Ostin juuri -02 voyagerin ja huomasin vast.ikään hämärässä ajellessa ettei ns. painikkeissa: vakion.säädin, puhallin, ilmast. ym näy mitään huomiovaloja joten vaikea säädellä pimeässä. Lieneekö jokin palanut mikä? vai onko tosiaan näin ettei niissä ole valoa?
voyagerin painikevalot
ite minä
2438
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Keskikonsolissa pitäisi olla valot, mutta ratin painikkeissa ei. Ainakin automaatti-ilmastoinnilla varustetussa mallissa keskikonsolin valot ovat piirilevylle juotettuja hehkulamppuja, joita ei saa merkkivaraosana. Elektroniikkahommia tekevä pystyy lamput vaihtamaan, jos jostakin löydät uudet. Pura ota yksi malliksi ja kysele elektroniikkaliikkeistä tai radio-TV korkaajilta lamppuja.
manuaali-ilmastointi versiossa ilmanvaihdon nupikoiden valot voi vaihtaa itsekkin, otat sen säädinyksikön irti, irrotat piirilevyn mekaniikasta ja pyöräytät valot kantoineen irti; sitten ostat elektroniikka liikkeestä semmoset pikkuset 12V polttimot joissa pitkät, jäykästä langasta tehdyt johtimet ja vaihdat sinne alkuperäisten tilalle sinne alkuperäisiin polttimoiden pidikkeisiin..ota varovasti irti ne silikoonihatut alkuperäisistä polttimoista niin voit käyttää uudelleen