Satunnaisesti kuuluu suhinaa/sihinää kuskinpuolen jalkatilasta. Kerran huomasin,
että ääni kuului parin sekunnin ajan aina silloin kun nostin jalan kaasulta. Ääni on kuten kaasugrillin laittaa päällä ennen sytytystä. Automaatti V70, vm 2001, bensa 170 hv.
että ääni kuului parin sekunnin ajan aina silloin kun nostin jalan kaasulta. Ääni on kuten kaasugrillin laittaa päällä ennen sytytystä. Automaatti V70, vm 2001, bensa 170 hv.
Vastaukset 13
Vanhimmat
mahdollisesti jarrutehostin sökö, jos siis suhina tulee sieltä jarrupolkimesta... oletko kokeillu muuttuuko ääni jarrupoljinta kevyesti painaessa ?
on käärme
Katso tosiaan se jarrutehostimen toiminta. Kaverilla meni juuri V70 vm. 2002. Samanlaista suhinaa piti ohjaamoon. Siitä menee tiiviateet sököksi, joita ei kulemma voi uusia erikseen joten tehostimen vaihto => 1000€.
Isellänikin on V70 2001 ja valitettavasti olen joutunut tarkastamaan ajatustani ns. laatuautosta. No Belgiassa tuokin räppänä on tehty, onko se sitten mikään ihme jos aina jostakin rikki.
on varmaan joo jos viedään auto siniselle korjattavaksi, mut kyllähän noita muitakin firmoja on jotka veloittaa samasta työstä monta sataa vähemmän...
Kauheaa suhinaa kuuluu jarrupolkimesta. Kytkin nykäisee myös liikkeelle lähdettäessä. Suhina loppuu, kun painaa kaasua tai jarrua. Mikä voisi olla kyseessä?? V70 T5 automaattilaatikko.
onko suhinan aiheuttaja saatu selville, kato jarrutehostimen alipaineletkun kiinnitys/eheys.
Silikonia ruiskuttelee sieltä jalka tilasta sinne. Samalla kun auto käy kahteen kolmeen kertaan oon joutunut laittamaan.Ja aina on hiljentynyt. Nyt jo melkein kaks vuotta hiljaa ;-) se vaan kuivuu se stefa. Ei oo tarvinnut tehdä tonnin remppaa =)
Niin muuten ja jarrua poljeskella niin että saa suhisemaan ja sitten silikonia =)
siellä on stefa joka luultavasti
tullut pois paikoiltaan. Haitarisuojakumi taakse ja paineskele stefa takaisin.
Hmäinen painaa takaisin. Auto samalla käynnissä niin alipaine imee auttaen stefaa paikoilleen.
Stefahan se siellä,sitä vaan ei saa uutta,mutta sialla voi korjata ja timii taas. :)
Siellä on kaljapullot haljennu pakkasessa.
Oiskohan siellä ujo anoppi, joka koittaa saada jotain sanotuksi?
Katsoppa vain kujoulli sai välähdyksen taidat olla teidän perheen terävin ruteenkänkkääjä.