Hei!
Juhlitaanko tätä päivää eli 6.12. Itävallassa esim. kulkuein ym. ja Nikolaus-pukkeja näkyy katukuvassa?
8.12. on joku sikiämisen päivä eli silloin on ilmeisesti kaupat kiinni?
6.12.2009 Nikolauksen päivä Itävallassa
Wieniin
2
691
Vastaukset
- Nikol,
Muutama vuosi sitten olin Wienissä Nikolauksen päivänä. Muutama Nikolaus osui silmään, mutta mitään suurisuuntaista ei silloin ainakaan ollut nähtävillä. Voi tietysti olla, että olimme vain mahdolliseen juhlintaan nähden väärissä paikoissa liikkeellä.
- hippu85
Jos oikein muistan, niin ainakin Lower-Autriassa juhlitaan, oli ihan kulkue siinä pääkadulla, ja ne pukit muuten oli vähän pelottavia :) Hieno kokemus.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oletko kertonut jo muille tunteistasi?
Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.774502Kesä, kesä!
Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k112473- 1721655
Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.
Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes2441508- 1241400
- 1221307
Miksi nuori ottaa hatkat? Rajut seuraukset: seksuaalinen hyväksikäyttö, väkivalta, huumeet...
Lastensuojelu on kriisissä ja nuorten ongelmat kasvussa Suomessa. Hatkaaminen tarkoittaa nuoren luvatta poistumista omil721229Shokki! Suuri seikkailu -kisassa todellinen jättiyllätys - Tämä muutos järkyttää varmasti monia!
No nyt on kyllä aikamoinen ylläri, peli todellakin kovenee…! Lue lisää: https://www.suomi24.fi/viihde/shokki-suuri-seik91221- 761212
- 35976