Epävarmuutta kihloista

opiskelija_tyttö18v

Olen seurustellut poikaystäväni kanssa 3 vuotta. Näemme viikonloppuisin ja kaikki lomat vietämme yhdessä. Välissä välimatkaa reilu 100km, mutta tiiviisti olemme yhdessä olleet koko sen 3 vuotta kuitenkin.
Olemme nuoria, minä 18v ja poikaystäväni 19v, yhteinen asunto tällä hetkellä hakusessa. Rakastan häntä ja hän minua ja pystymme puhumaan kaikesta maan ja taivaan välillä.
Poikaystäväni on jo aikasemminkin puhunut kihloista,mutta minä olen jarrutellut ja hyvä niin. Nyt yhteen muuton yhteydessä asia on tullut uudestaan puheenaiheeksi.. Enkä oikein tiedä mitä ajatella. Otan kihlautumisen erittäin vakavasti, sehän on lupaus avioliitosta. Tiedän kyllä, että haluan poikaystäväni kanssa naimisiin ja kihloihin, mutta minua häiritsee kihlautumisessa muiden mielipiteet. Koska olen nuori, saan helposti ikäisiltäni nuorilta katseita ja seläntakana puheita siitä, onko kyseessä "teinikihlat" tms. En voi sietää sitä, että joku ajattelisi edes näin, sillä olen ihminen joka ei todellakaan mene kihloihin huvinvuoksi.
Toisaalta, mitä väliä mitä muut sanovat. Itselläni vain epävarmatunne muiden mieleipiteistä, vaikken niitä muissa asioissa ajattelekaan; Itse vain olen aina katsonut vieroksuen 14-16v ihmisiä, jotka menevät kihloihin alle vuoden seurustelun jälkeen. 3 vuotta on ollut itselleni aina se vähimmäismäärä, siinä ajassa jo oppii tuntemaan toisen ja tietää mitä haluaa.
Tuntuu hassultakin, että nainen on se joka jarruttelee -yleensähän miehillä ne sitoutumiskammot on. Vaikka en kyllä sanoisi että minua vaivaisi sitoutumiskammo, sillä olen alusta asti ollut suhteessamme 100% mukana.
Mitä mieltä olette, onko tämä vain sitä etten ole valmis vielä kihloihin vai onko toisten mielipiteiden miettiminen vain ajanhukkaa?
Kiitos jos joku jaksoi lukea, vähän purkasin.

6

1148

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Että...

      odotelkaa ihan rauhassa vielä muutama vuosi. Se "kriittisin" aikuistuminen on vielä molemmilla edessäpäin. Tällä tarkoitan sitä, että te kasvatte, muututte, ja on hyvin mahdollista, että vielä haluatte eri asioita tulevaisuudessa. Ja kun todella asutte yhdessä muutaman vuoden niin silloin vasta opitte toisenne tuntemaan, edes vähän. Päättäkää sitten lupaudutteko toisillenne.
      Tämän sanon kokemuksesta.

    • 8+16

      hei!
      mie oon 24 vuotias naikkonen ja menin mieheni kanssa aika nopealla tahilla kihloihin ensi tapaamisesta.. ja arvaappa mikä on ollu monelta vastaus ku ollaan kerrottu siitä... suurin osa on sanonu just klassisimman lauseen "kyllä mäki tossa sun iässä kuvittelin olevani rakastunu siihen ja tähän, ja kyllähän sun pitäs aikuisena tietää ettei tommoset teinikihlat mitää ikuisia ole"
      voin sanoo et sen kihlauksen myötä katkes mulla välit moniin sukulaisiini, mut eipä se mua haittaa koska en niitten kans muutenkaa just koskaa o ollu tekemisissä..

      mut eipä se sun ikäs siihen vaikuta et joku epäilee "teinikihloja", koska mene minkä ikäisenä tahansa kihloihin ni aina löytyy niitä epäilijöitä jotka on kaikkea vastaan.. mut ei siitä kannata välittää, koska eniten asioissa painaa teidän yhteiset tunteenne.. tehkää niinkuin itestänne tuntuu hyvältä, ei sitä mikä on muiden mielestä oikein!!!

      tsemppiä!!!! :)

    • tunteella eläen

      Ei noi teinikihlat ole. Te olette molemmat aikuisiän saavuttaneet ja olleet pitkään yhdessä. Mun mielestä voitte alkaa hääsuunnittelut ja perhesuunnittelut saman tien. Naisen paras lapsensaanti-ikä on 20-25 vuotta.

      Jos puheita pelkäät, niin et tee ikinä mitään. Aina se on jonkun mielestä väärin.

      • opiskelija_tyttö18v

        Kiitos vastanneille. Herättänyt paljon ajatuksia omassa mielessä.. Tiedä vielä mitä tekisi, ei nyt ihan heti kyllä olla menossa kihloihin :)
        Katso mitä aika tuo tullessaan...


    • Kuinkakohan

      moni 14 vuotias menee kihloihin vuoden seurustelun jälkeen?

      • ..

        Oli kuule ihan yleistä ainakin pari vuotta sitten, eikä aina edes oltu juuri seurusteltu mut silti mentiin "kihloihin". Siis ei ne mitään avioliittoa ajatellutkaan, se oli vaan tosi muodikasta


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taas syytöntä illlllkkaa rangaistiin

      Niin se vain paha saa palkkansa ja rääsyämiselle ja räkimiselle laskettiin hinta. Ottaisi nyt tuo onneton lusikan kauni
      Haapavesi
      82
      1339
    2. Kadun transhoitoja - Suomalainen dokkari kertoo yhden ihmisen tarinan: "Miks oon ikinä..."

      Mielenkiintoinen dokkari tv:ssä. Sametti poistatti rintansa, kohtunsa ja munasarjansa ja eli vuosia miehenä. Pitkään pä
      Maailman menoa
      65
      1115
    3. Vähemmän metsien hakkuita, enemmän sähköautoja

      Siinä ilmastopaneelin neuvot tiivistettynä kuinka Suomi saavuttaa ilmastotavoitteensa. https://yle.fi/a/74-20155596 "S
      Maailman menoa
      202
      1108
    4. Asunnottomuus lisääntyy

      Petteri Orpon hallituksen leikkaukset ihmisoikeusjärjestö Amnestyn syynissä. Jokaisella on oikeus omaan kotiin. Jopa työ
      Maailman menoa
      169
      1061
    5. Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua

      Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais
      Ikävä
      12
      1019
    6. Sulle on tullut

      Viesti mesessä, tietääkseni. Olis ihan kiva saada vastauskin sulta, kaunis nainen😊 Mieheltä
      Ikävä
      103
      973
    7. Minä pyydän,

      jos yhtään minua haluat, näytä se jotenkin. Kosketa tai sano jotain joka rikkoo rajoja. Ota vaikka olematon roska hiuksi
      Ikävä
      68
      886
    8. Olen rakastunut sinuun mies edelleen

      Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍
      Ikävä
      125
      830
    9. Ihmeelliseltä pikkunaiselta....

      Jatkakaa vaikka tässä jos on jotain mitä joku haluaa että mä näen... En jaksa, eikä mua kiinnosta sitä jätti ketjua t
      Ikävä
      123
      758
    10. Tiesin, että olet jotenkin paha ihminen

      Vaikka muuta osaat esittää.
      Ikävä
      77
      745
    Aihe