Ann-Marie Herlin är rektor för Drumsö lågstadieskola i Helsingfors. Skolan fungerar under samma tak som en finsk skola. I Drumsö träffar eleverna ur vardera språkgrupperna aldrig varandra i skolbyggnaden. Skolluncher, raster och omklädning före gymnastiklektionerna sker på olika tidpunkter. Byggnaden är också indelad i en svensk och en finsk sida.
http://www.hbl.fi/text/inrikes/2009/10/20/w33683.php
Suomenruotsalaisuus on erittäin inhottavaa, ja sen näkee jokainen vähänkin järkevästi ajatteleva ihminen.
Suomessa lapset erotellaan kielenperusteella eriluokkiin ja kouluihin hävetkää te suomessa asustavat suomenruotsalaiset.
Mitä on suomenruotsalaisuus ?
3
889
Vastaukset
- Sepe Susi
"21.10.2009 13.49 | Santeri Kyröhonka "
"Espoossa ovat virkamiehet ehdottaneet, että säästettäisiin siirtämällä suomen- ja ruotsinkieliset koululaiset samoihin rakennuksiin. Näin saataisiin paljon toivottuja säästöjä, kun oppilaat mahtuisivat samoihin rakennuksiin."
"Luonnollisesti RKP ja ruotsinkieliset ovat asiasta kauhuissaan. Mikäli ruotsinkieliset lapset joutuvat kosketuksiin suomenkielisten kanssa, se olisi koko ruotsinkielisen kulttuurin loppu.
Ymmärtäisin RKP:n huolen, mikäli ruotsinkielinen opetus olisi uhkan alla. Mutta kyse on on vain siitä, että toiminnot yhdistettäisiin samoihin rakennuksiin."
Tarkoittaako tämä Rkp:n toiminta sitä, että Suomi jakaantuu karkeasti kahteen kieliryhmään jotta suomenruotsalaisuus saisi enempi valtaa ja harjiottaa rasismia meillä suomessa?
Meillä on muitakin vähemmistöjä jotka ovat sopeutuneet valtaväestöön ja elävät sen mukaisesti omaksuen
suomalaisena elämisen maassamme.- kenen herra?
myös Lauttasaaressa, jossa ehdotettiin ruotsinkieliset yhdistettäväksi suomenkieliseen nuorisotaloon, vaikka heillä olisi ollut eri sisäänkäytävä eli oma ovi, mutta se ei heille sopinut vaan saivat silloinkin tahtonsa läpi pitää entisen Nuorisotalonsa.
Ei voi missään muualla maailmassa voi olla pientä hemmoteltua väestöä, joka aina saa tahtonsa läpi. - Anonyymi
kenen herra? kirjoitti:
myös Lauttasaaressa, jossa ehdotettiin ruotsinkieliset yhdistettäväksi suomenkieliseen nuorisotaloon, vaikka heillä olisi ollut eri sisäänkäytävä eli oma ovi, mutta se ei heille sopinut vaan saivat silloinkin tahtonsa läpi pitää entisen Nuorisotalonsa.
Ei voi missään muualla maailmassa voi olla pientä hemmoteltua väestöä, joka aina saa tahtonsa läpi.Ovat kyllä ihan samassa tilassa ja nuoret kulkwe milloinkin mistä ovesta. Suomenruotsalaiset yleensä niin kohteliata, että kun tulee yksi suomalainen, niin alkavat kaikki puhua suomea. Muunmuassa tämän takia halutaan, että ruotsinkielisillä lapsilla olisi omat tilat ja oalvwlut toisella kotimaisella.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Näitä venäjä-faneja tuntuu edelleen vaan riittävän - kummallista
ja lähinnä siis ihan suomalaisia. Mitä hienoa ja hyvää he näkevät maassa joka on diktatuuri, maassa jossa ei ole sananv4083099Ulkoistin makuaistini Yleisradiolle
Nyt voimme luottaa siihen, että Virallinen Totuus tekee maistelutyön puolestamme. Me persulandiassa arvostamme priimaa,12289Sanna on pakottaja, domina
Pakotti sadistisessti työttömät hakemaan töitä, josta seurasi hirmuinen työttömyys. Näin on asia, jos uskomme Hesarin k672253Skodan hankintaan painostaminen toi potkut
Kylläpä on kovat keinot käytössä, kun on yritetty pakottaa hankkimaan Skoda painostuskeinoilla. Kyllä valinnan pitää oll191920Niinistö neliraajajarrutteli Natoon liittymistä vielä sodan alettua
Myöntää nyt itsekin, mikä jo aikaisemmin tiedettiin. Marin vei Suomen ja Ruotsin Natoon. "”Myönnän auliisti jarruttelle1731442Kokoomus on Suomen kommunistisin puolue
"Hallituksessa on erimielisyyttä siitä, kuinka suuri osa veronkiristyksestä hyvitetään datakeskuksille uudella erillisel81317Sukupuolen merkitys elämässäsi?
Jäin tuossa toista ketjua lukiessani miettimään seuraavaa ... Kuinka paljon koet sukupuolesi vaikuttavan/vaikuttaneen el2011109Kyllä minua hävettää nainen tämä tilanne
niin kuin se teki silloin aiemminkin. Monellakin tasolla ei minulta sopivaa. Herätät minussa vain niin vahvoja tunteita,43980Iltalehden evästeasetukset
No nyt pomppas! Avasin Iltalehden sivut ja niin kuin silloin tällöin sattuu, sivusto kysyi evästeasetuksia, joihin ylee100870Sun seurassa oli turvallinen olo
Yhteisiä vietettyjä aikoja muistelen. Yllätit mut kerran tavalla josta tulin äärettömän onnelliseksi 😘 Olkoon tämä nais38852