entinen juoppo joka ei voi itse juoda . Sitäpaitsi se ei ole lastensuojelu vaan lastenviejely,täälläpäin sitä sellaiseksi sanotaan sellaisten ihmisten piirissä jotka on ollu tekemisissä heidän kanssaan,työntekijät tekee vain työtään mutta oiskohan yläpään johtoportaassa jotain vikaa ? saattas olla johtoportaassa vaihtojenaika kun pelkkiin kuulopuheisiin uskotaan tai jos tullaan uskomaan.
Kannattas kirjoittaneen mennä sanomaan heille itselleen että hoitoon ja sassiin
Tänä päivänä lastenhuostaanottoja ja puuttumisia pitkitetään liian pitkälle eli turha pelätä jotta aiheetta kenenkään lapsia ollaan viemässä.
Se tietysti mitä kukakin pitää normaalina, niin jokainen voi miettiä miten itse elää eli ne joiden lapset yleensä on reppanoita eivät itse missään nimessä näe sitä.
Ei aina tarvitse olla perheessä alkoholiongelmaa rai mitään vastaavaa,lapsi tai nuori saattaa ajaa itse elämänsä sellaiseen jamaan että hänelle on parempi että pääsee pois tutuista ympyröistä eikä siinä tarvii edes etsiä syyllistä,kiitos kaikenmaailman televisio-ohjelmien jotka antavat aivan vieraan kuvan todellisuudesta.Sitten kun netistä saa vielä lisää virikkeitä elämän mallista niin soppa on valmis.Sitten kun elämä ei olekaan uima-altaalla istumista viinilasi kädessä,shoppailua ja juhlissa liehumista,niin johan siinä pää sekoaa.Oikeesti kun elämä on koulunkäyntiä ja työelämään opiskelua.Karmea totuus paljastuu kun kohtaa elämän tosiasiat niin silloin on parempi päästä ohjattuun paikkaqan jossa on tiukat säännöt.Sanoin nimen omaan pääästä koska joutuminen on väärä ilmaisu.Ihan pikkulapset on eri asia kun he tarvitsevat hellyyttä ja huolenpitoa ja jos sitä ei kotona ole niin on hyviä koteja joissa se puute korjataan kuitrnkin omaan perheeseen pidetään yhteydet molemmissa tapauksissa.
puuttua asiaa ILMOITTAMALLA asia viranomaisille joka alkaa hoitamaan välittömästi a siaa !