Taekwondo kotona?

ITFTKD?

Hei, olisin kiinnostunut ITF taekwondosta mutta kotipaikkakunnallani ei ole taekwondo seuroja. Joten kysyinkin täältä että voiko ITF taekwondoa treenata kotona? Eli näitä potku- ja lyöntitekniikoita ja kuntoa jne. Olisin kiitollinen jos joku kirjoittaisi treeni ohjeet sekä kuinka voisi kohottaa kuntoa taekwondoa ajatellen. Ja, kuinka saisi lisää notkeutta.

4

1020

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jkjkjkjkjkjkjkjk

      Ei voi. Sori

    • osittain

      Pelkästään kotona treenaamalla oppii vain haitallisia tapoja, joista on myöhemmin vaikea oppia pois jos alkaa harrastaa lajia ihan oikeasti. Niin voi kuitenkin tehdä, että käy esim. kerran viikossa harjoituksissa jossain kauempana, osallistuu välillä leireille ja treenailee muuten kotona itsekseen (tai mieluiten tietysti jonkun kanssa, joka harrastaa myös lajia). Kehitys on hidasta, mutta jos ohjaajat osaa asiansa ja ehtii puuttumaan virheisiin ajoissa, suunta on kuitenkin oikea. Veikkaisin, että sinisen vyön saaminen tällä tavalla onnistuu tavikselta ilman erityisiä ongelmia. Punainen on jo vaikea ja musta vyö jää useimmilta haaveeksi vain, vaikka harrastaisi monia monia vuosia... Mutta pointti siis on, että alkuun kyllä pääsee käymättä ohjatuissa harjoituksissa 2 kertaa viikossa, mutta täysin ilman osaavaa opastusta on parempi valita joku muu harrastus.

    • Lajin harrastaja.

      Jos haluat kehittyä Taekwondossa, sillon pitäisi käydä treeneissä asti. On niin paljon opittavaa, jota ei kotona yksinkertaisesti oppisi. On hienoa, että haluaisit aloittaa TKDn harrastamisen, mutta valitettavasti kehittyminen kotona jäisi todella vähäiseksi, ellei jopa melko olemattomaksi.. Ja rahaahan siinä hukkaan menisi loppupeleissä, jos maksat treenimaksut, lisenssit, puvun, treenivälineet yms ja kävisit vain kerran viikossa treeneissä, jos edes sitäkään. Aloita vaikka jonkun toisen kamppailulajin harrastus, jota paikkakunnallasi harrastetaan! Älä silti luovu ajatuksesta siirtyä kamppailulajeihin, koska tämä jos joku on mahtavaa.

    • tko:n harrastaja

      Voi tietysti, mutta kannattaa katsoa, että tekee ne oikein!!

      Pidä vaikka jalkaa suorana ylhäällä niin kauan kun jaksat= siis seisot ja nostat jalan suorana niin ylös kun pystyt ja pidät siinä sitä sit!! Auttaa kummasti!! Samoin netistä katot lyönti tekniikan ja opettelet lyömään siitä! Notkeutta saa taas venyttelemällä!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä se Mira Luodin ohjelma oli?

      Ja onnistuiko hiljaiseksi maksaminen sittenkään, jos myöhemmin sanoo, että tuollaista tapahtunut? Ihmiset alkaa pohtiin
      Maailman menoa
      222
      6404
    2. Haluaisitko enemmän ?

      Haluaisitko enemmän kuin ystävyyden ? M-N
      Ikävä
      171
      1725
    3. Vihjeitä kaivatusta

      Mitkä numerot liittyy sun kaivattuun? Osa puhelinnumeroa, kengännumero tai vaikka asuinpaikan koordinaatit (😊)
      Ikävä
      66
      1517
    4. Rakas mussukka

      anna joku merkki itsestäsi. Pyydän.
      Ikävä
      70
      1084
    5. Niin pettynyt

      Olen suhun ja siihen ettet koskaan kohdannut reilusti
      Ikävä
      105
      1000
    6. Mira Luoti, Vain Elämää

      kausi 8. mukana aluksi mm. Terhi Kokkonen ja Mira Luoti. taustalla myös Danny ja Kashmir. paljonko 1+1 olikaan?
      Maailman menoa
      6
      937
    7. Lieksa missä syy?

      Kun viranhaltijat irtisanoutuu tehtävistä? Museonjohtaja irtisanoutunut. Sivistysjohtaja lähtökuopissa ja Lieksan Kiinte
      Lieksa
      125
      882
    8. Martina Jeopardyssa

      Telkusta tulee mainos ohjelmasta, missä vilahtaa Martina. Ai vitsi odotan sitä jaksoa, missä Martina on. Pääsee taas näy
      Kotimaiset julkkisjuorut
      202
      867
    9. Faktat kehiin!

      kauanko aiot odottaa kaivattuasi? ja miks?
      Ikävä
      100
      826
    10. En olisi uskonut et

      Suhun tutustuminen toisi elämään näin synkän varjon. Surullista kun luulee löytävänsä rakkautta ja saa vain pahaa.
      Ikävä
      66
      789
    Aihe