Merikapteeniksi

Käyn lukion viimeistä luokkaa ja ajattelin lähteä Raumalle opiskelemaan merikapteeniksi. Voisiko joku kertoa mitä ko. amk:ssa täytyisi osata ja millaiset arvosanat täytyisi olla lukiosta lähdettäessä. Myös olisi hyvä tietää minkälaista opiskelu siellä on. Voi kertoo myös minkälaista merikapteenin ammatti on.
5363
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Ennenkuin joku kerkee aukomaan heti päätään vastaan, että AMKhon on tänä päivänä jonkun sortin pääsykokeet jossa on aiheena luonnontieteet ja englanti. Taitaa olla myös haastattelu(joka olisi pitänyt olla mielestäni jo kymmeniä vuosia sitten). Sen meinaan huomaa kun tätä palstaa lukee... Arvosanat täytyy olla sellaiset, että pääsee pääsykokeisiin ja niissä sitten osoittaa taitonsa. Tosin ei laivoilla rakettifyysikoita ole koskaan vielä näkynyt... Mutta kun olen sivusta seurannut nuorempien puheita. Olen ymmärtänyt, että jonain vuosina on ollut kovatkin pääsyvaatimukset. Joka tosin johtaa siihen, että kun on liian koulufiksu ei nämä hommat paljoo nappaa. Opiskelu on sitten aikasen rentoa (merikapteeni/insinööri) verrattuna muihin ammattikorkeisiin. Meinaan kukaan joka on jaksanut roikkua mukana ei ole ikinä vielä reputtanut;) Amattina merenkulku on samanlaista kuin maissakin, paitsi merimiehillä on tavallista herkempi nahka mikä tulee vittuiluun ja kauhee pätemisen tarve. No sen tulet sitten kokemuksen kautta huomaamaan. Ja vaikka kuka nyt sitten sanoo mitään tämän jälkeen. On laivailu saatanan nastaa hommaa!

Äänestä
  • Hyvin sanottu. Ei lisättävää.

    Äänestä

  • vaan ammattilaisten kanssa jutusteltuna opittua: kipparin duuni on aika yksinäinen, etenkin, jos lähdet/pääset ulkomaisiin varustamoihin.

    Äänestä

Googleta: merenkulun ammattikorkea sieltä näytti löytyvän ainakin tietoa että mitä kaikkea siihen opiskeluun kuuluu(navigoinnit,turvallisuus ym,kansityöt ymym)Ja varmaan kun sinne soittaa niin joku osaa kertoa pääsyvaatimuksistakin.Rohkeesti mukaan vaan jos ala kiinnostaa.

Äänestä
  • jjjjj

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


-.-.- kirjoitti:

Käyn lukion viimeistä luokkaa ja ajattelin lähteä Raumalle opiskelemaan merikapteeniksi. Voisiko joku kertoa mitä ko. amk:ssa täytyisi osata ja millaiset arvosanat täytyisi olla lukiosta lähdettäessä. Myös olisi hyvä tietää minkälaista opiskelu siellä on. Voi kertoo myös minkälaista merikapteenin ammatti on.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu