e-pilsut+akne+lopetus=helvetti valloilleen?

Heips.
Aloitin Vreya nimisten e-pilsujen syönnin jonkin aikaa sitten (n.1½ laattaa mennyt nyt) huonon ihon takia. Ihossa on jo alkanut näkymään merkkejä parantumisesta (jes! jes!) mutta haittavaikutukset pelottaa kamalasti. Pelkään ihan törkeästi saavani veritulpan kun olen lukenut kaiken maailman haittavaikutuksista netissä joten olen miettinyt pillereiden lopettamista heti kun iho on parempi (katseen kestävä) eli oman arvioni mukaan tämä voisi olla syötyäni 3-4 laattaa...
Mutta asiaan...
Räjähtääkö nassuni lopetettuani pilsut näin lyhyen käytön jälkeen vai olisiko joku keino estää se? Kuten antibioottikuuri e-pilsujen jälkeen...
Hyviä vinkkejä kaivataan :)
ja jos joku pikku äidin mussukka alkaa inistä "kysy lekurilta" juttuu ni ajattelin eka kysyä onko jollain tietoa täällä asiasta...
3239
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Itse söin Diane Novaa yli 5 vuotta. Ihoni parani huomattavasti pillereiden aloituksen jälkeen. Lopetin pillerit ja tilanne räjähti käsiin. Nyt lopettamisesta on kulunut reilu vuosi ja iho on suhteellisen ok suurimman osan aikaa, mutta edelleen kierron mukaan huonompi menkkojen aikana.

Äänestä

sekaisin jos lopetat hormonaalisen ehkäisyn (vaikka se nyt olisikin indikaatiolla acne märätty), ei suositella mitään pätkäkäyttöä e-pillereiden kanssa, 3 kk on se minimi.
Ja kukaan ei tiedä miten juuri sinulle käy jos/kun pillerit lopetat.

Äänestä
  • kiitos vastauksista :)

    Hieman kyl harmittaa et edes aloitin pilsujen kaa leikkimisen vaikka ihon kunto on parempaan suuntaan menossa... Pitää kai sinnitellä viel tai sit hyväksyä että rumasta naamasta ei pääse eroon ikinä luonnollisin keinoin.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


kukkakaalikorva1988 kirjoitti:

Heips.
Aloitin Vreya nimisten e-pilsujen syönnin jonkin aikaa sitten (n.1½ laattaa mennyt nyt) huonon ihon takia. Ihossa on jo alkanut näkymään merkkejä parantumisesta (jes! jes!) mutta haittavaikutukset pelottaa kamalasti. Pelkään ihan törkeästi saavani veritulpan kun olen lukenut kaiken maailman haittavaikutuksista netissä joten olen miettinyt pillereiden lopettamista heti kun iho on parempi (katseen kestävä) eli oman arvioni mukaan tämä voisi olla syötyäni 3-4 laattaa...
Mutta asiaan...
Räjähtääkö nassuni lopetettuani pilsut näin lyhyen käytön jälkeen vai olisiko joku keino estää se? Kuten antibioottikuuri e-pilsujen jälkeen...
Hyviä vinkkejä kaivataan :)
ja jos joku pikku äidin mussukka alkaa inistä "kysy lekurilta" juttuu ni ajattelin eka kysyä onko jollain tietoa täällä asiasta...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu