meniköhän naapurilla överiksi ?

harmaantuu

Mitä mieltä olette nuoren koiran koulutuksesta ja siitä että sille ammutaan vain seisonta haukkuun? Itse olen yrittänyt pysyä sillä linjalla oman harmaani kanssa mutta nyt kun olen saanut puolitoistavuotiaan koiran pelittämään niin joka aamu on kymmenhenkinen passiporukka työntymässä matkaan että pannaan alue mottiin ja koira keskelle. Eilen kun onnistuin livahtamaan kahden kaverin kanssa metsään niin koira pelitti koko päivän tosi upeasti. Ammuin ensiksi aamulla vasan seisontahaukkuun mutta sittenpä yllättikin naapuriseura yrittämällä kaksi kertaa luvatta mennä koirani haukkuun joka siis jatkoi sitä emän haukkua. Eli haukku käväisi pari kertaa naapurin puolella mutta kuiteskin aika jäi alle puolen tunnin. Eli tietääkö kukaan saako vieraan koiran haukusta ampua ilman omistajan lupaa hirven jos omaa sille alueelle metsästys oikeuden ja tuo puolen tunnin raja on jo ylitetty?? No loppu hyvin sillä päivän päätteeksi kuuden tunnin haukun jälkeen pääsin ampumaan emänkin pois ennenkuin naapurit sitä ehtivät tehdä. Olisihan se harmittanut jos naapurit oisivat juoksevaa hirveä ampuneet ja pilanneet nuoren koiran..

2

584

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Haverisen Jokke

      pilalle mene ampuuko juoksuun vai haukkuun. Me ammutaan harmaalle molempiin ja pääosin siirtyvään haukkuun. Niin kateellinen ja omapäinen ei saa porukassa olla että vain sinulla on oikeus hiipiä ja ampua koiraltas. Osta sitten lupa valtion mailta ja ammu siellä miten haluat jos porukka henki ei kiinnosta. Koirat ei rajoja tunne eikä aikoja ja meillä on naapureiden kanssa sovittu että ajaa sitten omat miehet tai koirat naapuriin hirven saa sen vapaasti ampua. Ja tietenkin omilla lupa alueilla. Kenelläkään ole viitseliäisyyttä sekunti kellon kanssa mitata aikaa onko menny puolituntia vai ei. Niin ja nollaantuuko aika kun koira astuu jalalla omalle maalle ja palaa taas puoleksi lain sallimaksi tunniksi naapuriin. Naurettavaa touhua että tällaisia pitää murehtia.

      • ei ole ajavaa nyt

        Jos ammut nuorelle koiralle haukkuun, koirasta voi tulla ajava. Näin kävi minun kahdelle harmaalle.
        Molemmat on kuopattu 4 ja 5 vuotiaana. Ajoivat hirveä äänen kanssa kuten ajokoira jänistä.
        Ajavan hirvikoiran käyttö laissa kielletty. Ajavalla karkotat hirvet, mutta jos porukkasi sen hyväksyy, niin
        siitä vain.
        Minusta ainakin nolo kuulla kyliltä, että koirani on ajava.
        Et ole tainnut nähdä toimivaa hirven haukkujaa.
        Metsästys koiran käyttäminen hirven ajana passiin , ei ole harkittua ja valikoitua pyyntiä, siinä ammutaan aina hyvin hätäisesti jopa vasalta emä. Ja valtiohan ottaa omansa pois, itse et pääsekkään syömään palvattua lihaa.
        Sakot vain muistosi ajavan koiran omistajana.
        Sinne haukkuun voi mennä kuka tahansa joka vain osaa, kun kysyy koiran omistajalta luvan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yli 3 Vuotta sinä jaksoit

      ja yrititit ottaa selvää minusta. Aika hämmästyttävää. Naiselle.
      Ikävä
      92
      1642
    2. Miksi kumppaniehdokkaan oma elämä on teille ongelma?

      Täällä monesti kuulee vaatimuksia siitä, että kumppaniehdokkaalla ei saisi olla lemmikkejä, lapsia, kavereita, eksiä, su
      Sinkut
      441
      1150
    3. Mikä on viimeinen

      este joka vielä pitää sinut ja kaivattusi erillään?
      Ikävä
      84
      1095
    4. Näin kaivattuni viimeksi...

      ...? Se tuntui kuin... ?
      Ikävä
      68
      1015
    5. Oikea nainen

      On äärimmäisen naisellinen, pienikokoinen, kapeaharteinen, pienet kapeat kasvot, paksut huulet, kauniit hiukset, upeat t
      Sinkut
      186
      993
    6. Harmi että välimme

      Menivät niin solmuun.
      Ikävä
      93
      877
    7. Se ei silloin ollut sattumaa

      vaan tarkkaan suunniteltu juttu. 🪤
      Ikävä
      65
      655
    8. Olen pahoillani mies ihan kaikesta

      Et sinä ole edes tehnyt mitään väärää. Eihän kenestäkään ole pakko tykätä. Pyydän anteeksi kaikkea häiriköintiä, joka on
      Ikävä
      60
      642
    9. Minä olen käyttänyt mustan magian riittejä ja taikoja aiheuttaakseni epäonnea ja pahaa joillekin

      Ne jutut on toimineet. Olen harjoittanut tätä parisenkymmentä vuotta
      Ikävä
      171
      634
    10. Hei sinä rakas mies.

      Milloinkaan kohdataan? Toivottavasti pian....❤️
      Ikävä
      37
      628
    Aihe